Skip to main content

Používanie dronov znepokojuje hlavne ochrancov občianskych práv.

Keďže sú drony čoraz inteligentnejšie a Federálny úrad pre letectvo robí stále viac výnimiek ohľadom ich regulácie, je veľmi pravdepodobné, že ich bude bežne používať viacej orgánov presadzovania práva a to napríklad aj pri výjazdoch záchrannej služby alebo polície. Reportér denníka The New York Times, Cade Metz, píše o tom, ako to vyzerá v praxi. Ak mám byť úprimný, predstava policajtov naháňajúcich podozrivého v meste Chula Vista v Kalifornii pomocou dronu, je veľmi znepokojujúca:

Keď muž vyšiel z auta so zbraňou a taškou heroínu, prebehol cez ulicu a schoval sa za múr, miestna polícia ho nedokázala prenasledovať na aute. Muž odhodil zbraň do smetiaka a schoval heroín. Všetko to zachytil dron, ktorý sa vznášal priamo nad ním. Dronu neušlo ani keď zadnými dverami vošiel do nákupného centra a vyšiel prednými, a pokračoval v úteku po chodníku.

Policajt na základni sledoval všetko naživo a informoval o detailoch policajnú hliadku, ktorá bola na mieste činu. Tá ho následne chytila a zadržala.

Podľa denníku Times, policajné oddelenie v meste Chula Vista využíva drony približne pri 15 výjazdoch denne. Policajné oddelenie je súčasťou programu Drone as First Responder (Dron ako záchranár). V júli získalo policajné oddelenie mesta Chula Vista povolenie na použitie dronov Skydio mimo zorného poľa v mimoriadnych situáciách. Má to však svoje podmienky: drony sa nesmú vznášať viac ako 15 metrov nad najbližšou prekážkou, nemôžu letieť ďalej ako 460 metrov od pilota a musia sa vrátiť do zorného poľa hneď ako to je možné (denník Times písal o dronoch značky DJI).

Mohlo by vás zaujímať: Spoločnosť Aptera sa vracia s novým elektromobilom

Miestne samosprávy čelia ekonomickému poklesu spôsobenému pandémiou.

Následkom je, že policajným oddeleniam hrozia škrty v rozpočte. Taktiež existujú snahy o prehodnotenie financovania policajných oddelení a denník Times podotýka, že drony sú nákladovo výhodnejšie platiť za vrtuľníky a ich pilotov. Drony môžu vykonávať policajnú prácu a neporušovať pritom opatrenia o spoločenskom dištancovaní.

Analytik opatrení z Americkej únie ochrany slobôd sa pre denník Times vyjadril, že sa objavili značné obavy o súkromie. Pomocou technológii ako drony „by mohli orgány presadzovania práva akokoľvek zasiahnuť proti komukoľvek.“

Ak chcete vedieť viac o tom, ako policajne oddelenia používajú drony a aké problémy sú s tým spojené, prečítajte si túto znepokojujúcu správu denníka The New York Times.


Zdroj: theverge.com, pixabay.com

Summary
The New York Times informuje o používaní dronov policajnými oddeleniami
Article Name
The New York Times informuje o používaní dronov policajnými oddeleniami
Description
Times podotýka, že drony sú nákladovo výhodnejšie platiť za vrtuľníky a ich pilotov. Drony môžu vykonávať policajnú prácu.
Author
Publisher Name
uploading.sk