Súčasťou čara Google Docs je čisté, prístupné rozhranie: otvorte dokument a pozvánka tam je, aby ste sa mohli jednoducho ponoriť a začať písať, bez toho, aby ste museli riešiť obrazovky s nastaveniami alebo konfigurácie stránok.
Avšak to neznamená, že aplikácia na spracovanie textu je chudobná na funkcie. Od svojho príchodu už dávno v roku 2005 pod názvom Writely, postupne pridávala čoraz viac a viac užitočných funkcií.
Ak ste zaneprázdnení so svojím vlastným písaním, možno ste ešte neobjavili všetky tieto funkcie. Tu je niekoľko z nich, ktoré stoja za to vyskúšať. Pozrite sa a uvidíte, či vám môžu zvýšiť produktivitu alebo vylepšiť spôsob, akým vytvárate svoje dokumenty.
Hľadanie definícií
Slovník integrovaný v Google Docs nie je len na to, aby pod chybné slová kreslil červené čiarky – môže vám pomôcť hľadať slová, ktoré nepoznáte. Vyberte slovo, potom zvoľte Nástroje > Slovník, aby ste videli definíciu. Alternatívne vyberte slovo a potom stlačte Ctrl + Shift + Y (Windows) alebo Cmd + Shift + Y (macOS).
Prepnutie do bezstránkového zobrazenia
Ak svoje práce neplánujete tlačiť, možno budete chcieť zrušiť na obrazovke hranice strán a dopriať si nekonečné plátno na prácu (podobne ako niečo ako Notion). V tomto režime môžu byť elementy ako tabuľky a obrázky rozťahované tak, aby sa prispôsobili obrazovke namiesto stránky.
Prepnutie medzi zobrazeniami Strán a Bez strán nájdete v menu Súbor, kde vyberiete Nastavenie stránky. V rovnakom dialógovom okne máte možnosť zvoliť, ktoré zobrazenie bude predvolené pre nové dokumenty, ktoré vytvoríte.
Prejdite na bezstránkové zobrazenie a využite celú obrazovku.
Vytvorte stavebné prvky
Keď vytvoríte nový prázdny dokument, uvidíte na vrchu stránky tri možnosti: Poznámky zo stretnutia, Návrh mailu a Ďalšie. Prvé dve prichádzajú pod záštitou toho, čo Google nazýva stavebné prvky – inými slovami, šablóny, ktoré ponúkajú rôzne užitočné východiskové body.
Napríklad, ak máte napísať dlhší email, môže sa vám lepšie písať v Google Docs než v Gmaili. Je to skvelé aj na spoluprácu na návrhoch mailov s inými ľuďmi rovnakým spôsobom, akým by ste spolupracovali na štandardnom dokumente.
Súvisiace
Rýchle opravy: ako stiahnuť obrázok z Google Doc
Ako pridať podporu Markdown do Google Docs
Google 101: ako formátovať text v Google Docs
Vyberte Návrh mailu alebo (ak tú možnosť nevidíte na vrchu dokumentu) vyberte Vložiť > Stavebné prvky > Návrh mailu. Dostanete šablónu s poliami pre príjemcov a predmet. Keď váš email vyzerá pripravený na odoslanie, kliknite na ikonu Gmailu vľavo a zobrazí sa vám náhľad emailu. Potom môžete urobiť zmeny alebo kliknúť na Odoslať.
Tiež si môžete vybrať Poznámky zo stretnutia, aby ste vytvorili šablónu pre poznámky zo stretnutia (s možnosťou pripojiť dokument k príslušnému záznamu v Kalendári Google).
Google Docs má ďalšie stavebné prvky, ktoré môžete využiť: nájdete ich v menu Vložiť > Stavebné prvky alebo kliknutím na Ďalšie na vrchu nového dokumentu. Napríklad, je tu Plán projektu, Sledovač recenzií, Aktíva projektu a Sledovač spustenia. V každom prípade dostanete do dokumentu pridané prvky, ako sú tabuľky a rozbaľovacie ponuky, ktoré pomáhajú s danou úlohou.
Vytvorte obsah
Nemusíte strácať čas ručným vytváraním obsahu pre dlhšie dokumenty, pretože Google Docs to môže urobiť za vás. Len sa uistite, že používate jeden z formátov nadpisov v celom dokumente – buď z rozbaľovacieho zoznamu na paneli nástrojov (ktorý štandardne hovorí Normálny text) alebo cez voľbu v menu Formát > Štýly odsekov.
Akýmkoľvek spôsobom aplikujete nadpisy, uvidíte, že pre každý nadpis máte dve možnosti: nastaviť vybraný text v štýle nadpisu alebo použiť formát vybraného textu ako štýl nadpisu (ak by ste chceli zmeniť predvolené štýly nadpisov).
Obsah môžete vytvoriť pred začiatkom práce na texte, po jeho dokončení alebo kedykoľvek medzi tým – pokiaľ tam sú nadpisy. Choďte na miesto v dokumente, kde chcete mať obsah, potom zvoľte Vložiť > Obsah a vyberte štýl.
Ak urobíte zmeny po vložení obsahu, kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na obsahu a zvoľte Aktualizovať obsah. Aby ste upravili formátovanie textu pre obsah, prejdite naň a kliknite na tri bodky vľavo a potom na Ďalšie možnosti.
Povedzte Google Docs, aby sa pozreli na ďalší dokument a porovnali ho s aktuálnym.
Porovnajte dva dokumenty
Môžu nastať situácie, kedy potrebujete porovnať dva dokumenty proti sebe, a Google Docs vám môže pomôcť. Otvorte menu Nástroje a vyberte Porovnať dokumenty, potom zvoľte ďalší dokument na porovnanie s aktuálnym: Google Docs vám predstaví podrobný rozpis rozdielov v novom dokumente.
Pozrite sa za hranice vášho dokumentu
Zvoľte Nástroje a potom Preskúmať a na pravej strane sa otvorí nový panel. Tento panel môžete použiť na vyhľadávanie na webe a vo vašom účte Google Drive. Kliknite a ťahajte pre presunutie čohokoľvek, čo nájdete, do dokumentu, na ktorom práve pracujete.
Reagujte emodži
Niekedy je reakcia emodži všetko, čo potrebujete – napríklad môžete urýchliť proces spolupráce ich použitím namiesto komentárov. Zoberte ponad pravú stranu odstavca v dokumente a uvidíte vedľa možnosti pridať komentár aj možnosť reakcie emodži. (Ak ste v režime úprav, uvidíte aj ikonu, ktorá vám umožní prepnúť na „navrhovať úpravy“.) Môžete si vybrať ktorékoľvek emodži, ktoré máte radi. Ak zoberte ponad komentáre, uvidíte, že tam sú tiež možnosti reakcií emodži.
Niekedy je reakcia emodži lepšia ako komentár.
Kopírujte a vkladajte formáty
Okrem kopírovania a vkladania textu a obrázkov môžete kopírovať a vkladať aj formáty, čo sa môže hodiť, ak máte štýl nadpisu (napríklad) a chcete ho viacnásobne duplikovať bez toho, aby ste pri každom použití vstupovali do formátovacích ponúk.
Vyberte akýkoľvek text formátovaný spôsobom, ktorý chcete kopírovať, kliknite na tlačidlo Formát farby na paneli nástrojov (vyzerá ako valček na maľovanie), potom vyberte text, na ktorý chcete aplikovať formát. Klávesové skratky Ctrl + Alt + C (Windows) a Cmd + Option + C (macOS) sa môžu tiež použiť na kopírovanie vybraného formátu, s Ctrl + Alt + V (Windows) a Cmd + Option + V (macOS) použitými na jeho vloženie.
Na obrazovke nechajte počet slov
Aj keď ste našli možnosť Počet slov v menu Nástroje, možno ste si nevšimli začiarkavacie políčko Zobrazovať počet slov pri písaní v dialógovom okne. Ak to povolíte, budete vždy presne vedieť, koľko slov ste napísali. Kliknite na šípku vedľa počtu slov, aby ste to zmenili na počet znakov alebo strán.
Google Docs môžu robiť aj automatické textové substitúcie.
Rozšírenie textu
Zvoľte Nástroje a potom Predvoľby, otvorte kartu Substitúcie a môžete povedať Google Docs, aby automaticky nahradili určité časti napísaného textu niečím iným, ako je napríklad premena „(C)“ na skutočný symbol autorského práva, napríklad.
Túto funkciu môžete použiť na vytvorenie skrátených skratiek pre vety, ktoré často píšete, alebo na to, aby boli slová, ktoré často zle napíšete, opravené. Môžete ju tiež použiť na to, aby sa niečo ako „–“ zmenilo na pomlčku, ak vaša klávesnica nemá pre ňu venovaný kľúč. Existuje veľa potenciálnych využití.
Rýchlo nájdite nástroj alebo funkciu
Nie ste si istý, kde v Google Docs žije nástroj alebo funkcia alebo či vôbec existuje? Otvorte menu Pomoc, kliknite na Vyhľadajte v menu a môžete hľadať niečo špecifické.
Alternatívne je na ďalekom ľavom konci formátovacej lišty malé vyhľadávacie okno Menu, ktoré môžete použiť, ak je viditeľné. Klávesová skratka Alt + / (Windows) alebo Option + / (macOS) vás dostane do rovnakého vyhľadávacieho okna.
Hovoriac o klávesových skratkách, v Google Docs je podporovaná celá rada z nich a môžu vám ušetriť veľa klikania, či už pri formátovaní textu alebo počítaní slov. Stlačte Ctrl + / (Windows) alebo Cmd + / (macOS), aby ste videli celý zoznam.
Vložte chytré čipy
Chytré čipy sú dynamické kusy informácií, ktoré môžete vložiť do dokumentov; nájdete ich vo výbere Chytré čipy v menu Vložiť alebo kliknutím na Ďalšie na vrchu nového dokumentu – ale výber sa líši v závislosti od toho, ktorú cestu si zvolíte.
Z menu Vložiť môžete vybrať z Dátum, Ľudia, Súbor, Událosť v kalendári alebo Miesto. Keď ste si vybrali, vy alebo ktokoľvek iný, kto pristupuje k dokumentu, môžete zobrať ponad smart chip pre viac informácií. Napríklad pri smart chipe Miesto získate mini náhľad služby Google Maps danej lokality.
Je to tiež skvelý spôsob ako odkazovať na iné súbory z Google Drive. Vyberte smart chip Súbor a zo zoznamu vyberte súbor a jeho názov sa zobrazí vo vašom dokumente. Teraz môžete zobrať ponad neho, aby ste videli náhľad súboru spolu s jeho odkazom.