Skip to main content

Polárna žiara na Slovensku: Magické predstavenie pokračuje

Kozmické divadlo sa nekončí

Polárna žiara, to tajomstvo nočnej oblohy, ktoré bežne očaria obyvatelia severných zemepisných šírok, sa nedávno stala aj súčasťou slovenského neba. A zdá sa, že toto nádherne farebné svetelné predstavenie ešte nepovedalo svoje posledné slovo. Mnohí nadšenci a fotografi majú stále dôvod držať oči namierené nahor v očakávaní ďalšej šou.

Čo nás ešte čaká?

Podľa odborníkov je možné, že vzplanutie polárnej žiary na Slovensku je príznakom silnejšej geomagnetickej aktivity, ktorá môže priniesť ďalšie príležitosti na pozorovanie. Priaznivé podmienky pre vznik aurory borealis, ako je známa aj polárna žiara, súvisia so slnečnou aktivitou, a akonáhle sa táto aktivita zvýši, môžeme očakávať ďalší vzruch na nočnej oblohe.

Praktické rady pre pozorovateľov

Ak ste nikdy nezažili túto prírodnú krásu, určite by ste nemali zmeškať ďalšiu šancu. Predtým než sa vyberiete na lov farieb nočnej oblohy, pamätajte na tieto tipy:

Nájdite tmavé miesto: Svetelné znečistenie je nepriateľom hviezdnych pozorovaní. Čím ďalej od mestského osvetlenia, tým lepšie.
Sledujte predpovede: Informujte sa o slnečnej aktivite a geomagnetických podmienkach.
Trpezlivosť je kľúčom: Polárna žiara je zriedkavá a niekedy sa objaví len na krátky moment. Buďte pripravení počkať.

Nezabudnuteľná polárna žiara na Slovensku: Zážitok, ktorý si nechcete nechať ujsť

Dychberúce divadlo prírody, ako je polárna žiara, prináša nezabudnuteľný zážitok. A keď vám povedia, že ste mohli túto žiaru vidieť priamo z pohodlia svojej domoviny, je to pozvánka, ktorá sa neodmieta. S nadchádzajúcimi očakávaniami ďalšej geomagnetickej aktivity už viete, ako to najlepšie využiť – takže oči k oblohe a nechajte sa unášať fascinujúcim tanečným predstavením aurory borealis.