Skip to main content

Prvý elektrický automobil značky Porsche dostáva modernizáciu, vďaka ktorej dramaticky zlepší svoj dojazd, výkon a schopnosti rýchleho nabíjania. Keďže rivali v oblasti elektromobilov predstavujú vozidlá s väčšími batériami a vylepšenou architektúrou nabíjania, Porsche má v úmysle zostať na čele s obnovenou športovou limuzínou Taycan.

Taycan modelového roku 2025 prichádza v dvoch karosárskych verziách – športová limuzína a kombi Cross Turismo – každý s štyrmi možnosťami pohonných jednotiek, ako aj variantmi so zadným a pohonom všetkých kolies. Limuzíny, ktorých ceny sa pohybujú od 101 395 do 210 995 dolárov, budú dostupné túto jeseň. Modely Cross Turismo, ktoré budú dostupné neskôr na jeseň, sa začínajú na sume 113 095 dolárov a siahajú až do výšky 213 695 dolárov.

Taycan ročník 2023 prišiel s dvoma konfiguráciami batérie: 79 kWh a 93 kWh. Pre modelový rok 2025 Porsche teraz ponúka aj batériu s hrubou kapacitou 105 kWh ako súčasť balíka Performance Battery Plus. (Spoločnosť neposkytla detaily o tom, koľko z tejto kapacity bude použiteľné.)

Porsche ponúka batériu s hrubou kapacitou 105 kWh pre modernizovaný Taycan.

Porsche tiež tvrdí, že Taycan 2025 bude jedným z najrýchlejšie nabíjateľných elektromobilov na ceste, pričom nabíjanie z nuly na 80 percent zvládne za len 18 minút. To je o niekoľko minút lepšie než u iných EV s 800-voltovou architektúrou, ako je Hyundai Ioniq 6 a Kia EV6.

Nový Taycan bude môcť byť nabíjaný na nabíjacích stanicách s 800-voltovým DC prúdom až do 320 kW – o 50 kW viac ako predchádzajúci model. Niekoľko poskytovateľov nabíjania začalo po celom štáte inštalovať stanice, ktoré dokážu poskytovať elektróny s výkonom až 350 kW pre rýchlejšie nabíjacie relácie.

Nová výkonnostná batéria dokáže podporovať vyšší výkon nabíjania dlhšie ako predtým, dokonca aj pri nižších teplotách. Porsche tiež ponúka ako štandard pre Taycan konvertor DC/DC so silou 150 kW, ktorý má za cieľ optimalizovať rýchlosť nabíjania na sieťach s napätím 400 voltov.

Celkovo bude nový Taycan efektívnejší než predchádzajúce modely vďaka radu faktorov:

Nový pokročilý pohon s novým motorom na zadnej náprave s až o 80 kW väčším výkonom ako jeho predchodca vo všetkých modeloch
Modifikovaný pulzný menič s optimalizovaným softvérom
Výkonnejšie batérie
Prepracovaný termický manažment
Ďalšia generácia tepelného čerpadla
Modifikovaná stratégia regenerácie a pohonu všetkých kolies

Stojí za zmienku modifikovaná regenerácia. Porsche hovorí, že maximálna kapacita regenerácie pri spomaľovaní z vysokých rýchlostí sa zvýšila o viac ako 30 percent z 290 na až 400 kW. Okrem toho budú všetky varianty modernizovaného Taycanu štandardne vybavené špeciálne vyvinutými 21-palcovými kolesami so zlepšenou aerodynamikou a pneumatikami s nižším valivým odporom.

Všetky tieto vylepšenia efektivity umožňujú Porsche odstrániť kritické sekundy (alebo milisekundy) z času zrýchlenia Taycanu z nuly na 60 mph. Automobilka hovorí, že všetky verzie budú podstatne rýchlejšie ako ich predchodcovia.

Napríklad Taycan s pohonom na zadné kolesá teraz zrýchli z nuly na 60 mph za 4,5 sekundy, čo je o 0,6 sekundy rýchlejšie než predtým. Medzitým bude nový Taycan Turbo S limuzína schopný dosiahnuť 60 mph za iba 2,3 sekundy, o 0,3 sekundy rýchlejšie ako doteraz. To ho robí „najrýchlejším sériovo vyrábaným autom, aký Porsche kedy ponúklo,“ uvádza spoločnosť.

Najrýchlejšie – a podľa spoločnosti aj „najvýkonnejšie.“ Napríklad Taycan Turbo S získa pri použití režimu launch control ďalších 140 kW. To zvyšuje výkon systému vrcholového modelu na 700 kW, čo je 938 konských síl.

A v ťahu, ktorý by mohol byť inšpirovaný filmovou sériou Rýchlo a zbesilo, Porsche ponúka možnosť zahrnúť tlačidlo „push-to-pass“, ktoré poskytuje desaťsekundový zvýšený výkon až o 70 kW – čo je ekvivalent približne 94 konských síl. Žer ma prachom, Toretto!

Z dizajnového hľadiska má modernizovaný Taycan nové predné svetlomety a zadné svetlá, ako aj nové predné blatníky. Vo vnútri možno nájsť nové ochranné lišty prahov dverí z brúseného hliníka. A môžete si vybrať interiér bez použitia kože, kde sa koža nahradila kvalitným mikrovláknom s názvom Race-Tex.

Porsche v tomto čase nezverejňuje žiadne oficiálne odhady dojazdu, aj keď nedávno uskutočnilo testy dojazdu v južnej Kalifornii s niektorými médiami, pri ktorých jeden prototyp prešiel úctyhodných 364 míľ (587 km) na jedno nabitie. (Za menej ideálnych podmienok, ako je napríklad zlé počasie, dosiahol Taycan dojazd približne 300 míľ, podľa Patricka Georgea z InsideEVs.)

Porsche hovorí, že Apple CarPlay bol „hlbšie integrovaný do displejov a funkcií vozidla“ v aktualizovanom Taycane. Porsche uviedlo, že bude patriť medzi prvé automobilky, ktoré budú používať novú pohlcujúcu verziu CarPlay – a teraz to vyzerá, že Taycan bude morčaťom. Nová funkcia „In-Car Video“ umožňuje streamovanie videa na centrálnom displeji a na displeji pre spolujazdca.

Porsche od jeho prvého predstavenia v roku 2019 uviedlo, že vyrobilo takmer 150 000 vozidiel Taycan, pričom USA, Nemecko, Čína a Spojené kráľovstvo boli hlavnými trhmi pre tento vysoko výkonný elektrický sedan.

Modernizovaný Taycan robí vyhlásenie o tom, čo môžeme očakávať od budúcej rady Porsche EV. Elektrický SUV Macan má prísť neskôr tento rok, nasledovaný elektrickými verziemi dvojmiestneho 718 a zásuvného Cayenne. Automobilka tiež uviedla, že pracuje na úplne novom elektrickom SUV, ktoré doplní radu.