Skip to main content

Prvé údaje z klinických testov ukazujú, že vakcína môže mať účinnosť až 90%.

Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech v pondelok informovali, že nová vakcína dokázala ochrániť ľudí pred ochorením COVID-19 na 90 %. Vládna agentúra USA, Správa potravín a liečiv (FDA), skorej oznámila, že vakcína môže byť schválená iba ak jej účinnosť dosiahne minimálne 50 %.

„Ak je toto číslo naozaj pravdivé, je to úžasne. Účinnosť je oveľa vyššia ako som očakával a určite prinesie obrovskú zmenu,“ vyjadril sa Ashish Jha, dekan Fakulty verejného zdravia na Brownovej univerzite, o čom informovala webstránka statnews.com.

Tento neuveriteľný údaj je výsledkom rozsiahlych klinických testov, na ktorých sa zatiaľ zúčastnilo 43 538 ľudí. Spoločnosti Pfizer a BioNTech v pondelok zverejnili iba časť údajov, ktoré zatiaľ neboli overené nezávislými vedcami. Spoločnosti sa stále snažia získavať informácie z klinických testov. Avšak oznámili, že finálne percento účinnosti vakcíny sa môže od tohto čísla odlišovať.

Ako funguje vakcína proti koronavírusu spoločnosti Pfizer a BioNtech?

Vakcína spoločností Pfizer a BioNTech funguje na princípe stále neoverenej metódy postavenej na génoch.

Funguje to tak, že do organizmu sa vloží malá časť genetického materiálu koronavírusu. bunky organizmu použijú informácie zakódované v genetickom materiáli vírusu a vytvoria z neho nový vírus. Imunitný systém sa následne naučí, ako proti nemu bojovať.

 

Potencionálna vakcína spoločnosti Moderna funguje na rovnakom princípe.

koronavirus

Zdroj: pixabay.com

Génové vakcíny sa musia skladovať v extrémne studenom prostredí, kvôli čomu je ich transport zložitejší. Vakcína spoločností Pfizer a BioNTech sa podáva v dvoch dávkach s 3-týždňovým odstupom. Toto so sebou prináša komplikácie s distribúciou, ktorým nemusia čeliť výrobcovia vakcín, ktoré stačí podať raz. Spoločnosti tvrdia, že vakcína nadobudne účinnosť sedem dní po druhom zaočkovaní. Nie je jasné, ako veľmi by bola vakcína účinná len po jednom zaočkovaní.

Pred použitím musí byť vakcína schválená regulačnými orgánmi. Tie sledujú bezpečnosť a efektivitu vakcín (jeden z nich je Správa potravín a liečiv – FDA). Táto vakcína by nemala mať žiadne vážne bezpečnostné riziká. Dostupné informácie nezahŕňajú údaje o tom, koľko ľudí malo po zaočkovaní vážnejší priebeh ochorenia a koľko z nich malo len mierne symptómy. Správa potravín a liečiv (FDA) bude pri hodnotení zvažovať aj tieto údaje.

Spoločnosti sa vyjadrili, že zo svojich štúdii získali dostatok údajov na to, aby mohli najneskôr tretí novembrový týždeň požiadať o povolenie na núdzové použitie (Emergency Use Authorization) od Správy potravín a liečiv (FDA).

Spoločnosti Pfizer a BioNTech sa dohodli s Ministerstvom zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Spojených štátov na tom, že poskytnú 600 miliónov dávok vakcíny za 1,95 miliárd dolárov. Tiež sa vyjadrili, že tento rok by dokázali vyrobiť 50 miliónov dávok a budúci rok ďalších 1,3 miliárd.

Kedy bude vakcína COVID-19 dostupná?

Vakcína nebude po schválení Správou potravín a liečiv (FDA) hneď dostupná pre všetkých. Najprv bude distribuovaná pracovníkom v zdravotníctve a ostatným rizikovým skupinám náchylným na ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom, ktorými sú kľúčoví pracovníci a ľudia s už existujúcimi ochoreniami. Distribúcia vakcín ľuďom, ktorí ju potrebujú najviac bude predstavovať ešte veľkú výzvu.

Niekoľko ďalších vakcín iných farmaceutických spoločností je v tretej fáze klinického testovania a prvé výsledky by mohli byť zverejnené už čoskoro. Efektívnych môže byť viac vakcín, takže agentúra FDA by mohla autorizovať viac, ako len jednu. Koalícia pre inováciu pripravenosti v oblasti epidemiológie (CEPI) minulý mesiac oznámila, že povedie štúdie zamerané na porovnávanie vakcín za cieľom zistiť, ktorá z nich bude najlepšia.

Vývoj vakcíny je dôležitý krok pri boji proti šíreniu vírusu. No pandémiu úplne zastaviť nedokáže. Bude trvať najmenej niekoľko mesiacov, kým sa ľudia budú môcť dať zaočkovať. Vírus medzitým panuje vo svete a v Spojených štátoch padol rekord v počte nakazených za deň – 100 000 prípadov. Aby sme spomalili šírenie ochorenia, ľudia budú musieť naďalej nosiť rúška, umývať si ruky a dodržiavať odstup.

„Vakcína neznamená, že môžeme prestať byť opatrní a prestať dodržiavať opatrenia na ochranu verejného zdravia,“ povedal minulý mesiac Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné ochorenia.

rúško

Zdroj: pixabay.com


Zdroj: theverge.com