Skip to main content

Ak narazíte na inteligentné hodinky alebo inteligentný prsteň na predaj, ktoré tvrdia, že neinvazívne merajú hladinu glukózy v krvi, neverte tomu. Dnes vydal Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) bezpečnostné oznámenie, ktoré varuje spotrebiteľov, pacientov a zdravotníckych pracovníkov, že agentúra „neudelila povolenie, neprečistila a neschválila žiadne inteligentné hodinky alebo inteligentný prsteň, ktorý by sa mal používať na meranie alebo odhad hladiny glukózy v krvi samostatne.“

Aby bolo úplne jasné, žiaden veľký výrobca nosených zariadení nemá v súčasnosti inteligentné hodinky alebo inteligentný prsteň, ktorý by toto dokázal. Maximálne, čo môžu dosiahnuť Apple Watch, Fitbit, hodinky Samsung alebo prsteň Oura, je podpora integrácie s kontinuálnym glukózovým monitorom (CGM), ktorý má schválenie od FDA. CGM sú nosené zariadenia, ktoré používajú ihly na čítanie hladiny cukru v krvi. Tieto integrácie umožňujú užívateľom sledovať údaje zhromaždené z pripojených CGM, ktoré majú sprievodné aplikácie pre smartfóny. Jedno takéto zariadenie je Dexcom G7.

Súvisiace
Ak máte cukrovku, nečakajte, kým vaše inteligentné hodinky nahradia vaše ihly
Nový kontinuálny glukózový monitor od spoločnosti Dexcom je zdravotnícky technický gadget s účelom
Startupy s kontinuálnym glukózovým monitorm stále musia dokázať svoju hodnotu

Namiesto týchto známych nosených zariadení sa varovania FDA zrejme týkajú podvodných zariadení, ktoré robia nedoložené tvrdenia.

Bohužiaľ, na veľtrhoch, ako je CES, možno nájsť pochybné spoločnosti, ktoré ponúkajú inteligentné prstene a hodinky tvrdiace, že neinvazívne merajú hladinu glukózy v krvi. Tieto spoločnosti potom tieto zariadenia predávajú priamo na svojich webových stránkach, prostredníctvom crowdfundových kampaní alebo na online trhoviskách ako Alibaba. Ak narazíte na spoločnosti predávajúce takéto zariadenia, FDA vyzýva spotrebiteľov, aby problém nahlásili pomocou formulára na dobrovoľné hlásenie MedWatch.

Načasovanie bezpečnostného oznámenia od FDA dáva zmysel, vzhľadom na zvýšenú pozornosť, ktorá sa venuje tejto technológii. Spoločnosť Apple údajne má tajný tím, ktorý na tomto pracuje už takmer desaťročie. Aj spoločnosť Samsung má výskumníkov, ktorí skúmajú technológiu sledovania hladiny glukózy v krvi. Občas sa objavia zavádzajúce titulky, ktoré môžu vyzerať, akoby inak renomované značky nosených zariadení už mohli meriať hladinu glukózy v krvi. To však nemení skutočnosť, že FDA nikdy neudelila povolenie žiadnym inteligentným hodinkám alebo prsteňu na tento účel. Aj keď došlo k niektorému sľubnému pokroku v oblasti nosených zariadení, stále sme niekoľko rokov od zariadenia, ktoré by bolo pripravené na použitie v zdravotníckych zariadeniach, a už vôbec nie pre spotrebiteľov.

Oplatí sa opakovať, že by ste mali byť skeptickí voči akémukoľvek nosenému zariadeniu, ktoré tvrdí, že má schválenie od FDA. Všeobecne platí, že inteligentné hodinky a prstene môžu mať funkcie schválené od FDA (napr. EKG a detekcia fibrilácie predsiení), ale nepovažujú sa za zdravotnícke prístroje a by sa ako také nemali brať.