Skip to main content

Preložený text do Slovenčiny:

Keď prišli správy, že Netflix vytvára animovanú verziu Scotta Pilgrima, ktorá vrátila všetkých pôvodných filmových hercov (spolu s režisérom a tvorcom seriálu), vzniklo niekoľko zaujímavých otázok. Hlavne ma zaujímalo, ako veľmi sa príbeh zmení v dôsledku prechodu medzi médiami. Zatiaľ čo pôvodné komiksy a hraná filmová adaptácia mali svoje rozdiely, oba stále v podstate rozprávali rovnaký príbeh o 20-ročnom flákačovi z Toronta, ktorý bojuje cez datovú históriu svojej priateľky. Ale pre nový seriál, Scott Pilgrim Takes Off, nie je príbeh len odbočením – úplne odpáli časovú os.

Upozornenie: Tento článok obsahuje nejaké spoilery pre Scott Pilgrim Takes Off.

Spočiatku to naozaj nevyzerá tak. Počas väčšiny prvej epizódy (z ôsmich), Takes Off pôsobí ako, nuž, animovaná verzia Scotta Pilgrima. Sú tu nejaké povrchné rozdiely – Ramona teraz doručuje DVD pre Netflix namiesto balíčkov pre Amazon, keďže seriál je na Netflixe – ale inak sú veci základne rovnaké. To znamená, že to je príbeh o Scottovi (Michael Cera), ktorý je knihomoľ, lenivec a nevšímavý na pocity všetkých okolo neho. Spozná (doslovnú) dievčinu svojich snov v Ramone (Mary Elizabeth Winstead) a začnú spolu chodiť, napriek tomu, že už chodí so stredoškolskou dievčinou menom Knives (Ellen Wong).

A potom sa veci začnú dosť zvláštniť. Ramona, ako sa ukazuje, má sedem zlých ex, a aby s ňou mohol chodiť, Scott musí poraziť ich všetkých. Je to v podstate milostný príbeh so štruktúrou videohry, ktorý pomocou násilia zo Street Fightera preskúmava veľa emocionálnej batožiny. Takes Off nasleduje tento príbeh až do prvého súboja medzi Scottom a počiatočným zlým ex, Matthewom Patelom (Satya Bhabha). A potom to, ehm, odštartuje do iného smeru.

Dobre, vážne: ak chcete sa vyhnúť spoilerom, teraz je čas odísť.

Takes Off je séria navrhnutá okolo myšlienky čo keby? V tomto prípade tvorca Bryan Lee O’Malley a spoluscenárista BenDavid Grabinski sa pýtajú, čo by sa stalo, keby Scott ten boj proti Matthewovi skutočne prehral? A nielen, že by prehral, ale bol by vtiahnutý do tajomného vegánskeho portálu, takže nikto by nemal ani potuchy, kde je? Presne to sa stane a má to všetko druhy vlniacich sa efektov. Matthew získa toľko sebavedomia z víťazstva, že prevezme Ligu zlých ex a multimilionárske impérium jej lídra, Gideona Graves (Jason Schwartzman). Knives pretaví stratu Scotta do kariéry skladateľa piesní spolu s kapelníkom Scotta, Stephénom (Mark Webber). A Ramona sa stane akýmsi detektívom, ktorý hľadá únoscu vyšetrovaním každého možného podozrivého.

Je to veľký posun a ako dlhoročný fanúšik mytologickej série Scotta Pilgrima, bolo veľmi zábavné sledovať tieto postavy v nových situáciách. Ale zmena je vlastne oveľa významnejšia. Odstránením Scotta z rovnice na veľkú časť série, sa Takes Off zameriava na ostatných. Ramona, obzvlášť, je teraz v centre pozornosti, trávi každú epizódu skúmaním svojich ex (a ostatných) ako možných páchateľov Scottovho zmiznutia.

Súvisiace
Scott Pilgrim vs. The World: The Game je stále jednou z najlepších licencovaných hier

Výsledkom je, že dostávame oveľa hlbší pohľad na postavy, ktorým sa predtým nevenovalo dostatočná pozornosť, obzvlášť v rýchlom tempe filmu. Uvidíte, ako Ramona prichádza na to a ospravedlňuje sa za to, aká bola strašná k Roxie (Mae Whitman) keď spolu chodili a ako práve rozchod Ramony s Lucasom Leom (Chris Evans) ho inšpiroval stať sa najslávnejším skejterom / hercom na svete. Dokonca aj dvojčatá Katayanagi (Shôta a Keita Saitô), ktorí vo filme neurobili skoro nič, okrem toho, že privolali obrovského holografického draka, majú presvedčivý príbeh. Veci sa tak veľmi zmenili, že Gideon – Gideon! – sa v niektorých bodoch stáva sympatickou postavou.

Obrázok: Netflix

Príbeh sa nakoniec stáva dosť meta. Mladý Neil (Johnny Simmons) napíše v spánku scenár, ktorý pripomína pôvodný film Scott Pilgrim a nakoniec sa z neho stane film. Sú postavy, ktoré sa prezliekajú za ostatné postavy a všetky druhy ďalšej zvláštnosti, ktoré, sľubujem, budú mať zmysel na konci. Nezkazím veľké zvraty z neskôr, ale meta-nature Takes Off sa stupňuje na 11, so všetkými šibalstvami vrátane cestovania v čase a v jednom bode, múzika. Opäť, to nie je len príležitosť vidieť obľúbené postavy v podivných nových situáciách, ale aj šanca analyzovať ich rozhodnutia – tak v tejto šou, ako aj v minulých verziách Scotta Pilgrima – hlbším spôsobom.

Naopak, to, čo robí Takes Off tak fascinujúcim dlhodobým fanúšikom, znamená tiež, že to nutne nie je najlepší vstupný bod do série. Veľa z radosti, ktorú som mal zo šou, pochádzalo zo spôsobu, ako to subverzovalo moje očakávania, vzalo príbeh, ktorý som si myslel, že poznám tak dobre a prekrútilo ho do niečoho plného prekvapení, zatiaľ čo otváralo priestor pre postavy, ktoré sa nevolajú Scott. Napokon, stále celkom nasleduje niektoré z tých istých momentov a dotýka sa rovnakých tém sebauvedomenia a prijatia. A ako film, tiež vyzerá pekne ako čert. Ako jeden z postáv hovorí ku koncu: „hra sa zmenila, ale hráči sú rovnakí.“

Nie som si istý, či to bude mať rovnaký dopad, ak nemáte žiadnu históriu s franšízou. Ale tak či onak, Takes Off robí niečo veľmi múdre pre tých, ktorí tú históriu majú: remixovanie známeho príbehu namiesto jeho opätovného rozprávania.

Scott Pilgrim Takes Off je momentálne k dispozícii na streamovanie na Netflixe.