Skip to main content

Fun fact na úvod

Kedysi dávno sa naplnila najhoršia nočná mora jedného inštalatéra. Potrubie v kancelárskej budove sa upchalo a začalo chrliť vodu na všetky strany. Inštalatér sa zo všetkých síl snažil potrubie vyčistiť, ale nebolo to nič platné. Zavolal posily, ale kým prišli ďalší inštalatéri, potrubia praskli a voda bola všade. Inštalatérom sa podarilo potrubia opraviť, ale až potom, čo spôsobili na budove veľké škody. Ponaučenie z príbehu? 

Vždy udržiavajte svoje potrubia čisté!

Už ste vyskúšali vyčistiť odtok, vyliatím vriacej vody do odtoku alebo použitím chemických čistiacich prostriedkov a nič nepomohlo, potom je pravdepodobné, že vaše potrubie je upchaté čiastočkami jedla. 

Umývadlo, ktoré neodteká, je pre majiteľa domu problém

Aby ste potrubie vyčistili a vaše umývadlo mohlo opäť odtekať, použite piest na oboch stranách zátky v rýchlom slede. Ak to ani po niekoľkých pokusoch nepomôže, nalejte do vedra trochu horúcej vody a umiestnite ho pod kohútik kuchynského drezu predtým, ako pustíte studenú vodu plným prúdom, kým neodtečie všetka horúca voda. Pomaly vypínajte kohútik a zároveň sledujte, čo sa deje pod ním; ak stále nedochádza k odtoku, pokúste sa odtok odblokovať pomocou nástroja na odblokovanie odtoku.

Ak ani to nepomôže, môžete použiť chemikálie alebo prostriedky na rezanie mastnoty, aby ste nechcený materiál rozpustili a vyplavili z umývadla.

Kedy je čas zavolať havarijnu službu

Niekedy sa môže ukázať ako prospešné aj odstránenie odtokovej zátky, pretože môže byť upchatá vlasmi. Ak sa nič nedeje, nonstop havarijnu službu, aby sa o prácu postarali za vás. Majú nástroje, ktoré sa dostanú do potrubia a rúr, aby ich mohli dôkladne vyčistiť.

Keď nefunguje vriaca voda, potom sú potrebné iné metódy na odstránenie upchatia vo vnútri kuchynského drezu – čo mám robiť?

Ak váš drez odteká veľmi pomaly, existuje niekoľko možných príčin vrátane nahromadených nečistôt na odtokových sitách. Toto upchatie sifónu možno odstrániť pomocou malej kefky a chemického čističa odtoku. Ďalšou príčinou pomalého odtoku je netesný guľový kohút, ktorý by sa mal vymeniť za nový.

Ak ste sa pokúsili vyčistiť potrubie a ponoriť ho bez úspechu, použite nástroj na odblokovanie odtoku alebo dajte do umývadla žeravú vodu, aby ste ho vyčistili.

Mydlové usadeniny sa môžu hromadiť aj v kuchynskom dreze a PVC potrubí, čo spôsobuje ich upchatie; preto na ich odstránenie použite roztok na báze kyseliny, napríklad ocot, skôr než sa pokúsite o mechanické metódy na vyčistenie upchatého potrubia.