Skip to main content

Prišiel čas zmieriť sa s tínedžermi sediacimi za obrazovkami.

V sobotu uverejnil americký denník New York Times článok o rizikách, ktoré hrozia tínedžerom, pretože počas karantény začali tráviť viac času online. Dalo sa očakávať, že budú hrať na city previnilým rodičom. Článok sprevádzajú srdcervúce fotky rodiny zničenej hraním videohier. Hneď v druhej vete si môžete prečítať citát: „Ako otec som ťa sklamal.“ V článku zvláštne porovnávajú hranie videohier so závislosťou od drog (odborníci varujú, že po karanténe nastane „obdobie silných abstinenčných príznakov“.) V článku prezentujú aj nepresné tvrdenia o ovplyvniteľnosti mozgov mladých ľudí.

Digitálna komunikácia je pre deti neuveriteľne dôležitá

depresia

Predtým ako svojim deťom impulzívne zrušíte členstvo v službe PlayStation Plus, pokúste sa dostať do perspektívy uplynulé udalosti. Nachádzame sa uprostred svetovej krízy a posledných desať mesiacov bolo ťažkých pre každého. Zaznamenali sme historicky najväčší vzostup depresií a závislosti aj u dospelých. Zdraviu prospešné spôsoby, ako si s problémami poradiť sa hľadajú čím ďalej, tým ťažšie. Mnoho z nás našlo počas uplynulého roka útek práve v digitálnom svete a pre veľa detí je to jediné miesto, kde môžu viesť aspoň z časti normálny spoločenský život. Práve preto veľa odborníkov odporúča rodičom, aby k problému pristupovali primerane a nezakazovali deťom hranie úplne. Digitálna komunikácia je neuveriteľne dôležitá a je nezodpovedné zamedziť k nej deťom prístup kvôli vašim nerealistickým obavám.

Denník New York Times spomenul online socializáciu iba zbežne na konci článku ako ironickú poznámku. Po tom, ako jeden z rodičov zakázal dieťaťu hrať hry na konzole Xbox na niekoľko týždňov, povedal: „Cítim sa zle, že ho obmedzujem. Je to jediné miesto, kde sa môže socializovať.“ Pre veľa detí je to celou podstatou hrania – online priestor je jediné miesto, kde sa môžu baviť s kamarátmi. Pokiaľ je osobný kontakt považovaný za ohrozenie verejného zdravia, deťom zostáva len stretávať sa v digitálnom svete. Pre deti je dôležité tráviť spolu čas, takže limitovaním ich času stráveného pri obrazovkách ich aktívne izolujete a škodíte im spôsobmi, ktoré sú závažnejšie ako ich celodenné hranie. Tento argument by sa dal považovať za bezpredmetný iba ak by sme prijali tvrdenie, že online socializácia sa akosi nepočíta.

Internet nie je zdrojom všetkých problémov

tínedžer telefón

Negatívne následky majú menej spoločné s časom stráveným pri obrazovkách a viac s bežnými problémami v spoločenských životoch tínedžerov. V online aj offline svete existujú spôsoby, ako sa zdravo socializovať, no rovnako sa v oboch priestoroch nachádzajú aj škodlivé vplyvy. Obrazovky nie sú hlavným problémom. Je úplne v poriadku, ak máte obavy, že vaše deti nenarazia na niečo, čo im môže uškodiť. Či už je to Instagram, ktorý často podnecuje poruchy príjmy potravy alebo Reddit, na ktorom môžete nájsť najrozličnejšie komunity propagujúce nezmyselné hnutia. No hlavným problémom nie je fakt, že sa s nimi deti stretnú online, ale to, že vôbec existujú a škodia. Nemali by sme viniť len internet, pretože to rodičov nabáda k tomu, aby zakázali deťom aj tie online aktivity, ktoré im prospievajú.

Istým spôsobom chápem obavy rodičov. Aj oni majú právo byť depresívni a úzkostliví. Vo svete sa deje veľa stresujúcich udalostí, a keď ešte popritom sledujete svoje dieťa, ako hrá roboticky a fanaticky videohry, môže sa vám to zdať príliš. Možno sa bojíte, že sa od svojich deti príliš vzďaľujete ak strávia celý deň hraním Fortnite. Ak máte vážne obavy, možno prišiel čas, aby ste aj vy zobrali do rúk ovládač konzoly a strávili trochu času spolu s nimi v ich svete.

Summary
Nechajte svoje deti hrať videohry – veď žijeme v pandémii
Article Name
Nechajte svoje deti hrať videohry – veď žijeme v pandémii
Description
V sobotu uverejnil americký denník New York Times článok o rizikách, ktoré hrozia tínedžerom, pretože počas karantény začali tráviť oveľa viac času online. Dalo sa očakávať, že budú hrať na city previnilým rodičom. Článok sprevádzajú srdcervúce fotky rodiny zničenej hraním videohier.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo