Skip to main content

Najhlasnejší kritici spoločnosti Apple nie sú nadšení z nedávnych zmien v Obchode s aplikáciami spoločnosti. Hovorkyňa Spotify Jeanne Moran uviedla v vyhlásení pre The Verge, že nová 27-percentná daň z alternatívnych platobných metód ukazuje, že spoločnosť Apple „neustúpi pred ničím, aby ochránila zisky, ktoré vyberajú z vývojárov a spotrebiteľov pod ich monopolom obchodu s aplikáciami.“

Spoločnosť aktualizovala svoje politiky Obchodu s aplikáciami, aby vyhovela súdnemu rozkazu vydanému ako súčasť rozsudku Epic proti Apple. Zmena umožňuje vývojárom v USA odkazovať na alternatívne platobné metódy, ale len ak vyplatia 27-percentnú komisiu za každý nákup uskutočnený mimo Obchodu s aplikáciami.

Generálny riaditeľ spoločnosti Epic Games Tim Sweeney bol jedným z prvých, kto označil zmeny spoločnosti Apple za „protisúťažné“ a dodal, že politika Obchodu s aplikáciami „úplne podkopáva“ súdny rozkaz. Tiež tvrdí, že to „zničí cenovú konkurenciu“, pretože bráni vývojárom v ponuke in-app nákupov za nižšiu cenu. Vývojári musia platiť nielen komisie tretím stranám spracovávajúcim platby, ale aj spoločnosti Apple.

Súvisiace
Politiky Obchodu s aplikáciami Apple umožňujú americkým vývojárom smerovať na platby mimo
Vrchný súd zamietol antitrustový prípad Epic proti Apple

Netrvalo dlho, kým na Apple zareagovali aj ďalší kritici. Moranová zo Spotify hovorí, že najnovší krok spoločnosti Apple „je šokujúci a je v rozpore s úsilím súdu umožniť väčšiu konkurenciu a voľbu pre používateľov.“ Moranová tiež uviedla, že nová 27-percentná daň je „v podstate opätovné zavedenie poplatkov Apple“ a vyzýva Európsku komisiu, aby zabránila podobným zmenám politiky v EÚ.

Koalícia za férovosť aplikácií (CAF, Coalition for App Fairness), skupina založená spoločnosťami ako Spotify, Epic Games, Tile a iné, ktoré sa snažia oslabiť vplyv Apple a Google v odvetví mobilných aplikácií, tiež komentovala zmenu. Výkonný riaditeľ CAF Rick VanMeter vyhlásil: „Prístup spoločnosti Apple k ‚dodržiavaniu‘ rozhodnutia Okresného súdu nebude prospechom pre vývojárov a spotrebiteľov.“ „Tieto zmeny nič neurobia pre zvýšenie voľby spotrebiteľa“ ani „zniženie cien za in-app nákupy alebo zavedenie konkurencie do Applovej uzavretej záhrady.“

Apple implementoval podobné politiky aj v iných krajinách – ale ani regulátori nie sú s týmto krokom spokojní. V roku 2022 spoločnosť Apple začala umožňovať vývojárom zoznamovacích aplikácií v Holandsku používať alternatívne platobné možnosti s rovnakou 27-percentnou daňou. Holandskí regulátori však spoločnosti Apple udelili pokutu 55 miliónov dolárov za nedodržanie. Apple tiež zaviedol podobnú politiku pre všetkých vývojárov aplikácií v Južnej Kórei, kde nový zákon bráni Apple a Google nútiť vývojárov používať platobné procesory prvej strany. Južná Kórea varovala aj Apple, aj Google pred možnosťou pokút za porušovanie nových platobných pravidiel.