Najčastejšie príčiny zlyhania ložísk v elektromotoroch a tipy, ako sa im vyhnúť

vysokonapatovy elektromotor

Na to, aby vám mohol elektromotor dlho a spoľahlivo slúžiť, mali by sa pod jeho vonkajším plášťom nachádzať kvalitné súčiastky. Výnimkou nie sú ani ložiská, ktoré podľa odhadov stoja až vo vyše 51 % prípadoch za poruchami elektromotorov. Prečo je to tak?

Ložiská sú jedným z najdôležitejších komponentov. Zaisťujú medzeru medzi rotorom a statorom a tiež prenášajú zaťaženie z hriadeľa na rám. Ložiská sú často pod veľkou záťažou a v prípade ak zlyhajú, elektromotor stratí väčšinu zo svojich pôvodných vlastností. Problémy s ložiskami sa prejavujú spravidla stratou výkonu, účinnosti a zároveň zvýšeným trením a značnými vibráciami. Prečo k nim dochádza? 

Nedostatočné mazanie

Veľmi častým dôvodom, prečo ložiská prestanú plniť svoju funkciu, je nedostatočné mazanie. Vždy preto dodržiavajte pokyny výrobcu elektromotora, uprednostnite kvalitné mazivá a pamätajte, že ak elektromotor pracuje pri vyšších teplotách, je potrebné častejšie domazávanie. 

Nesprávna inštalácia a nastavenie

Bez ohľadu na to, či inštalujete kompaktný elektromotor 3kW alebo veľký priemyselný elektromotor s vyšším výkonom, vždy sa oplatí uprednostniť odbornú montáž. Po skúšobnej prevádzke je vhodné skontrolovať aj uloženie ložiska a prípadné nedostatky odstrániť. 


Prečítajte si tiež: Kvalitná elektroprevodovka je dobrá investícia


Prehriatie 

Ložiská v elektromotoroch majú vždy určitú vôľu, pretože sa počíta s tepelnou rozťažnosťou. Vždy si preto vyberte elektromotor s dostatočne odolnými ložiskami, ktoré zvládnu aj pôsobenie vyšších prevádzkových teplôt. 

Preťaženie

Ku preťažovaniu elektromotorov dochádza v praxi relatívne často. Nemusí sa to zdať, ale aj kompaktný elektromotor 4kW alebo elektromotor 5,5kW zvládne krátkodobé preťaženie, ak je dobre navrhnutý a výrobca nešetril na materiáloch. V prípade použitia kvalitných ložísk a zosilneného ložiskového štítu sa krátkodobého preťaženia rozhodne netreba obávať. Chybu určite neurobíte, ak si vyberiete elektromotor 7,5kW z prémiovej triedy so zvýšeným výkonom, kedy sa vďaka konštrukčným opatreniam podarilo dosiahnuť veľmi zaujímavé parametre.

Elektromotor 5.5 kW (zdroj: elektromotory-vybo.cz)

Summary
Najčastejšie príčiny zlyhania ložísk v elektromotoroch a tipy, ako sa im vyhnúť
Article Name
Najčastejšie príčiny zlyhania ložísk v elektromotoroch a tipy, ako sa im vyhnúť
Description
Ložiská sú jedným z najdôležitejších komponentov. Zaisťujú medzeru medzi rotorom a statorom a tiež prenášajú zaťaženie z hriadeľa na rám. Ložiská sú často pod veľkou záťažou a v prípade ak zlyhajú, elektromotor stratí väčšinu zo svojich pôvodných vlastností.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo

You Might Also Like