Skip to main content

Mo Henry, negatívna strihačka pri filmoch ‘Čeľuste’, ‘Matrix’ a stovkách ďalších filmov, zomrela vo veku 67 rokov

Maureen “Mo” Henry, skúsená negatívna strihačka a velikán v komunite postprodukcie zomrela v nedeľu na komplikácie vyvolané zlyhaním pečene v Los Angeles, informoval jej syn Logan pre The Hollywood Reporter. Mala 67 rokov.

Počas jej polstoročnej kariéry v Hollywoode strihala negatívy na stovky filmov, začínajúc filmom Čeľuste (Jaws) z roku 1975. Medzi ďalšie filmy patrili ako Ghost (1990), Heat (1995), Casino (1995), Before Sunrise (1995), From Dusk Till Dawn (1996), The Fifth Element (1997), Hviezdna pechota (Starship Troopers, 1997), Big Lebowski (1998), Železný obor (The Iron Giant, 1999), The Sixth Sense (1999), Moje veľké grécke svadba (My Big Fat Greek Wedding, 2002), Million Dollar Baby (2004), Babel (2006), The Blind Side (2009) a Interstellar (2014) a diely vo filmových sériách ako Matrix, Temný rytier (Dark Knight), Shrek a Spider-Man.

Jej práca bola rodinným podnikom, ako vysvetlila vo rozhovore pre Chicago Film Society v roku 2020.

Rodinná tradícia

„Moja rodina imigrovala z Írska a moja teta bola najstaršia zo súrodencov, bola o zhruba 20 rokov staršia ako môj otec,“ povedala. „Keď sa presťahovali do Hollywoodu, iba tak chodila po Sunset Boulevard, pozerala do rôznych podnikov a pýtala sa na prácu. V ranných 20. rokoch 20. storočia dostala prácu v štúdiách Fox, ktoré neskôr sa stali Deluxe Labs. Stala sa negatívnou strihačkou a neskôr dala prácu môjmu otcovi a jeho bratom, a môj otec dal prácu mým starším bratrancov a sesterniciam a napokon ma aj môj otec vyškolil. Tak som sa dostala k tomuto remeslu,” vysvetlila.

Návrat do Hollywoodu

Po krátkej pauze, keď pracovala v oblasti nehnuteľností, sa vrátila a bola zamestnaná u strihačky negatívov Donah Bassett v D. Bassett & Associates, a neskôr kúpila jej podnik v roku 1995.

Za svoj „najodmennejší“ projekt považovala film Harry Potter a Tajomná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets, 2002).

„Dostala som príležitosť presťahovať sa do Londýna a pracovať tam, čo bolo fantastické!” povedala. „Bolo to vzrušujúce, pretože ako viete, tie knihy boli veľmi obľúbené a bolo skvelé byť ich súčasťou.”

Mala tiež skvelé spomienky na prácu na priekopníckom filme Matrix (1999).

„Nikto predtým nevidel nič podobné a prakticky všetko boli vizuálne efekty,” povedala. „Matrix bol tiež jedným z najťažších filmov, na ktorých som pracovala, pretože vizuálne efekty sú vždy to posledné, čo sa dokončí. Vždy to býva na poslednú chvíľu. A my sme museli poskladať stovky záberov skutočne až na konci.”

Pamätné projekty a rodinná hrdosť

Henry znovu strihala film Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979) Francisa Forda Coppolu pre rozšírenú verziu známu ako Apocalypse Now: Redux — „to bolo desivé,” hovorila — a pomohla poskladať dlho stratený film Orsona Wellesa Na druhej strane vetra (The Other Side of the Wind), ktorý bol konečne vydaný v roku 2018.

Jej syn povedal, že je „hrdý na silu a gráciu, ktorú predviedla, keď statočne bojovala so svojou chorobou.”

Okrem neho ju prežívajú jej sestra Sue a brat Pat.