Skip to main content

Cloudové hranie s Xbox Game Pass Ultimate už nepatrí len Androidu

Microsoft 20. apríla pozval predplatiteľov Xbox Game Pass Ultimate na otestovanie služby Xbox Cloud Gaming (skrátene xCloud) na iPhonoch a iPadoch. Služba funguje cez internetové prehliadače, takže bude dostupná aj na počítači a Macu. Použiť sa dajú prehliadače Edge, Chrome alebo Safari. Webu The Verge sa podarilo zúčastniť sa beta testu a priniesli si prvé dojmy z fungovania Xbox Cloud Gaming na iPhone a iPade.

xCloud rozhranie sa používa veľmi ľahko. K hrám sa rýchlo dostanete cez zariadenia ako iPhone, iPad alebo aj cez stolový počítač. Microsoft dokonca poskytuje aj vyhľadávacie rozhranie, ktoré konkurenčnej službe Google Stadia chýba.

Potrebovať budete len vhodný ovládač

Nie je potrebné inštalovať akékoľvek aplikácie alebo rozšírenia. Rozhranie funguje natívne v prehliadačoch Chrome, Safari alebo Edge. Potrebovať budete len kompatibilný USB alebo Bluetooth ovládač. Niektoré hry dokonca fungujú s ovládaním Xbox Touch Controls, takže ak vám stačí aj displej, ovládače potrebovať nebudete. Redaktori v The Verge použili ovládač Xbox Elite 2 pripojený k smartfónu iPhone 11 Pro.

Po spustení hry si budete musieť dlhšie počkať kým sa načíta. Backendové servery pre streamovanie hier z konzol Microsoft Xbox sú konzoly Xbox One S, podobne ako v xCloude pre Android. Starší Xbox hardvér nemá moderný procesor alebo SSD, a tým je ovplyvnená aj rýchlosť načítania hier. Microsoft plánuje tento rok upgradovať xCloud server na hardvér Xbox Series X.

Po pár hodinách hrania cez xCloud sa vyskytli problémy s Wi-Fi pripojením, ale aj s priamym pripojením k sieti. Microsoft sa vyjadril, že beta testovaním sa snaží zapracovať na takýchto problémoch, takže malé chyby sa dali očakávať.

Keď sa pripojenie ustáli, služba funguje podobne ako v systéme Android. Ak hráte cez prehliadač na počítači alebo iPade, môžete streamovať v 1080p. Pri hraní v cloude je k dispozícii aj panel, pomocou ktorého sa dá spojiť s priateľmi, zapojiť sa do party chatu, pozrieť si svoje úspechy a pozvánky do hier. Funkcia funguje so službou Xbox Game Pass, takže k dispozícii je viac ako 100 hier – dokonca aj niektoré originálne tituly Xbox and Xbox 360.

Microsoft ešte neoznámil, kedy spustí funkciu pre širšiu verejnosť, no podľa problémov s pripojením môžeme čakať, že na službe budú musieť ešte chvíľu popracovať. No je veľmi pôsobivé, ako dobre dokáže služba fungovať na rôznych zariadeniach. Otvára možnosť streamovania Xbox hier na akomkoľvek zariadení, ktoré má Chrome alebo Safari.

xCloud gaming na konzolách

xCloud vyskúšali redaktori The Verge aj na novej aplikácie Edge na konzole Xbox, ale služba ešte nie je úplne podporovaná. Prehliadač a aj služba sú ešte len v začiatočnej beta fáze, takže plná podpora by mohla prísť až neskôr. Predpokladá sa, že xCloud na konzolách bude fungovať tak, že bude možné streamovať hru, zatiaľ čo budete čakať na jej stiahnutie. Jedine takto dáva služba xCloud zmysel na konzolách, keďže hrať hry sa na nich samozrejme už dá.

Funkcia xCloud v prehliadačoch otvára množstvo ďalších možností. Šéf spoločnosti Xbox Phil Spencer naznačil, že by mohli uviesť xCloud streamovacie zariadenie pre televízor. Spoločnosť sa tiež zaviazala priniesť službu do Facebook Gaming.

Nie je ťažké si predstaviť Xbox Game Streaming aplikáciu pre smart televízory. No cieľom spoločnosti Microsoft je pravdepodobne prostredníctvom prehliadačov zabezpečiť dostupnosť predplatiteľskej služby Xbox Game Pass pre takmer všetky zariadenia. Beta testovanie je len začiatok.

Titulný obrázok: theverge.com

Summary
XCloud Gaming od Microsoftu pre iOS a PC
Article Name
XCloud Gaming od Microsoftu pre iOS a PC
Description
Microsoft 20. apríla pozval predplatiteľov Xbox Game Pass Ultimate na otestovanie služby Xbox Cloud Gaming (skrátene xCloud) na iPhonoch a iPadoch.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo