Skip to main content

Microsoft oznámil nové viacročné partnerstvo so spoločnosťou Mistral, francúzskym AI startupom, ktorý má hodnotu 2 miliárd eur (približne 2,1 miliardy dolárov). Podľa informácií Financial Times partnerstvo zahŕňa aj menšinový podiel Microsoftu v 10-mesačnej AI spoločnosti, len niečo viac ako rok po tom, čo Microsoft investoval viac ako 10 miliárd dolárov do partnerstva s OpenAI.

Partnerstvo umožní, že otvorené a komerčné jazykové modely Mistral budú dostupné na AI platforme Azure spoločnosti Microsoft, čo je druhá spoločnosť, ktorá ponúkne komerčný model na Azure po OpenAI. Podobne ako v prípade partnerstva s OpenAI, aj partnerstvo Microsoftu s Mistralom sa bude zameriavať na vývoj a nasadenie budúcich generácií veľkých jazykových modelov.

Mistral dnes oznamuje nový AI model, nazývaný Mistral Large. Je navrhnutý tak, aby viac konkuroval modelu GPT-4 od OpenAI. Na rozdiel od niektorých predchádzajúcich modelov Mistralu nebude open source. „Mistral Large dosahuje silné výsledky na bežne používaných benchmarkoch, čím sa stáva druhým najlepšie hodnoteným modelom na svete, ktorý je všeobecne dostupný prostredníctvom API (hneď po GPT-4),“ hovorí tím Mistral AI.

Mistral má tiež nového AI chatbota

Mistral Large je dostupný na vlastnej infraštruktúre Mistralu, hostovanej v Európe, alebo prostredníctvom Azure AI Studio a Azure Machine Learning. Mistral Small bude tiež dostupný dnes, ponúka zlepšenú latenciu oproti modelu Mistral 8x7B. Mistral tiež uvádza na trh nového konverzačného chatbota, Le Chat, ktorý je založený na rôznych modeloch od Mistral AI.

Modely Mistralu boli typicky open source, ale partnerstvo s Microsoftom teraz francúzskej AI spoločnosti umožňuje skúmať viac komerčných príležitostí. Ani Microsoft, ani Mistral však neposkytujú podrobnosti o investícii.

Investícia Microsoftu prichádza po období problémov jeho hlavného AI partnera, OpenAI. Dňa 17. novembra správna rada OpenAI náhle oznámila, že spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Sam Altman bol odvolaný, ale Altman sa vrátil na pozíciu generálneho riaditeľa OpenAI o niekoľko dní neskôr, 30. novembra. Počas celého tohto obdobia sa Microsoftu podarilo získať miesto pozorovateľa bez hlasovacieho práva v neziskovej rade, ktorá ovláda OpenAI, čo softvérovému gigantovi poskytlo viac prehľadu o vnútorných procesoch OpenAI, no bez hlasovacieho práva na dôležité rozhodnutia.