Skip to main content

Microsoft sa zdá byť pripravený pustiť do sveta svoju vlastnú funkciu na umelointeligentné zväčšovanie podobnú DLSS určenú pre PC hry. Používateľ PhantomOcean3 objavil túto funkciu v najnovších testovacích verziách Windows 11 počas uplynulého víkendu, pričom Microsoft popisuje svoj automatizovaný super rozlíšenie ako spôsob, ako „pomocou umelé inteligencie zabezpečiť, aby podporované hry prebiehali plynulejšie a s vylepšenými detailmi.“

To znie dosť podobne ako technológia Deep Learning Super Sampling (DLSS) od Nvidie, ktorá využíva umelú inteligenciu na zväčšenie hier a zlepšenie snímkovej frekvencie a kvality obrazu. AMD a Intel tiež ponúkajú svoje vlastné varianty, FSR a XeSS, ktoré sú v poslednej dobe čoraz populárnejšie pri najnovších vydaní PC hier.

V testovacích zostavách Windows 11 bol objavený nový atribút umelointeligentného super rozlíšenia. Snímka obrazovky od Toma Warrena / The Verge

Microsoft oficiálne ešte neohlásil túto novú funkciu super rozlíšenia, takže nie je jasné, presne ako bude fungovať, ani či bude vyžadovať nejaké špecifické hardvérové komponenty. DLSS od Nvidie využíva tensorové jadrá, ktoré sú súčasťou jej radu grafických kariet RTX, zatiaľ čo FSR od AMD a XeSS od Intelu sú poháňané príslušným grafickým hardvérom.

Microsoft pracuje aj na vylepšenej funkcii správy farieb pre Windows 11, ktorá bude obzvlášť užitočná pre najnovšie série OLED monitorov využívajúcich HDR. Windows dlhé roky postrádali dobrý systém správy farieb na úrovni operačného systému, v dôsledku čoho museli PC hráči pridávať vlastné farebné profily v dialógovom okne, ktoré vyzerá, ako keby bolo dodané s Windowsom 95.

Vo dnešnej zostave Windows Insiders pre Canary a Dev (Build 26052) budú môcť používatelia vidieť novú stránku nastavení Správy farieb umiestnenú v Nastaveniach > Systém > Zobrazenie > Správa farieb. Táto nová stránka umožňuje používateľom pridávať/odstraňovať farebné profily, nastavovať predvolené možnosti a ďalšie! pic.twitter.com/T05KvasqfO

— DirectX 12 (@DirectX12) 8. februára 2024

S nadchádzajúcimi zmenami bude správa farieb integrovaná priamo do hlavnej oblasti nastavení zobrazenia Windows 11, čo umožní používateľom nastaviť farebné profily pre sRGB a DCI-P3. Bude tiež k dispozícii nová funkcia, ktorá bude automaticky riadiť tieto rozličné farebné profily.

„Automatická správa farieb zabezpečí, že vaše aplikácie a ďalší obsah majú presné farby na tomto zobrazení,“ hovorí Microsoft o tejto funkcii správy farieb. Nie je však jasné, či to používateľom Windows 11 umožní ľahko meniť gama krivky. Dúfajme, že to znamená, že Microsoft viac investuje do podpory HDR vo Windowsoch, čo môže viesť k vyblednutému vzhľadu plochy ak je funkcia povolená v celom systéme.