Skip to main content

Spoločnosť McDonald’s sa spojí s Google, aby od roku 2024 nasadila generatívne AI, keď „tisíce“ obchodov dostanú upgrade hardvéru a softvéru. Spolu s aktualizáciami iných systémov vrátane objednávacích kioskov a mobilnej aplikácie spoločnosti bude McDonald’s schopný využívať generatívne AI na masívne množstvo údajov na optimalizáciu operácií. Podľa spoločnosti bude aspoň jeden výsledok – „teplejšie, čerstvejšie jedlo“ pre zákazníkov. Veľké porcie hranoliek dodané horúce, vďaka rozsiahlym jazykovým modelom? Nie je úplne jasné, čo to znamená, ale môžeme si to domyslieť: očakávajte viac AI-driven automatizácie na drive-through vo vašej blízkosti v nasledujúcich rokoch.

Spoločnosť McDonald’s neuvádza konkrétne, ako bude AI využívané, ale hovorí, že to bude zahrňovať upgrady hardvéru a softvéru fungujúce priamo v obchodoch, ako aj služby poskytované cez Google Cloud. Aktualizovaný systém pomôže manažérom „rýchlo identifikovať a realizovať riešenia na zníženie obchodných prerušení.“

Vyhlásenie spoločnosti McDonald’s sa tiež vyhýba otázke AI nahrádzajúceho ľudských pracovníkov, iba spomína, že systém by mal „znížiť zložitosť“ pre personál obchodov a že „umožní vzrušujúce nové zážitky pre personál a zákazníkov.“ Wendy’s — ďalší zákazník AI od Google Cloud — mal podobný postoj, keď skôr tento rok predstavil testy objednávania pomocou AI. K júnu to bolo spustené v beta verzii v jednom obchode v Columbuse v Ohiu, takže verdikt je stále nejasný.

Napriek tomu je tu cítiť náznak „robotov nahrádzajúcich ľudských pracovníkov“. Tlač generatívneho AI tiež súvisí s nasadením nového „špeciálneho“ operačného systému na zjednotenie zážitku cez mobilnú aplikáciu McDonald’s a obchodné kiosky. McD tvrdí, že celkové zmeny povedú k „informovanejším testom a automatizovaným riešeniam na zlepšenie operácií v reštaurácii.“ Falošní pokladníci v drive-through ako Drake? McRib chatboty? Ťažko povedať. V každom prípade bude trvať nejaký čas, kým zistíme, či to niekto naozaj „miluje“.