Skip to main content

Marisa Pavan, talianska herečka a sestra dvojča tragicky zosnulej hviezdy Pier Angeli, ktorá získala nomináciu na Oscara za svoj výkon ako dcéra švičky Anny Magnani v dráme The Rose Tattoo z roku 1955, zomrela vo veku 91 rokov.

Pavan zomrela v stredu vo svojom dome v Gassin, vo Francúzsku, neďaleko Saint-Tropez, v spánku, informovala The Hollywood Reporter Margaux Soumoy, ktorá napísala Pavanovu biografiu z roku 2021, Drop the Baby; Put a Veil on the Broad!.

Pavan si tiež zahrala francúzsku kráľovnú Catherine de‘ Medici vo filme Diane (1956) s Lanou Turner; taliansku dievčinu, ktorá mala v minulosti aféru s firemným výkonným pracovníkom (Gregory Peck) vo filme The Man in the Gray Flannel Suit (1956); a lásku bývalého policajta (Tony Curtis) vyšetrujúceho vraždu kňaza vo filme noir The Midnight Story (1957).

Vo filme The Rose Tattoo od Paramount (1955), adaptácii hry Tennesseeho Williamse, ktorá vyhrala štyri ceny Tony vrátane najlepšej hry, bola Pavan zapamätaná ako sebavedomá Rosa Delle Rose po boku Anny Magnani, Burta Lancastra, Jo Van Fleet a Bena Coopera. Williams upravil scenár s Halom Kanterom.

Film, ktorý režíroval Daniel Mann a ktorý natáčal James Wong Howe na Floride, bol nominovaný na osem Oscarov vrátane najlepšieho filmu a vyhral tri. Pavan v noci Oscarov prehrala s Van Fleet — ktorá nevyhrala za The Rose Tattoo, ale za East of Eden — ale dostala sa na podium v Pantages, kde prijala Magnaniho trofej za najlepšiu herečku.

Maria Luisa Pierangeli a jej sestra (rodné meno Anna Maria Pierangeli, ktorá bola staršia o pár minút) sa narodili 19. júna 1932 v Cagliari na Sardínii v Taliansku. Ich otec, Luigi, bol architekt a stavebný inžinier a ich mama, Enrica, bola domáca, ktorá raz snívala o hereckej kariére.

„Naša mama zbožňovala Shirley Temple a brávala nás na všetky jej filmy,“ povedala Pavan v knihe Jane Allenovej z roku 2002, Pier Angeli: A Fragile Life. „Dokonca nás obliekala ako Shirley Temple, odtiaľ tie veľké mašle vo vlasoch.“

Rodina sa presťahovala do Ríma v polovici 30. rokov a bola ohrozená, keď fašisti obsadili mesto.

Keď mala 16 rokov, Anna prechádzala pozdĺž Via Veneto na ceste domov z umeleckej školy, keď ju objavil Vittorio De Sica, a zahrala si pubescentnú dievčinu na pokraji sexuálneho prebudenia oproti nemu vo filme Tomorrow Is Too Late (1950). To ju dostalo do povedomia MGM, ktoré ju obsadilo vo filme Teresa (1951), podpísalo s ňou sedemročný kontrakt a dalo jej umelecké meno Pier Angeli.

Angeli a jej sestra potom odišli do Los Angeles a Maria, bez hereckých skúseností, bola podpísaná Foxom. Novokrstná Marisa Pavan debutovala na plátne ako francúzska dievčina vo filme Johna Forda s názvom What Price Glory (1952), kde hrali James Cagney a Dan Dailey.

Pavan potom účinkovala v roku 1954 vo filme noir Down Three Dark Streets a vo westerne Drum Beat, kde hrali Broderick Crawford a Alan Ladd, respektíve, predtým, než sa presadila v The Rose Tattoo.

Pavan sa tiež objavila v pári epických dobrodružstiev vydaných v roku 1959, hrala milostný záujem Roberta Stacka vo filme Johna Farrowa John Paul Jones (1959) a slúžku Abishag vo filme Kinga Vidora Solomon and Sheba (1959). V tomto filme pracovala po boku Yula Brynnerra, ktorý sa k filmu pripojil v Španielsku po náhlom úmrtí Tyronea Powera.

Pavan pracovala po tomto hlavne v televízii, s účinkovaním na takých šou ako The United States Steel Hour, Naked City, 77 Sunset Strip, Combat!, The F.B.I., Wonder Woman, Hawaii Five-O a The Rockford Files.

V roku 1976 sa objavila ako duševne chorá manželka Kirka Douglasa v minisérii NBC od Arthura Haileya The Moneychangers a v roku 1985 hrala Chantal Dubujak, matku kriminálneho pána Maxa DuBujaka (Daniel Pilon), v seriáli ABC Ryan’s Hope.

Angeli, ktorá chodila s Jamesom Deanom predtým, než sa vydala za speváka Vic Damone a zahrala si manželku šampióna boxera Rockyho Marciana (ktorý stvárnil Paul Newman) vo filme Somebody Up There Likes Me z roku 1956, zomrela v roku 1971 vo veku 39 rokov na predávkovať sa barbiturátmi v byte v Beverly Hills. Nikdy nebolo definitívne zistené, či zomrela samovraždou alebo mala reakciu na predpísané lieky.

Pavan bola vydatá za francúzskeho herca Jean-Pierra Aumonta (jej spoluhráča vo filme John Paul Jones) od roku 1956 až do jeho smrti v roku 2001. Medzi jej preživších patrí jej synovia, Jean-Claude a Patrick, a jej mladšia sestra, Patrizia Pierangeli, taktiež herečka.

Zdroj: The Hollywood Reporter