Skip to main content

Webstránka spoločnosti Bloomberg informovala, že spoločnosť Apple počas udalosti s názvom „One More Thing“uvedie nové notebooky s vlastnými čipmi.

Spoločnosť 2. novembra ohlásila novú udalosť s názvom „One More Thing“, ktorá je naplánovaná na 10. novembra. Je viacej dôvodov, prečo bude táto udalosť prevratná: spoločnosť napríklad po prvýkrát predvedie notebook s vlastným centrálnym procesorom s ARM čipom. Apple plánuje budúci týždeň odhaliť tri nové notebooky. Jeden 13-palcový MacBook Air a dva modely MacBook Pro s rozdielnymi veľkosťami (13-palcov a 16-palcov), ktorými sa podľa novinára spoločnosti Bloomberg, Marka Gurmana, rozlúčia s procesormi Intel.

Prvý MacBook Air s ARM čipom

„One More Thing“ nasleduje po dvoch udalostiach – jednej z predchádzajúceho mesiaca, zameranej na iPhony a septembrovej, na ktorej predstavili nové Apple Watch a Ipady. Dalo sa tušiť, že práve na tejto nadchádzajúcej udalosti spoločnosť Apple debutuje notebooky Mac s ARM čipmi, ktorých existenciu potvrdili cez leto na svetovej vývojárskej konferencii (WWDC) po tom, ako sa o nich roky len povrávalo. No predtým, ako o tom informovala webstránka Bloomberg nebolo jasné, ktoré zariadenia tento centrálny procesor dostanú ako prvé.

Podľa Gurmana sa momentálne pracuje aj na nových zariadeniach iMac, Mac mini a Mac Pro s polovičnou veľkosťou. TIetoto už budú obsahovať vlastný čip ARM od spoločnosti Apple.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook, sa počas ohlásenia notebookov Mac s ARM čipmi  vyjadril, že prechod k plnej podpore všetkých zariadení vlastným chipsetom potrvá asi dva roky. S touto informáciou si môžeme približne domyslieť, kedy aj ostatné notebooky mimo radu Mac dostanú svoje varianty ARM čipu.

Spoločnosť Apple začala testovať, ako táto zmena môže ovplyvniť jej softvérový ekosystém. A to tak, že umožnila vývojárom vytvoriť a spustiť softvér na notebooku Mac s procesorom zariadenia iPad Pro. Najväčšie zmeny prichádzajúce spolu s ARM čipmi sprostredkuje pripravovaná aktualizácia macOS Big Sur. Tá zblíži operačné systémy iOS, iPadOS a macOS viac, ako kedykoľvek predtým. Jedná sa hlavne o možnosť spustiť softvér iOS, navrhnutý pre iPhony a iPady, na notebookoch Mac. Aktualizácia operačného systému bude realizovaná alebo len ohlásená budúci týždeň spolu so zariadeniami MacBook.


Zdroj:theverge.com, pixabay.com