Spoločnosť Luminar chce v spolupráci s najväčšou leteckou spoločnosťou Airbus vylepšiť letectvo.
Akciová spoločnosť Luminar, ktorá sa venuje laserovej technológii LiDAR vstúpila do spolupráce s najväčšou leteckou spoločnosťou na svete Airbus, aby priniesla laserové skenovanie a technológiu vnímania okolia do letectva.
LiDAR je metóda merania vzdialenosti s použitím laserov. Senzor vysiela milióny laserových impulzov za sekundu a meria, za akú dobu sa vrátia späť. Táto technológia je kľúčom k autonómnemu riadeniu automobilov, no v letectve sa často nepoužíva. Spoločnosť Luminar so svojim novým partnerom, francúzskym leteckým gigantom Airbus, to chcú napraviť uplatnením 3D laserového skenovania vo vrtuľníkoch a lietadlách s pevnými krídlami. Ich ambíciou je spraviť lietanie podstatne bezpečnejšie.
Spolupráca s Luminar zapadá do dvoch inovatívnych projektov spoločnosti Airbus – UpNext a FlightLab. Projekty používajú letové testy ako „hlavný prostriedok na dokázanie fungovania koncepcií pre rôzne budúce technológie“. Inžinieri oboch spoločností budú spolupracovať na vylepšení skenovania, vnímania a funkcií na systémovej úrovni, ktoré by v budúcnosti umožnili autonómny let.
„Chceme, aby bola letecká doprava bezpečnejšia“
Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Luminar Austin Russell sa vyjadril, že touto spoluprácou sa prvýkrát púšťa do niečoho iného ako sveta autonómnych vozidiel. Doplnil, že jeho cieľom vždy bolo a vždy bude spraviť dopravu celkovo bezpečnejšiu a autonómnejšiu.
Zatiaľ čo počet havárií lietadiel stále klesá, pády helikoptér sú čoraz bežnejšie. Len minulý rok pri jednom z nich zomrela hviezda NBA Kobe Bryant. Medzi rokmi 2016 a 2018 sa počet smrteľných pádov helikoptér na 100 000 letových hodín prudko zvýšil. Toto vyplýva z údajov zverejnených v roku 2019 dobrovoľným tímom vládnych a priemyselných lídrov. Rovnako stúpol aj počet obetí na 100 000 letových hodín.
Rusell je presvedčený, že Luminar dokáže takýmto nehodám predísť. “Veľké percento nehôd helikoptér je spôsobené len tým, že narazia do vedenia alebo podobných prekážok. Ak by mal pilot 3D mapu so všetkými prekážkami v okolí, určite by sa situácia zlepšila. Aj najskúsenejší piloti mávajú niekedy problém vidieť isté prekážky.”
Sedemnásťročný Russell založil spoločnosť Luminar v roku 2012. Spoločnosť podporuje podnikateľ Perer Thiel a spoločnosť Volvo, ktorá začne v roku 2022 používať Luminar technológie v ich autonómnych vozidlách. Luminar zásobuje aj Audi a Toyota Research Institute. Bola oznámená aj spolupráca so spoločnosťami Mobileye a Daimler.
Okrem výroby veľkých osobných lietadiel sa Airbus zaujíma aj o malé vzdušné taxíky napájané batériou, ktoré sa bežne označujú ako „mestská vzdušná mobilita“. Išlo by v podstate o malé vrtuľníky s elektrickým pohonom, ktoré by sa dali použiť na lety na krátku vzdialenosť v mestách (napríklad trasa Manhattan – letisko JFK). Letecká spoločnosť v priebehu rokov financovala niekoľko projektov elektrického vertikálneho vzletu a pristátia (eVTOL), vrátane Vahana a CityAirbus. Vahana je jednopilotné vozidlo na demonštráciu elektrického vzletu a pristátia (eVTOL). CityAirbus môže prepravovať štyroch cestujúcich a má dolet takmer 100 kilometrov.
Titulný obrázok: Airbus