Skip to main content

‚Anyone But You‘: Ako TikTok (a Shakespeare) zachránili romantickú komédiu od zániku v kinách

Film od režiséra Willa Glucka s hercami Sydney Sweeney a Glenom Powelom prekvapivo očaril pokladnice kín a stal sa veľkým víťazstvom pre Sony, napriek priemerným recenziám a celkom obyčajnému hodnoteniu B+ CinemaScore.

Možno práve TikTok zachránil romantické komédie pred definitívnym vymiznutím z veľkých plátien a premiestnením do pustatín streamovacích služieb. Sonyho film ‚Anyone But You‘, ktorý vychádza z Shakespearovho diela Mnoho povyku pre nič, sa stal miláčikom pokladen a môže dosiahnuť domáce tržby medzi 85 až 100 miliónov dolárov pri rozpočte 25 miliónov dolárov.

Film okúzli Hollywood natoľko, že štúdiové hlavy, ktoré sú zvyčajne v konkurenčnom postavení, sa nezdráhajú chváliť senzačný úspech filmu, akoby bol ich vlastným. Po otváracom víkende okolo Vianoc, kedy film zarobil „skromných“ 8 miliónov dolárov, začali diváci zaplaviť TikTok videami, ako reenactujú úverovú sékvenciu filmu na pozadí piesne Natashy Bedingfield z roku 2004 „Unwritten“. Tieto domáce videá sa stali tak populárne, že v kinách po celej krajine sa zdalo, že diváci na koniec čakajú len preto, aby mohli spievať a mávať rukami.

V druhom víkende po premiére film ‚Anyone But You‘ zaznamenal nárast o 45,6 percenta, čím sa zaradil na tretie miesto v histórii za najlepšie držanie sa filmu na široko distribuovanom poli za filmami The Greatest Showman a Cheaper By the Dozen. Film sa stal aj prvým vianočným filmom v histórii, ktorý zarobil v treťom víkende (9,8 milióna dolárov) viac ako počas svojho uvedenia. Aj v zahraničí film predčí očakávania, kde doteraz zarobil 22,8 milióna dolárov.

Tento úspech vyvracia argumenty, že rom-coms patria teraz len streamovacím službám a že mladí ľudia už o ne nemajú záujem sledovať ich v kinách ako komunitný zážitok, ako je to pri hororoch. Jeden z konkurenčných štúdiových manažérov hovorí THR, že sú viac ako spokojní, pretože je to žáner, ktorý si zaslúži život na veľkých plátnach. „Myslím si, že tejto vekovej skupine, ktorá je 18-24, neboli tieto filmy v kinách ponúkané,“ hovorí manažér.

Režisér Will Gluck vidí príbeh ako taký, ktorý sa hodí pre spoločné filmové zážitky. „Shakespeare pred 400 rokmi uviedol svoje hry pred divákmi v Golobe, a tieto typy príbehov sú stále životaschopné v kinách aj dnes,“ hovorí Gluck. „Cítim, že to, čo nám v posledných rokoch najviac chýbalo, je zdieľanie rom-coms s inými ľuďmi.“

TikTok je ideálne miesto na vyvolanie záujmu o film medzi mladšími demografickými skupinami a na rozšírenie toho, čo je pre úspech filmu najdôležitejšie – ústneho podania. Platforma sa stala dôležitou pre marketingové oddelenia Hollywoodu už od jej vzostupu v minulom desaťročí, ale jej význam sa stonásobne zvýšil počas pandémie, kedy sa používanie aplikácie výrazne zvýšilo.

Obsah na mieru a triky sa môžu na TikToku šíriť ako ohnisko oveľa rýchlejšie, než na tradičných marketingových platformách. Video Mylesa Tellera tancujúceho na filmovom festivale v Cannes na svetovej premiére filmu Top Gun: Maverick sa stalo virálnym na TikToku a mladí ľudia, ktorí neboli jeho cieľovým publikom, zohrali veľkú úlohu v tom, že film Top Gun 2 vzlétol k 1,45 miliardy dolárov v globálnych tržbách z vstupného.

Viac nedávno spoločnosť Paramount silno vsadila na TikTok pri marketingu nového filmu Mean Girls, spolu s filmami Wonka od Warner Bros., a do istej miery aj s titulom The Color Purple od Warner Bros., ktoré aspoň čiastočne vyvracajú teóriu, že muzikály (ako rom-coms) už nemôžu fungovať na veľkom plátne. Jedným z trikov bolo, že Paramount uverejnil celý prvý film Mean Girls v 10-minútových segmentoch zadarmo na TikToku.

Sony sa tiež silno zameriavalo na tvorbu obsahu na mieru pre TikTok, vrátane trikov medzi hviezdami Sweeneyovou a Powellom. Jeden záber, kde si obaja tichučko šepkajú, získal na TikToku viac zobrazení než oficiálny trailer — 18 miliónov oproti 10 miliónom (vzájomná chémia medzi týmito dvoma vzostupujúcimi hviezdami bola predmetom mnohých tabloidných titulkov).

A nápad, aby diváci pridali vlastné znovu ztvárnenia kreditnej sekvencie, bol pôvodne zasadený Sony ako akýsi výzva na akciu. Štúdio povzbudilo ľudí, aby tieto reakcie natočili na svoje mobilné telefóny a potom ich zverejnili na kanáloch spoločnosti. Sweeneyová, ktorá má milióny sledovateľov, tiež mnohé z týchto ztvárnení znova zverejnila na svojich rôznych sociálnych kanáloch.

Ako hovorí prezident marketingu u konkurenčného štúdia, „Musíte vedieť, ako nájsť ľudí tam, kde žijú. A svet práve teraz potrebuje trochu zábavy. Tento film sa dotkol citlivej struny vďaka TikToku.

K 16. januáru sa počet zobrazení hashtagu ‚Anyone But You‘ na TikToku prehupol cez 1,2 miliardy, zatiaľčo hashtag „Unwritten“ sa môže pochváliť 289,9 miliónmi zobrazení a viac než 24 500 príspevkami. Okrem toho sa pieseň „Unwritten“ po prvýkrát objavila na americkom top 200 grafe Spotify.

„Ľudia cítia, kedy sa veci umelo ‚eventizujú‘. Musí sa to stať organicky. Myslím, že tento film vzlietol, pretože diváci z neho sami urobili udalosť,“ dodáva Gluck.

Na vypredanom popoludňajšom premietaní vo filmovom divadle AMC Grove v L.A. 14. januára dve študentky USC povedali THR, že ich k návšteve filmu viedla pozornosť na TikToku. „Dozvedeli sme sa o tom všetko z TikToku. Všetci naši priatelia ho chceli vidieť,“ hovorí jedna z mladých žien, ktoré si neželali prezradiť svoje mená.

Pre ne to bol návrat k romantickým komédiám začiatku tisícročia, ktoré sledovali ako malé dievčatá prostredníctvom domácej zábavy (27 Dresses, 13 Going on 30, How to Lose a Guy in 10 Days). „Toto je prvá romantická komédia, ktorá má rovnakú energiu a určite sme ju chceli vidieť s ostatnými ľuďmi. To je to, čo to robí 10-krát lepším,“ povedala jedna z študentiek USC. Jej priateľka dodala: „a Sydney a Glen mali veľmi dobrú chémiu na TikTok propagačných akciách.“

Gluck sa usmieva, keď je vyzvaný, aby prezradil, či bude nasledovať pokračovanie filmu ‚Anyone But You‘, ale hovorí, že by s Sweeneyovou a Powellom určite chcel opäť spolupracovať.

Zdroj: The Hollywood Reporter