Skip to main content

Chrysler, ktorý stojí na prahu sto rokov od svojho založenia v budúcom roku, v minulosti vyrábal rôzne modely, no dnes je značka najviac známa svojimi minivanmi Pacifica. Dnes však spoločnosť sa snaží urobiť smelé vyhlásenie o svojej budúcnosti predstavením konceptu vozidla, ktorý je čo najďalej od minivanu, ako sa len dá.

Koncept Chrysler Halcyon je ohromujúci, vysoko technologický roadster s elektrickým pohonom a plne autonómnymi schopnosťami. Aj keď automobilka nemá žiadne bezprostredné plány na jeho uvedenie do výroby, Halcyon má demonštrovať, že spoločnosť vyrábajúca minivany robí viac než len sedí a premýšľa o, no, minivanoch.

Obrázok: © 2024 Stellantis

„Chceme, aby Chrysler bol pokročilý, určite,“ povedala v brífingu minulý mesiac Christine Feuell, generálna riaditeľka značky Chrysler. „Ale chceme predstaviť technológie a pokročilé zážitky pre reálne životy, a nie len ako vedecký projekt.“

Chrysler uviedol, že má v úmysle predávať len elektromobily do konca roku 2028 a Halcyon má slúžiť ako demonštrácia toho, ako spoločnosť bude nasadzovať budúce technológie. Nie je to však vozidlo pripravené na výrobu, chýbajú mu mnohé relevantné špecifikácie ako kapacita batérie, dojazd, výkon a ďalšie. Treba na to myslieť skôr ako na plnú verziu vozidla ukážky kokpitu, ktorú Chrysler predstavil pred viac ako rokom na CES.

Obrázok: © 2024 Stellantis

Halcyon kombinuje množstvo technológií vo vývoji v materinskej spoločnosti Chrysler, Stellantis, vrátane operačného systému STLA Brain, asistenčného systému vodiča STLA AutoDrive a infotainment systému STLA SmartCockpit. Koncept Halcyon je navrhnutý tak, aby všetky tieto produkty predstavil dohromady ako jeden jednotný systém.

Halcyon je postavený na platforme Stellantis STLA Large, ktorá je jednou zo štyroch platforiem predstavených počas dňa elektromobilov automobilky v roku 2021. (Je tu STLA Small, STLA Medium, STLA Large a STLA Frame.)

Koncept, ktorý jazdí extrémne nízko nad zemou — Chrysler hovorí, že bude mať len okolo štyroch palcov od zeme — tiež obsahuje štyri dvere, ktoré sa otvárajú von, ako francúzske dvere, alebo ako to Chrysler nazýva, „štýl červeného koberca.“ Motýľové veká na oboch stranách tiež poskytujú viac priestoru pre nástup a výstup z tohto extrémne nízkojazdiaceho konceptu.

Obrázok: © 2024 Stellantis
Obrázok: © 2024 Stellantis
Obrázok: © 2024 Stellantis
Obrázok: © 2024 Stellantis

Chrysler tiež používa mnoho recyklovaných materiálov pre interiér, vrátane automobilových log vyrobených z rozdrvených a recyklovaných hudobných CD. Celkovo spoločnosť hovorí, že 95 percent interiéru je vyrobených z „udržateľných“ materiálov.

Prirodzene, umelá inteligencia zohráva v tomto koncepte dôležitú úlohu, rovnako ako rozšírená realita a konektivita vozidla. To zahŕňa hlasové asistentky AI, prediktívnu navigáciu a aktualizácie softvéru cez vzduch. Chrysler Halcyon je auto, ktoré vás spozná podľa vašich preferencií a môže predbežne robiť zmeny na veciach ako HVAC systém, keď nastupujete do vozidla.

Obrázok: © 2024 Stellantis

Sú tu aj mnohé vizuálne a zvukové funkcie navrhnuté tak, aby vás urobili pohodlnejšimi vytvorením prostredia s duchom zen. A keď je v plne autonómnom režime, riadiaci „yoke“ a pedále sa zložia do strany, aby sa vytvorilo pohodlnejšie sedenie.

Tento koncept naozaj víta myšlienku, že čoskoro budeme všetci jazdiť v plne bezvodičových vozidlách, ktoré vlastníme — teória, ktorá bola väčšinou odborníkmi vyvrátená. Ak a keď dostaneme samo-jazdiace vozidlá, budú to určite vozidlá vo vlastníctve flotily nasadené pre komerčné služby, ako doručovanie a robotaxi.

Obrázok: © 2024 Stellantis

Stále však Chrysler chce byť pripravený na akúkoľvek autonómnu budúcnosť, preto Halcyon je zodpovedajúco vyzdobený. Koncept (a možno budúce vozidlá Chrysler) bude vybavený samo-jazdiacimi funkciami, ako je „sklo s možnosťou stmavenia a čelné sklo, ktoré sa môže stať neprůhledným a sedadlá sa ukladajú dozadu pre jedinečný režim rozšírenej reality pri pozorovaní hviezd.“ Znie to krásne.

Na brífingu Feuell priznala, že Chrysler má ešte pred sebou prácu, kým bude môcť svojim zákazníkom ponúknuť plnú autonómiu. „Funkcionalita autonómneho riadenia je samozrejme pomerne zrelá na úrovni 2 a úrovni 2 plus,“ povedala. „Keď prejdeme na úroveň 3 a 4, je ešte trochu vývojovej práce, ktorá musí byť vykonaná, aby sme boli úplne bez rúk, bez očí a stále splnili bezpečnostné požiadavky, ktoré potrebujeme spĺňať.“

Obrázok: © 2024 Stellantis

Ďalšie futuristické a nepreverené funkcie zahŕňajú „technológiu Dynamického Bezdrôtového Prenosu Energie (DWPT) na bezdrôtové nabíjanie vozidla počas jeho cesty, čo umožňuje neobmedzený dojazd.“ Myšlienka je taká, že pri jazde po cestách s indukčnou nabíjacou schopnosťou — znova, niečo, čo dnes nie je možné nájsť nikde — sa bude Halcyon sám nabíjať. Chrysler hovorí, že koncept bude mať batériu 800-voltov lithium-síra, o ktorej argumentuje, že má odhadovanú o 60 percent nižšiu uhlíkovú stopu než iné EV batérie.

Halcyon je zábavný vedecký projekt, ale skutočná skúška príde v roku 2025, keď Chrysler očakáva, že odhalí svoje prvé elektrické vozidlo. Spoločnosť už predstavila SUV Airflow, ktoré je prototype blízky k výrobe, z ktorého pravdepodobne vznikne základ pre budúce EV.

Obrázok: © 2024 Stellantis

Spoločnosť minulý rok zrušila sedan Chrysler 300, čím zostalo Pacifica a hybrid Pacifica ako jej jediné zostávajúce modely. Minulý rok predali približne 133 000 minivanov, čím sa stala jednou zo značiek s najnižším výkonom v rámci Stellantis. Či to bude dostatočný príjem na začatie nákladného procesu vývoja celo-elektrickej línie vozidiel zostáva otázne. Feuell však povedala, že spoločnosť má dobrú pozíciu na dosiahnutie svojich cieľov.

„Pozrite, vždy by som chcel mať viac a rýchlejšie,“ povedala. „Za posledné dva roky sme značne zlepšili ziskovosť značky. A to pomáha financovať vývoj nových produktov, ktoré uvidíte v následujúcom období.“