Skip to main content

Cena drevenej terasy sa zvyčajne začína na 10 až 20 eurách za štvorcový meter ošetreného reziva.

Drevené terasy sú čoraz populárnejšie. Sú estetické, šetrné k životnému prostrediu a ich výstavba je pomerne lacná. Ak však žijete v oblasti, kde sú tuhé zimy alebo kde veľa prší, má drevená terasa aj svoje nevýhody.

Cena drevenej terasy závisí od

Plochy terasy a kvality a typu reziva, ktoré sa rozhodnete použiť.

Priemerné náklady na malú nezdobenú vonkajšiu terasu sa pohybujú okolo 15 eur za štvorcový meter, zatiaľ čo cena sa zvyšuje na 20 až 25 eur za štvorcový meter pri dekoratívnejších a odolnejších terasách.

Cena drevenej terasy je nížšia, pretože drevo sa získava ľahšie ako iné druhy stavebných materiálov, napríklad kameň alebo betón.

Čo ovplyvňuje cenu drevenej terasy

Veľkosť terasy, typ použitého dreva, či bolo ošetrené alebo nie a aký druh povrchu (napr. dlažba) bude na podlahe použitý.

Ak plánujete postaviť drevenú terasu, je dôležité poznať náklady na jej vytvorenie. Cena sa líši v závislosti od druhu použitého dreva, jeho veľkosti, množstva prác, ktoré je potrebné na nej vykonať, a miesta, kde sa stavia.

Pri kúpe dreva sú k dispozícii tri rôzne druhy

Najčastejšie sa používajú mäkké dreviny ako borovica a céder, potom tvrdé dreviny ako dub. Rozdiel medzi týmito druhmi dreva spočíva v tom, že tvrdé drevo je tvrdšie ako mäkké, ale má aj dlhšiu životnosť, takže je drahšie.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje, koľko bude stáť výstavba terasy, je miesto, kde plánujete terasu postaviť. Napríklad, ak staviate v Bratislave, očakávajte, že zaplatíte viac, ako keby ste to isté stavali v Poprade. Je to spôsobené cenou materiálov a tým, ako ťažko sa prepravujú.

Ďalším určujúcim faktorom nákladov je to, aký druh podlahového materiálu chcete na terasu pripevniť. Chcete dlažbu? Dlažobné kocky? Alebo chcete cementovú dosku? To všetko je potrebné zohľadniť pri výpočte nákladov na váš projekt.

Posledným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu, je veľkosť terasy. Je zrejmé, že väčšia terasa si vyžaduje viac práce a materiálov ako menšia. Veľkosť neovplyvňuje len náklady na jej výstavbu, ale aj čas, ktorý bude potrebný na jej vybudovanie.

Priemerná cena výstavby drevenej terasy s dlažbou predstavuje približne 6 eur za štvorcový meter. Táto cena sa môže meniť v závislosti od miesta a typu dreva.

Terasa z WPC dosiek

Najčastejšími problémami, ktoré sa vyskytujú pri terase z WPC dosiek, sú praskliny a diery v dreve. Ak sa to stane, neznamená to, že by mal človek takuto terasu vyhodiť. Treba urobiť potrebné opatrenia na zabránenie ďalšieho poškodenia, alebo poškodené dosky jednoducho vymeniť. Jedným zo spôsobov, ako tomu predísť, je použitie základného náteru pred nanesením vrchného náteru, ale to závisí aj od toho, aký drsný je podklad pod podlahovými doskami. Ak sa na vašej terase z WPC objavia praskliny alebo ak si ich všimnete po 2 – 3 rokoch, potom je potrebné vykonať urýchlene údržbu.

Trhliny môžu vzniknúť aj v dôsledku vlhkosti, ktorá spôsobuje jeho zmršťovanie a po vyschnutí opäť praskanie. Pamätajte, že WPC nie je materiál odolný voči hnilobe; nemá odolnosť voči hubám, riasam ani hubám.

Cena WPC terasy

Ak chcete lacnejšiu terasu z WPC, postupujte podľa tipov, ktoré uvádzame nižšie:

Existujú dva faktory, od ktorých závisí cena wpc:

– Kvalita

– Množstvo

Cena wpc terasy závisí od kvality a množstva použitého materiálu. Ak chcete dlhú životnosť vašej terasy z WPC, vyberte si kvalitnejší materiál.

Wpc je ekologický výrobok a jedným z dôvodov, prečo by ste si ho mali vybrať, je, že odoláva drsným poveternostným podmienkam.

Výhody WPC terás

– Odolné a šetrné k životnému prostrediu

– Menej nákladné ako iné materiály (drevo, betón)

– Odoláva drsným poveternostným podmienkam

Drevené terasy sú drahšie ako terasy z WPC, pretože sa vyrábajú udržateľným spôsobom a majú dlhšiu životnosť ako wpc.

Jednou z výhod terasovej drevenej podlahy je, že vyzerá prirodzene a dokonale zapadá do okolitej prírody, zatiaľ čo WPC pôsobí plastickejšie. Ak uprednostňujete drevený vzhľad, potom by ste si mali vybrať drevený materiál, pretože výborne zapadne na vašu terasu.

Otázky a odpovede

Otázka: Z čoho je vyrobená WPC doska?

Odpoveď: WPC doska je vyrobená z dreva a plastu.

Otázka: Aký pomer je dreva a aký pomer je plastu?

Odpoveď: WPC terasa v dnešnej dobe obsahuje cca 30% dreva a 70% plastu. Nechýbajú však ani voliteľné varianty, kedy je WPC izolácia 100% drevitého charakteru. Výhody tohto materiálu spočívajú najmä vo zvýšenej izolačnej schopnosti vplyvom menšieho tlaku difúzie dreva a ďalej vďaka menšiemu povrchu difúzorov dreva. Z ďalšieho dôvodu sú WPC prvky odolnejšie v daždi (efekt anti-UV). V dôsledku ďalšieho dosiahnutia vyššej izolácie a dlhej životnosti.

Otázka: Prečo je WPC terasa lacnejšia?

Odpoveď: Podmienky dostupnosti drevín na celom svete sa v niektorých západných krajinách narušilo. Tento fakt môže byť dôvodom neobvyklého rastu ceny dreviny, čím sa WPC dosky stali lacnejšou alternatívou ako izolačno-pokrývací materiál na terasu. V dôsledku veľkej dostupnosti dreva v krajinách európského západu, došlo k nedostatku dreva na prebytkových trhoch dreva v ostatných krajinách. WPC drevené podlahy sú teda ľahko dostupnou alternatívou drevnej, dlhodobo izbovej pokrytky.