Skip to main content

Ako sa očakávalo, spoločnosť Samsung predstavila novú radu telefónov Galaxy S24 počas svojej udalosti Galaxy Unpacked 17. januára. Telefóny Galaxy S24 a Galaxy S24 Plus majú východiskovú cenu 799,99 dolárov, respektíve 999,99 dolárov, zatiaľ čo Galaxy S24 Ultra začína na sume 1 299,99 dolárov. Všetky telefóny sú dostupné od 31. januára 2024, ale už si ich môžete predobjednať.

Stále ešte musíme dokončiť naše testovanie, takže nemôžeme komentovať, ako telefóny fungujú v realite. Napriek tomu sa zdá, že v obmedzenom čase, ktorý sme ich mali možnosť vyskúšať, Samsung urobil prevažne menšie aktualizácie hardvéru. Okrem jasnejších displejov nová rada ponúka väčšie modely S24 a S24 Plus, zatiaľ čo S24 Ultra obsahuje rám vyrobený z odolnejšieho titánu.

Súvisiace:
Samsungova udalosť Galaxy S24 a AI: všetky novinky
Prichádzajú AI telefóny
Samsung vyvíja smart prsteň

Naše pozornosť však viac upútali nové AI funkcie; každý telefón ponúka niekoľko funkcií poháňaných umelej inteligencie zameraných na komunikáciu a online vyhľadávanie, ako aj úpravu videa a fotografií. Boli sme obzvlášť ohromení novými schopnosťami úpravy videa, ktoré presvedčivo premenili nami natočené video s 60fps na pomalé video s 120fps. Boli sme tiež radi, keď sme počuli, že Samsung teraz zodpovedá impozantnej politike podpory od Google, sľubujúc zákazníkom aspoň sedem veľkých aktualizácií operačného systému Android a bezpečnostných aktualizácií.

To je však len veľmi stručný prehľad nových telefónov. Ak máte záujem kúpiť si jeden pre seba a nechcete čakať na recenzie, pravdepodobne budete chcieť vedieť aspoň, ako sa telefóny porovnávajú medzi sebou na papieri. Aby sme vám to uľahčili, zhrnuli sme kľúčové rozdiely medzi nimi a vyzdvihli niektoré nové zmeny.

Súvisiace:
Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: prakticky bez konkurencie
Recenzia Samsungu S23 a S23 Plus: povedzte ‚áno‘ S
Dizajn

Z hľadiska dizajnu vyzerajú štandardné modely Galaxy S24 a S24 Plus podobne ako ich predchodcovia S23 a zachovávajú rovnaký hliníkový rám. Rovnako ako S24 Ultra, pokračujú v ponúkaní odolnosti proti vode a prachu IP68 pre lepšiu odolnosť. Všetky telefóny sú znovu dostupné v čiernej, fialovej a žltej farbe, ale šedá teraz nahrádza zelenú farbu radu S23. S24 a S24 Plus neprichádzajú so zabudovaným perom S Pen ako Ultra, ale vážia menej – 167 gramov (5,89 unce), respektíve 196 gramov (12,25 unce).

Súvisiace:
Samsung Galaxy S24 Ultra by mohol odolávať škrabancom rovnako dobre ako pádom

S24 Ultra je skutočne najťažší v rade s hmotnosťou 232 gramov (8,22 unce). To je čiastočne kvôli jeho novému titanovému rámu podobnému iPhone 15 Pro, ktorý pridáva niečo málo na hmotnosti, ale mal by tiež zlepšiť odolnosť. S24 Ultra tiež zruší zakrivené hrany nájdené u predchodcu a nahrádza ich plochým displejom, ktorý by mal uľahčiť písanie perom S Pen. Je tiež chránený sklom Corning Gorilla Armor, na rozdiel od S24 a S24 Plus, ktoré prichádzajú so sklom Corning Gorilla Glass Victus 2. Corning Gorilla Armor by mal znížiť odrazy až o 75 percent a Samsung tvrdí, že ide o doteraz najodolnejšie Gorilla Glass proti škrabancom. Dáme vám vedieť, ako telefón splní tieto tvrdenia, keď ho dokončíme testovať.

Na rozdiel od S23 Ultra (zadná strana), S24 Ultra (predná strana) ponúka plochý displej bez zakrivených hrán. Fotografia od Allison Johnson / The Verge
Možnosti úložiska a RAM

Z hľadiska možností úložiska a RAM, S24 ponúka možnosti úložiska 256 GB a 512 GB s 8 GB RAM. Galaxy S24 Plus ponúka viac RAM, konkrétne 12 GB (namiesto 8 GB ako jeho predchodca), pričom si zachováva tie isté možnosti úložiska 256 GB a 512 GB. Medzitým S24 Ultra naďalej ponúka 12 GB RAM spolu s možnosťami kapacity úložiska 256 GB, 512 GB a 1 TB.

Displej

Celá rada Galaxy S24 si zachováva svoje OLED panely, ale tento krát sa trochu viac líšia vo veľkostiach v porovnaní s ich predchodcami. Štandardný Galaxy S24 ponúka 6,2-palcový displej, kým S24 Plus má až 6,7 palca, čo je nárast o 0,1 palca oproti S23 u oboch modelov. Galaxy S24 Ultra zostáva najväčší s 6,8 palcami.

Okrem väčšej veľkosti sú tiež displeje série S24 jasnejšie s vrcholovým jasom až 2 600 nitov. Modely Plus a Ultra tiež ponúkajú vysoko-rozlíšené 1440p obrazovky, čo je zlepšenie pre S24 Plus. Avšak S24 ponúka iba 1080p displej.

Z hľadiska obnovovacej frekvencie budú hráči radi vedieť, že každý z nich naďalej ponúka max. 120Hz obnovovaciu frekvenciu. To umožňuje plynulé rolovanie a pohlcujúce grafiky. Séria S24 prichádza aj s väčšími systémami chladenia parnou komorou než ich predchodcovia, pričom S24 Ultra ponúka najväčší — takmer dvojnásobok veľkosti S23 Ultra. To znamená, že váš telefón by sa nemal prehrievať počas dlhých hracích relácií a mal by dlhšie zachovať špičkový výkon.

Obrazovka na Galaxy S24 Plus (vľavo) je väčšia a špicatšia ako displej S24 (vpravo). Fotografia od Jon Porter / The Verge
AI schopnosti

Nová rada S24 prichádza so všetkými druhmi domácich nástrojov poháňanými AI, ktoré fungujú na základných modeloch Google Gemini. Tieto AI schopnosti budú tiež dostupné pre radu S23, Z Flip 5 a Z Fold 5 do polovice roku 2024. Nové možnosti zahŕňajú funkciu Circle to Search, ktorá umožňuje vykonávať vyhľadávania na Google bez zmeny aplikácií okolo všetkého, čo obkreslíte. Vo veľmi obmedzenom čase hrania sa s funkciou sme ju našli legitímne užitočnou. Fungovala dobre tiež; nepodarilo sa nám ju oklamať, aby zamieňala falošnú rastlinu za skutočnú.

Samsung tiež predstavil niekoľko nových komunikačných nástrojov, ako je Live Translate, ktorý prekladá texty, ktoré odosielate a dvojcestné hovory v reálnom čase do 13 rôznych jazykov. Transcript Assist vám umožňuje prepisovať, sumarizovať a prekladať hlasové záznamy, zatiaľ čo „úprava tónu“ navrhuje texty, aby ste mohli prispôsobiť váš spôsob písania tak, aby znel napríklad profesionálnejšie alebo neformálnejšie. Ďalšie významné funkcie, ktoré súvisia s písaním, zahŕňajú funkciu Notes Assist, ktorá automaticky formátuje a sumarizuje vaše poznámky s odrážkami. Medzitým Android Auto sumarizuje prichádzajúce správy a navrhuje odpovede prostredníctvom hlasových príkazov, aby ste sa mohli sústrediť na šoférovanie.

V oblasti fotografií a úprav predstavil Samsung novú funkciu, ktorá umožňuje pohybovať, meniť veľkosť alebo dokonca úplne odstraňovať subjekty na fotografiách po ich vyfotografovaní, ako funkcia Magic Editor od Google. Ak omylom urobíte naklonenú fotografiu, môžete tiež upraviť úroveň horizontu a nechať AI doplniť hrany, aby to vyzeralo lepšie. Navyše teraz môžete robiť HDR fotografie v aplikáciách sociálnych médií tretích strán a dokonca môžete nahrať HDR fotografie na Instagram.

Súvisiace:
Samsungov Galaxy S24 je prvý, ktorý môže nahrať HDR fotografie na Instagram

Pokiaľ ide o úpravu videí, Samsung teraz umožňuje premeniť akékoľvek video na pomalé video s 120fps bez ohľadu na kameru použitú alebo pôvodnú snímkovú frekvenciu a režim. Ako sme spomenuli skôr, nám sa to podarilo otestovať osobne a boli sme ohromení, ako dobre pretransformovalo video s 60fps.

Google Circle to Search dokázal presne identifikovať falošnú rastlinu. Fotografia od Allison Johnson / The Verge
Politika aktualizácie softvéru a Android 14

Samsung tiež sľubuje sedem generácií aktualizácií operačného systému a sedem rokov bezpečnostných aktualizácií, keď si kúpite niektorý z jeho nových telefónov Galaxy S24. To zodpovedá podpornej dobe pre rad Pixel 8 od Google. Je to tiež lepšie ako S23, ktorý dostane štyri generácie aktualizácií verzie Android a päť rokov bezpečnostných aktualizácií.

Ako rad Pixel 8 od Google a rad S23, nová rada S24 beží na Android 14. To znamená, že môžete využiť funkcie ako prispôsobiteľné uzamykacie obrazovky. Môžete sa tiež prihlásiť do aplikácií tretích strán prostredníctvom vášho odtlačku prsta a používať váš telefón ako webkameru.

Kamery

Pokiaľ ide o kamery, S24 a S24 Plus zdieľajú rovnaké špecifikácie ako ich predchodcovia. Ich trojitá kamerová súprava zahŕňa 50-megapixelovú hlavnú kameru, 12-megapixelový širokouhlý fotoaparát a 10-megapixelový teleobjektív s 3x optickým zoomom, okrem 12-megapixelového selfie fotoaparátu.

S24 Ultra ponúka najschopnejší systém v linke s 200-megapixelovou hlavnou kamerou a vylepšeným 50MP 5x teleobjektívom. Rovnako ako S24 a S24 Plus, prichádza aj so 12-megapixelovým širokouhlým a 10-megapixelovým 3x teleobjektívom, a tiež so 12-megapixelovým fotoaparátom vpredu.

Výkon procesora

Vo všetkých troch telefónoch v USA je poháňaný novou, špecializovanou verziou Qualcommovho čipsetu Snapdragon 8 Gen 3 pre telefóny Samsung. Nový čipset Snapdragon 8 Gen 3 poháňa možnosti AI generované zariadením a zlepšuje výkon. Čipset tiež umožňuje lepšie ray tracing, takže odrazy svetla vo hrách vyzerajú realisticky.

Ak nie ste v USA, môžete kúpiť S24 a S24 Plus len s čipsetom Exynos. Samsung tvrdí, že by to nemalo ovplyvniť výkon možností AI na zariadení. S24 Ultra však prichádza so Snapdragon 8 Gen 3, bez ohľadu na to, kde na svete ho kúpite.

Nezáleží na tom, kde ho kúpite, Samsung Galaxy S24 Ultra vždy príde s novým čipsetom Snapdragon 8 Gen 3. Fotografia od Allison Johnson / The Verge
Batérie a nabíjanie

Zatiaľ sme netestovali, ako dlho každý telefón v sérii S24 vydrží v realite, takže sa teraz môžeme spoliehať len na veľkosť batérie. Podľa špecifikácie má S24 najmenšiu kapacitu batérie 4 000mAh, zatiaľ čo S24 Ultra ponúka najväčšiu s 5 000mAh. To je tá istá kapacita batérie, ako mal S23 Ultra, ktorý nám pohodlne vydržal celý deň. Tento rok S24 Plus ponúka kapacitu batérie, ktorá sa takmer vyrovná Ultra s 4 900mAh. Mohla by byť skoro taká trvácna ako Ultra, ale uvidíme.

Všetky telefóny tiež môžete nabíjať bezdrôtovo, ale s výhradou: telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie Qi namiesto novšieho Qi2, ktoré je rýchlejšie. Pokiaľ ide o káblové nabíjanie, Samsung tvrdí, že S24 Ultra a S24 Plus môžu dosiahnuť 65 percent nabitia za približne 30 minút s použitím