Skip to main content

Smrť bývalého prezidenta Akadémie filmovej kinematografie Johna Baileyho

John Bailey, kinematograf populárnych filmov ako Ordinary People, Groundhog Day, As Good as It Gets a mnohých ďalších, ktorý absolvoval dva „stresujúce“ funkčné obdobia ako prezident Akadémie filmových umení a vied, zomrel v piatok vo veku 81 rokov.

Bailey zomrel v Los Angeles, oznámila jeho manželka, nominovaná na Oscara filmová editora Carol Littleton (E.T. Človek z inej planéty).

„S hlbokým smútkom vám oznamujem, že moj najlepší priateľ a manžel, John Bailey, dnes skoro ráno pokojne zomrel vo sne,“ uviedla vo vyhlásení. „Počas Johnovej choroby sme si pripomínali, ako sme sa stretli pred 60 rokmi a boli sme spolu 51 rokov. Prežili sme úžasný život plný filmových dobrodružstiev a po ceste sme získali mnoho dlhotrvajúcich priateľstiev. John bude navždy žiť v mojom srdci.“

Spolu pracovali na viac ako dvanástich filmeroch.

Dozrieval pod vedením skúsených režisérov

Bailey, narodený v južnej Kalifornii, fungoval ako riaditeľ foto rámarov pre režiséra Paula Schradera na filmoch ako American Gigolo (1980), Cat People (1982), Mishima: A Life in Four Chapters (1985), Light of Day (1987) a Forever Mine (1999). Spolupracoval aj s Lawrenceom Kasdanom na filmoch The Big Chill (1983), Silverado (1985), The Accidental Tourist (1988) a Wyatt Earp (1994).

Mal ďalšie plodné partnerstvo s režisérom Kenom Kwapisom, s ktorým spolupracoval na šiestich filmoch: Vibes (1988), The Sisterhood of the Traveling Pants (2005), License to Wed (2007), He’s Just Not That Into You (2009), Big Miracle (2012) a Walk in the Woods (2015), kde sa opäť stretol s režisérom filmu Ordinary People Robertom Redfordom.

Jeho práca v Akadémii filmového umenia a vied

Bailey bol členom American Society of Cinematographers od roku 1985 a v roku 2015 od skupiny dostal cenu za celoživotné dielo.

V auguste 2017 sa po Cheryl Boone Isaacsovej stal prezidentom AMPAS, kde bol jediným, ktorý pochádzal z odboru kinematografie. Nasledujúce leto bol znovu zvolený, predtým ako ho v auguste 2019 nahradil David Rubin.

„Nemal som ani tušenia, aké stresujúca bude táto práca,“ povedal.

Bailey sa narodil 10. augusta 1942 v Moberly, Missouri, a vyrastal v Norwalk, California. Navštevoval univerzitu Santa Clara a Loyola Marymount, z ktorej absolvoval v roku 1964. Rozhodol sa pre kinematografiu počas dvoch rokoch strávených na USC v novom doktorandskom programe pre filmové štúdiá.

Navždy zapísaný do histórie filmu

Prvým štúdiovým filmom, ktorý natočil ako riaditeľ fotografie (D.P.), bola Boulevard Nights (1979) režiséra Michaela Pressmana.

Bailey si vydobyl meno, keď dva filmy, na ktorých pracoval – štýlový neo-noir American Gigolo, iba tretí film, ktorý Schrader režíroval, a utlmený držiteľ Oscara za najlepší film Ordinary People, režijný debut Redforda – boli uvedené v priebehu sedem mesiacov jeden za druhým v roku 1980.

Za Baileyho bola vždy najdôležitejšia scenáristika a mal to šťastie pracovať na textoch ako Groundhog Day (1993), spolupracoval na ňom s režisérom Haroldom Ramisom, a nominovanom na Oscara za najlepší film As Good as It Gets (1997), na ktorom spolupracoval s režisérom Jamesom L. Brooksom.

John Bailey tiež režíroval niekoľko filmov, vrátane Lily Tomlin’s Search for Signs of Intelligent Life in the Universe (1991), China Moon (1994), Mariette in Ecstasy (1996) a Via Dolorosa (2000).

Zdroj: The Hollywood Reporter