Skip to main content

Nový dizajn, nové veľkosti, 5G sieť, displej OLED a omnoho viac.

Spoločnosť Apple pravdepodobne predstaví nové iPhony počas udalosti naplánovanej na 13. októbra. Čím ďalej, tým viac šušká o veľkých zmenách, ktoré chce spoločnosť tento rok zaviesť. Odkedy bola v septembri na webstránke The Verge zverejnená prvá verzia tohto článku, objavilo sa o nových smartfónoch ešte niekoľko nových informácií.

Analytik značky Apple, Ming-Chi Kuoa, predpokladá, že nová rada smartfónov nebude mať displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou (120 Hz). Ak ste dúfali, že sa ich dočkáte už tento rok, musíme vás sklamať. Podľa novších uniknutých informácií by sa nové zariadenie malo volať iPhone 12. A taktiež by sme sa mohli dočkať aj predstavenia úplne prvého iPhonu so slovom „mini“ v názve.

Fámy naznačujú, že nová rada Apple smartfónov bude mať úplne nový dizajn. Zaoblené okraje budú nahradené hranatými, čím sa nový dizajn priblíži obľúbeným starším modelom iPhone 4 a 5.

Podľa všetkého budú tohtoročné iPhony po prvýkrát podporovať 5G sieť. 

To zlepší rýchlosť mobilných dát, ale bude to možné až keď poskytovatelia dokážu dostať tento druh siete do vašej oblasti.

Nové iPhony sú stále zahalené rúškom tajomstva. Spoločnosť Apple neodhalila toľko informácií ako napríklad spoločnosti Google a Samsung o najnovších zariadeniach Google PixelSamsung Galaxy. Napriek tomu máme dostatok informácií, aby sme dokázali poskladať obraz toho, čo Apple plánuje.

Ktorá z dostupných informácií je najsľubnejšia? Práve tá, že na jeseň môžeme očakávať štyri nové iPhony.

Štyri nové iPhony, dve nové veľkosti displeja

Všetky z najdôveryhodnejších zdrojov informácií o značke Apple sa zhodli. Na rozdiel od rokov 2017, 2018 a 2019, kedy spoločnosť oznámila vždy tri nové modely, tento rok predstaví štyri:

» Nový 5,4-palcový model, s menším displejom ako má 5,8-palcový iPhone 11 Pro a bude aj celkovo menší

» 6,1-palcový model nižšej triedy s rovnako veľkým displejom ako má iPhone 11 a podobnými špecifikáciami ako bude mať 5,4-palcový model

» Druhý 6,1-palcový model vyššej triedy

» Nový 6,7-palcový model s väčším displejom ako má 6,5-palcový iPhone 11 Pro Max (a pravdepodobne bude aj celkovo väčší)

iphone 12

Zdroj: theverge.com

Pôvodne prišli tieto dôveryhodné „klebety“ od analytika značky Apple, Ming-Chi Kuoa, ktorý už niekoľko rokov správne predpovedá veľkosti aj špecifikácie nových iPhonov. Medzinárodný denník The Wall Street Journal spomenul tieto veľkosti už v apríli. Webstránka spoločnosti Bloomberg potvrdila ich pravdivosť v septembri.

Zaujímavé je, že údajný 5,4-palcový iPhone by sa mal volať iPhone 12 mini. Prívlastok „mini“ je pre iPhony nový, no vyskytol sa už názvoch iných zariadení spoločnosti Apple, ako napríklad iPod mini, iPad mini a Mac mini. 6,1-placový model nižšej triedy by sa mal nazývať štandardne iPhone 12, 6,1‑palcový model vyššej triedy by mal niesť názov iPhone 12 Pro a 6,7-palcová verzia by sa mohla volať iPhone 12 Pro Max.

Nový industriálny dizajn pripomínajúci iPhony 4 a 5

Spoločnosť Apple sa držala rovnakej siluety (zaoblený obdĺžnik s oblými stranami) odkedy v roku 2014 predstavila iPhone 6. No tento rok informácie naznačujú, že nové iPhony by mohli mať ploché hrany, čím by sa spoločnosť vrátila k dňom slávy modelov iPhone 4, iPhone 5 a iPhone SE (alebo ak chcete nový dizajn porovnať s novším modelom, bude podobný najnovšiemu iPad Pro).

Toto leto sa objavili nefunkčné napodobeniny smartfónov inšpirované očakávaným vzhľadom iPhonov, ktoré nám poskytujú dobrú predstavu o ich dizajne a veľkostiach v porovnaní s ostatnými mobilnými telefónmi spoločnosti Apple.

Tu si môžete pozrieť napodobeniny z webstránky MacRumors. Podobajú sa na iPhone 4:

iphone 12 velkost

Zdroj: theverge.com

Webstránka spoločnosti Bloomberg informovala, že všetky štyri nové iPhony budú mať hranaté okraje, z toho drahšie modely budú mať hrany z nehrdzavejúcej ocele a lacnejšie z hliníka.

Ak by ste chceli vidieť porovnanie nových Apple smartfónov so smartfónmi z roku 2019 pozrite si tento príspevok od webstránky MacRumors:

Ďalšia fotka webstránky MacRumors je pre mňa veľmi zaujímavá. Porovnávajú na nej údajný 5,4‑palcový model (v strede) s modelmi iPhone SE prvej generácie (vľavo) a Iphone SE druhej generácie (vpravo). Vždy som túžil po takom modeli, ktorý by bol menší ako iPhone X/XS/11 Pro s displejom ťahajúcim sa z jedného kraja na druhý. Napodobenina 5,4-palcového modelu vyzerá pre mňa takmer dokonale.

porovnanie iphonov

Porovnanie modelov Iphone, zdroj: theverge.com

Ak chcete detailnejšie vidieť ako vyzerajú nové veľkosti iPhonov, pozrite si video od kanála MKBDH, v ktorom sa zblízka pozrel na všetky ich nefunkčné napodobeniny:

Prvé iPhony s 5G sieťou, ale akým typom?

Nové iPhony by mali ako prvé podporovať 5G mobilnú sieť, čo znamená, že by mohli využívať vyššiu rýchlosť siete, no všetko to záleží od 5G pokrytia vo vašej oblasti a od toho, ktorý z nových modelov si nakoniec zakúpite.

Denník The Wallstreet Journal v apríli informoval, že len niektoré tohtoročné iPhony budú mať prístup k 5G sieti, ale webstránka spoločnosti Bloomberg tvrdila, že 5G sieť bude „pridaná až do štyroch nových modelov mobilných telefónov“. Magazín Fast Company podľa svojich zdrojov tvrdí, že iba najlepšie modely budú disponovať najrýchlejšou 5G sieťou typu mmWave.

Ešte v januári sa Ming-Chi Kuo vyjadril, že nové iPhony budú podporovať variant 5G siete sub-GHz. Taktiež aj rýchlejší variant mmWave s menším dosahom. Väčšinou sa dá jeho predpovediam veriť viac ako tým ostatným, ale sám Kuo sa v septembri opravil a povedal, že:

…dodávky iPhonov s mmWave 5G sieťou budú „nižšie ako sa očakávalo….

…ale nešpecifikoval, či spoločnosť Apple túto technológiu z niektorých iPhonov úplne odstránila.

S istotou môžeme povedať, že nové iPhony budú mať podporu 5G siete. Keďže na tom spoločnosti QualcommApple ťažko pracovali. No momentálne nie je jasné, ktoré smartfóny budú mať ktoré typy 5G siete.

OLED displej bude na každom modeli, ale aké budú obnovovacie frekvencie?

Denník The Wallstreet Journal informoval, že celý tohtoročný jesenný rad iPhonov bude mať OLED displej. S tým súhlasí aj webstránka Bloomberg. Aj keď väčšia časť mobilného priemyslu začala už pred niekoľkými rokmi používať OLED displeje, niektoré modely spoločnosti Apple, ako iPhone XR z roku 2018 a iPhone 11 z roku 2019 mali stále LCD displej. OLED displej má oproti LED displeju niekoľko výhod. Keďže je každý pixel na OLED displeji podsvietený individuálne, displej môže pri zobrazovaní čiernej pixely vypnúť. Vďaka tomu sa bude zobrazovať hlbšia čierna, čistejšie farby, lepšia pestrosť a niekedy to môže ušetriť batériu.

Vedúce mobilné telefóny s operačným systémom Android taktiež začali využívať displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou. Frekvencia vylepšuje posúvanie zhora nadol, animácie a hry. Nie je isté, či technológiu využije tento rok aj spoločnosť Apple. Počuli sme rôzne teórie, ale niektoré zdroje tvrdia, že spoločnosť Apple testovala prototypy aj s touto funkciou a aj bez nej. Ale Ming-Chi Kuo v septembri povedal, že žiadny z nových modelov nebude mať 120Hz obnovovaciu frekvenciu, ale spoločnosť Apple plánuje túto funkciu v smartfónoch predstaviť budúci rok.

Ak bude mať iPhone 12 obnovovaciu frekvenciu displeja na úrovni 120Hz, nebuďte prekvapení, ak ho spoločnosť Apple na pódiu pri predstavení nazve „ProMotion“, pretože spoločnosť takto od roku 2017 nazýva zariadenia iPad Pro, ktoré majú displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou.

Nečakajte štyri objektívy, no iPhony vyššej triedy by mohli mať technológiu LIDAR

Tohtoročné iPhony nižšej triedy si zachovajú systém dvoch kamier a tie vyššej triedy budú mať systém troch kamier. Podľa webstránky Bloomberg by mali oba modely vyššej triedy dostať novú funkciu:

LIDAR senzor, ktorý dokáže nájsť objekty pomocou laserov.

Teoreticky by funkcia mohla vylepšiť rozšírenú realitu, pretože smartfón dokáže lepšie vnímať vaše okolie.

Spoločnosť Apple predstavila LIDAR senzor prvýkrát v zariadeniach iPod Pro v marci. Recenzent z webstránky The Verge, Dieter Bohn, zistil, že tento senzor:

…sa zdá byť pokročilý, ale je stavaný pre budúcnosť softvéru, ktorá ešte neprišla…

Musíme len čakať a potom uvidíme, či si spoločnosť Apple voľbu tejto technológie dokáže obhájiť.

V balení nebude nabíjačka a ani slúchadlá

Jedna z najväčších zmien sa týka balenia, v ktorom si iPhone kúpite. Ming-Chi Kuo sa v júni vyjadril, že spoločnosť Apple vraj už v balení nezahrnie nabíjačku a slúchadlá. Webstránka Bloomberg o tom taktiež informovala.

Je to veľká zmena, pretože iPhony sa predávali s nabíjačkou a slúchadlami v balení od roku 2007, kedy vyšiel úplne prvý iPhone. Spoločnosť Apple sa možno len snaží vyhnúť tomu, aby mal každý nabíjačku alebo slúchadlá navyše, ktoré zostanú len pohodené niekde v zásuvke.

Toto rozhodnutie by mohlo aj výrazne znížiť množstvo e-odpadu.

Neznamená to, že vám spoločnosť Apple neponúkne žiadny spôsob ako si telefón nabiť. V balení bude podľa Kuoa kábel s koncovkami Lightning a USB-C, pomocou ktorých môžete smartfón pripojiť k počítaču alebo k nabíjaciemu adaptéru s USB-C portom. (Fáma o kábli naznačuje, že samotný smartfón tento rok nebude mať USB-C port, napriek tomu že zariadenie iPod Pro ho má už od roku 2018.)

Kuo tiež povedal, že spoločnosť Apple dá do predaja novú 20-wattovú nabíjačku. To môže potvrdiť táto fotografia zverejnená na sociálnej sieti Twitter. Ak je nabíjačka na fotografii skutočne od značky Apple, bude schopná nabiť vaše zariadenie rýchlejšie ako 18-wattová nabíjačka predávaná so smartfónom iPhone 11 Pro. A určite oveľa rýchlejšie ako tá 5-wattová patriaca k smartfónu iPhone 11.

Bez nabíjačky a slúchadiel bude nové balenie pravdepodobne tenšie. Účet na Instagrame s názvom conceptsiphone zverejnil fotku so schémou vnútornej časti nového balenia. Podľa jej veľkosti môžeme usúdiť, že sa tam zmestí len stočený kábel a možno nejaké papiere a návod.

https://www.instagram.com/p/CCWJna3H42P/?utm_source=ig_web_copy_link

Menšie balenie pravdepodobne spoločnosť Apple využije. Bude tvrdiť, že nové smartfóny sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako tie z predchádzajúcich rokov.

Ako obyčajne by mali nové iPhony mať aj nový procesor

Očakávame, že nové iPhony budú mať aj ďalší nový procesor navrhnutý spoločnosťou Apple. Webstránka Bloomberg informovala, že nové smartfóny budú mať

…výrazne vylepšený procesor zameraný na zrýchlenie funkcii umelej inteligencie a rozšírenej reality…

Pravdepodobne to bude čip A14 Bionic, ktorý je aj v novom zariadení iPad Air. Keďže spoločnosť Apple už pre niekoľko generácií iPhonov použila numerický čip Bionic zo série A.

Tohtoročné iPhony prichádzajú neskôr

Predstavenie nových iPhonov spadalo vždy na september, no teraz to vyzerá tak, že smartfóny budú predstavené až na udalosti spoločnosti Apple, ktorá sa bude konať 13. októbra.

Nie je to však prekvapením, pretože spoločnosť Apple sa už vyjadrila, že smartfóny môžeme tento rok očakávať „o niekoľko týždňov neskôr“ ako zvyčajne. Webstránka Bloomberg v septembri informovala, že lacnejšie iPhony uvidíme skorej ako modely vyššej triedy.

Ďalšie informácie: batéria, úložisko, cena, názov

O nových iPhonoch koluje ešte niekoľko ďalších nepotvrdených informácií. Používateľ @L0vetodream, ktorý zverejňuje uniknuté informácie v máji oznámil, že smartfóny nižšej triedy budú mať pravdepodobne úložisko s veľkosťou 64 GB.  Modely vyššej triedy môžu začínať na 128 GB. Taktiež iPhony nižšej triedy by mali mať pamäť RAM s kapacitou 4 GB.  Zariadenia vyššej triedy zase s kapacitou 6 GB.

Vďaka zverejneným certifikáciám máme tiež predstavu o kapacitách batérií. Kapacita batérie 5,4‑palcového modelu by mala byť 2227 mAh. Oba 6,1-palcové modely by mali mať batérie s kapacitou 2775m mAh6,7-palcový iPhone zase 3687 mAh. Na porovnanie, tieto batérie by mali mať menšie kapacity ako posledný rad iPhonov s podobnými veľkosťami. 5,8-palcový iPhone 11 Pro má zrejme 3045 mAh batériu, 6,1-palcový iPhone 11 zase 3 110 mAh batériu a iPhone 11 Pro Max má 3 969 mAh batériu.

Napriek tomu, že najmenší z nových iPhonov by mal byť fyzicky menší ako terajší iPhone 11, nie je známe, či sa to odrazí aj na znížení ich počiatočných cien. Cena modelu iPhone 11 začínala na 699 $ (cca 591 €). Čo je o 50 $ menej (cca 42 €) ako si spoločnosť pýtala v roku predtým za model iPhone XR s podobnou veľkosťou. Môžeme len dúfať, že aj tento rok spoločnosť Apple z ceny trocha zreže a počiatočná cena sa zníži na 649 $ (cca 549 €).


Úprava: 6. október

13:48 ET: Detaily webstránky Bloomberg o tom, ktoré modely by mohli obsahovať LIDAR senzor a potvrdenie, že spoločnosť Apple plánuje predávať iPhone bez nabíjačky v balení.

12:11 ET: Doplnenie informácie o oznámení udalosti spoločnosti Apple na 13. októbra.

11:53 ET: Upravený úvod a článok aby informoval o tom, že zariadenia nebudú mať 120Hz displeje, potencionálne názvy a pravdepodobný procesor.


Zdroj: https://theverge.com/, https://pixabay.com/