Skip to main content

TikTok je žalovaný štátom Iowa kvôli tvrdeniam, že rodičom klame ohľadom prítomnosti sexuálneho obsahu, drog, alkoholu, vulgarizmov a ďalšieho nevhodného materiálu v aplikácii. V žalobe podanej v stredu generálna prokurátorka Iowy Brenna Bird uviedla, že TikTok tieto druhy obsahu „ľahko sprístupňuje“ mladým používateľom, pričom aplikácia na Apple App Store udržiava nesprávne hodnotenie „pre vek 12+“.

Ako sa uvádza v žalobe, rating „pre vek 12+“ na App Store znamená, že aplikácia obsahuje „zriedkavý/mierne“ sexuálny obsah, vulgarizmy, hrubý humor, náznakové témy a odkazy na alkohol, tabak alebo užívanie drog. Avšak, štát Iowa tvrdí, že obsah na aplikácii TikTok nezodpovedá tomuto opisu, pridávajúc, že by dostal hodnotenie „pre vek 17+“, ak by bol TikTok „správne“ hodnotený. Štát tvrdí, že hodnotenia „T“ pre „Teen“ (dospievajúci) v Google Play Store a Microsoft Store sú tiež nesprávne.

„TikTok sa vykradol popod rodičovské zámky tým, že nesprávne reprezentoval závažnosť svojho obsahu.“

„TikTok rodičov nechal v nevedomosti,“ povedala generálna prokurátorka Bird v prehlásení. „Je načase, aby sme na TikTok vrhli svetlo pre exponovanie mladých detí grafickým materiálom, ako je sexuálny obsah, sebapoškodenie, nelegálne používanie drog a horšie. TikTok sa vykradol popod rodičovské zámky tým, že nesprávne reprezentoval závažnosť svojho obsahu.“

Vyšetrovanie vykonané štátom zistilo, že používatelia vo veku 13 rokov môžu „ľahko nájsť“ recepty na alkoholické nápoje, „porady a podporu“ pri užívaní marihuany, hudbu s vulgárnymi textami a „videá podporujúce poruchy príjmu potravy, samovraždy a sebapoškodenie“. Okrem toho žaloba tvrdí, že TikTokov režim pre obmedzenú skupinu používateľov, ktorý má obmedzovať obsah „ktorý nemusí byť vhodný pre všetky publikum“, nefunguje, keď je zapnutý.

Iowa žiada predbežné a trvalé zákazové opatrenie podľa Zákona Iowy o spotrebiteľskom podvode, aby zastavila TikTok od zavádzajúcich vyjadrení o prítomnosti nevhodného obsahu v jeho aplikácii. Taktiež požaduje občianske pokuty, konfiškáciu, a ďalšie poplatky.

Súvisiace informácie
Výkonní riaditelia spoločností Meta, X, TikTok, Snap a Discord budú vypovedať pred Senátom USA o bezpečnosti detí

„TikTok má v praxi vedúce zabezpečenie pre mladých ľudí, vrátane rodičovských kontrol a časových limitov pre tých pod 18,“ povedal v emailovom vyhlásení pre The Verge hovorca TikToku Alex Haurek. „Sme odhodlaní riešiť výzvy, ktoré existujú v celom priemysle a naďalej budeme prioritizovať bezpečnosť komunity.“

To nie je prvýkrát, čo TikTok čelí takémuto druhu obvinení. V roku 2022 podal štát Indiana teraz zamietnutú žalobu na TikTok s obvinením, že aplikácia zavádzala rodičov tým, že maloletým zobrazovala sexuálny a drogový obsah. Spoločnosť čelí aj niekoľkým ďalším žalobám, vrátane jednej z Utahu, ktorá tvrdí, že deti robí „závislými na aplikácii“. TikTok tiež čelí neistote, či štáty môžu legálne zakázať mladým používateľom registrovať sa na aplikáciu bez rodičovského súhlasu.