Skip to main content

Hyundai ponúka prvý pohľad na svoj pripravovaný plne elektrický sedan Ioniq 6. Agentúra Bloomberg uvádza, že podiel spoločnosti na trhu s elektrickými vozidlami v Európe a USA potichu stúpa, čo si všimol aj Elon Musk z Tesly.

Po minuloročnom Ioniq 5 crossover SUV

Ak sa minuloročný plne elektrický crossover SUV Ioniq 5 inšpiroval dizajnom zo 70. rokov, potom Top Gear tvrdí, že model 6 čerpá inšpiráciu z uhladených vozidiel z 20. a 30. rokov ako napríklad Stout Scarab. Ak sa vám páčil vzhľad koncepčného vozidla Hyundai Prophecy z roku 2020, potom Ioniq 6 je vozidlo, do ktorého sa pretransformoval.

Juhokórejská automobilka sa zatiaľ sústreďuje skôr na predstavenie dizajnu modelu Ioniq 6 než na jeho technické špecifikácie, takže nie sú k dispozícii žiadne presné údaje o veľkosti batérie alebo dojazde. Vozidlo však využíva rovnakú platformu Electric Global Modular Platform (E-GMP) ako model Ioniq 5, ktorý bol hodnotený prejsť na jedno nabitie až 315 km. Dojazd by mal byť prínosom zefektívnenej konštrukcie modelu Ioniq 6, vďaka ktorej má jeden z najnižších koeficientov odporu vzduchu na trhu – len 0,21.

Spoločnosť si od Hyundai Ioniq 6 sľubuje veľké veci

Vnútri má Ioniq 6 niekoľko rôznych dotykových displejov: 12-palcový displej infotainmentu a 12-palcový digitálny panel. Ale pokiaľ ide o druhy ovládacích prvkov, ktoré budete pravidelne potrebovať počas jazdy ako je audio alebo ovládanie klimatizácie, Hyundai sa rozhodol pre fyzické tlačidlá. „Dotykový displej je skvelý, keď je toto autov stacionárnom stave, ale keď sa pohybujete, dotykové displeje môžu byť nebezpečné,“ hovorí šéf dizajnu Hyundai Sangyup Lee pre Ars Technica. „Pre nás, na všetko čo súvisí s bezpečnosťou, bude používať hardvér. Všetko, čo nesúvisí s bezpečnosťou, bude používať dotykové rozhranie.“

Medzi ďalšie prvky interiéru patria svetlá na volante, ktoré ukazujú, kedy sa vozidlo nabíja alebo počúva hlasové povely, možnosť osvetlenia kabíny výberom zo 64 farieb, úplné nová podlaha a natiahnutý interiér pre „optimalizovaný priestor pre nohy“. K dispozícii je aj možnosť mať kamerové spätné zrkadlá namiesto bežných bočných zrkadiel na trhoch kde sú legálne, čo však podľa Ars v súčasnosti neplatí pre USA.

Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne presné informácie o tom, koľko bude Ioniq 6 stáť, ale Ars Technica uvádza, že by mal byť lacnejší ako model Ioniq 5, ktorého cena začína na $46,650. Očakáva sa, že výroba sa začne budúci mesiac a v USA by sa mal začať predávať v modelovom roku 2023. Úplného verejného predstavenia sa dočká 14. Júla, kedy sa, dúfajme, dozvieme bližšie informácie o dátume uvedenia na trh. Pre náznak toho, čo by mohlo nasledovať, si pozrite Hyundai Seven, mohutný koncept SUV, ktorý spoločnosť ukázala minulý rok.

Summary
Article Name
Hyundai Ioniq 6 EV mení automobilovú krajinu
Description
Hyundai sa chystá uviesť na trh svoj nový elektrický sedan Ioniq 6 a očakáva od neho veľké veci. Vozidlo má elegantný dizajn, ktorý čerpá inšpiráciu z klasických automobilov z 20. a 30. storočia, a jeho batéria má mať dlhší dojazd ako jeho predchodca.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo