Skip to main content

Elektrické vozidlá s batériami obsahujúcimi minerály a materiály získané z Číny nebudú môcť od 1. januára 2024 čerpať federálnu daňovú úľavu na elektromobily (EV) vo výške 7 500 dolárov podľa nedávno vydaných usmernení americkej daňovej služby (Internal Revenue Service).

To znamená, že veľa elektrických vozidiel čoskoro stratí svoju oprávnenosť — medzi nimi je na príklade hlavným model Ford Mustang Mach-E. Ford nedávno vydal pre svoje predajné siete oznámenie, kde uvádza, že je „nepravdepodobné, že akýkoľvek Mustang Mach-E bude po 1/1/24 spôsobilý pre federálnu daňovú úľavu,“ ako to uvádza správa na portáli Cars Direct. (Hovorca spoločnosti Ford okamžite neodpovedal na požiadavku na komentár.)

Tesla tiež varuje zákazníkov, že niektoré verzie modelu Model 3 — Rear-Wheel Drive a Long Range — budú oprávnené len na polovicu z daňovej úľavy 7 500 dolárov, a to od budúceho roka. Aj vozidlá Nissan Leaf a Volkswagen ID.4 môžu byť tiež ovplyvnené.

To môže byť nepríjemné pre kupujúcich áut

To môže byť pomerne nepríjemné pre kupujúcich áut, z ktorých niektorí možno čakali na budúci rok s kúpou elektromobilu, počuli, že predajcovia by im mohli začať poskytovať okamžitý prístup k daňovej úľave od 1. januára.

Minulý týždeň poskytla daňová služba IRS aktualizáciu ohľadom ustanovenia v Zákone o redukcii inflácie (Inflation Reduction Act), ktoré pôvodne oprávňovalo na daňovú úľavu 7 500 dolárov pre nové a použité elektrické vozidlá. EV s materiálmi a komponentami batérií získaných od „zahraničných subjektov nebezpečenstva“ nebudú môcť čerpať daňovú úľavu od 1. januára. A v roku 2025 začne platiť to isté aj pre minerály použité v batériách, ako sú lítium, kobalt, grafit a nikel.

Príklady krajín, ktoré USA považujú za zahraničné subjekty nebezpečenstva, sú Čína, Severná Kórea a Rusko. A to je problém pre veľa elektrických vozidiel, pretože veľká časť dodávateľského reťazca prechádza prostredníctvom Číny.

Sama Čína má na starosti približne 70 percent globálnej dodávky batériových článkov. Zákonodarcovia uviedli, že účelom Zákona o redukcii inflácie je vyrovnať podmienky tým, že americká závislosť na batériách od Číny sa bude odbúravať a budú sa vytvárať pracovné miesta v americkom sektore elektrických vozidiel. Mnoho automobiliek a ich dodávateľských partnerov teraz pracuje na zvýšení kapacít amerických batériových závodov ako výsledok.

Niekoľko spoločností oznámilo, že postavia nové továrne v Severnej Amerike, vrátane nových ťažobných operácií. No tieto továrne a bane bude trvať roky, kým začnú fungovať. A medzitým je pravdepodobné, že počet EV oprávnených na daňovú úľavu sa zníži.

Automobilky vynakladajú miliardy dolárov na presmerovanie dodávateľských reťazcov EV mimo Číny, a podporovatelia elektrických vozidiel hovoria, že nové požiadavky validujú tie investície. Albert Gore, výkonný riaditeľ Zero Emissions Transportation Association, v prehlásení uviedol, že nové usmernenia IRS zaistia, že „najcennejšie časti dodávateľského reťazca sa budú vyrábať v Spojených štátoch, čím sa vytvárajú dobre platené americké pracovné miesta a zároveň sa zlepšuje národná bezpečnosť.“