Skip to main content

Hollywoodské štúdiá po skončení štrajku hercov spúšťajú záchrannú akciu pre udržanie filmových trhákov v roku 2024

Zastavené filmy počas štrajku zahŕňajú ďalšie pokračovania v sériách ‚Deadpool‘ a ‚Venom‘, spolu s filmami ‚Twisters‘ a ‚Gladiator 2‘. Záchranná akcia na udržanie filmového kalendára Hollywoodu v roku 2024 – a konkrétne letnej programová páska – oficiálne začala, keďže sa skončil štrajk hercov.

Nalieta fáza štrajku

Veľké napätie sa rozpŕchlo v stredu, keď štúdiá informovali SAG-AFTRA, že má čas do 17:00 hod. PT rozhodnúť, či prijme ich poslednú ponuku. Inak by podľa štúdií bola malá nádej na zachranenie novej televíznej série alebo letného vydania filmov v roku 2024. „Pre harmonogram je katastrofálne, ak nedosiahneme dohodu,“ vysvetlil jeden informátor zo strany štúdií minúty pred tým, než sa rozhodlo, že SAG naozaj hlasoval za prijatie ponuky.

Už skôr počas dňa vydal varovanie aj šéf Disney, Bob Iger, keď povedal, že už nezostáva veľa času na záchranu letnej série jeho štúdia.

Pokračovanie štrajku

Desiatky názvov už posunuli svoje dátumy vydania kvôli štrajku hercov a predchádzajúcemu štrajku scenáristov, ktorý skončil koncom septembra, a ďalšie určite pribudnú. Hneď po oznámení dohody napríklad Sony odložilo vydanie Venom 3 z 12. júla 2024 na 8. novembra 2024, aby poskytlo väčšiu rezervu.

V posledných týždňoch Disney omeškal hlavné filmy na jar 2024, ako sú Snow White a Elio, o rok alebo viac, zatiaľ čo Paramount odložil vydanie ďalšieho dielu Mission: Impossible z leta 2024 na rok 2025 a A Quiet Place: Day One o niekoľko mesiacov z jari na jún 2024. Sony rovnako urobilo množstvo zmien vo svojej relácii vydania filmov. Potom sú tu početné menšie a stredné filmy od hlavných štúdií, mini-majorov a nezávislých televízií, ktoré sa musia nájsť.

Následky štrajku

„Štrajky takmer okamžite uvrhli kalendár premiér filmov do chaosu a zmätku,“ hovorí hlavný analytik pokladničných tržieb spoločnosti Comscore, Paul Dergarabedian. „Spôsobili úroveň neistoty a znepokojenia, ktorá sa rovná dokonca aj pandémii COVID-19, ďalšej udalosti, ktorá zmenila priemysel.“

Týždne varovali vedenia distribučných spoločností a vlastníci kín, že problémy s prácou v Hollywoode by mohli uvrhnúť pokladničné tržby do stavu chaosu práve v momente, keď sa obnovenie diváckej návštevnosti kin začínalo zotavovať po pandémii. Toto varovanie sa stalo skutočnosťou počas víkendu 3. – 5. novembra, keď pokladničné tržby výrazne klesli. Posledné roky bol prvý novembrový víkend obľúbeným štartovacím blokom pre hollywoodske filmy, ktoré chcú byť súčasťou vianočného príjmového obradu, ako napríklad Thor: Ragnarok z roku 2017 alebo Bohemian Rhapsody z roku 2018.

Tento rok bol trhák výrazne chudobnejší pre vysokoprofilový produkt potom, ako Dune: Časť dva od Legendary a Warner Bros., utiekli víkendu 3. – 5. novembra v roku 2024 kvôli štrajku SAG-AFTRA, ktorý hercom ako Timothée Chalamet alebo Zendaya zakázal robiť akúkoľvek propagáciu.

Bez Duny alebo ďalšieho nového veľkého hollywoodskeho vydania dosiahli domáce pokladničné tržby na konci týždňa približne 65 miliónov dolárov, čo je jedna z najnižších hodnôt v tomto roku. Ďalšie narušenie pokladničných tržieb sa očakáva v prvom štvrťroku 2024 kvôli spomaleniu obsahu, ale teraz, keď je štrajk hercov skončený, štúdiá budú urýchlene dokončovať pre tento rok aj ďalšie roky svoje megafilmy, rovnako ako iné úspešné filmy na druhú polovicu roku 2024 a na rok 2025.

Bude to herkulovská snaha pre všetkých zúčastnených, pretože dôjde k hromadnému zdržaniu projektov, ktoré sa budú uchádzať o napäté zdroje, vrátane zvukových pódií a posádok. Rovnako budú napäté vizuálne efekty domov a bude to preteky dokončiť efekty pre akýkoľvek megafilm smerujúci do leta.

Filmy, ktoré sú v ohrození

Dátum vydania: 3. máj 2024
Star a producent Ryan Reynolds, režisér Shawn Levy a spoluúčinkujúci Hugh Jackman sa už netrpezlivo chystajú vrátiť sa do práce na svojom filme štúdií Marvel, ktorý je najdôležitejším projektom pre štúdio mimo čokoľvek s názvom Avengers. Je tu nepokryté špekulovanie, že trojka – ktorá bola asi na pol ceste k snímaniu, keď začal štrajk SAG – si vymení termíny s ďalším filmom Marvel Captain America: Brave New World, ktorý je vo veľkej miere hotový a má sa premietať v kinách 26. júla. Týmto spôsobom sa Deadpool 3 stále môže uvoľniť v lete, v lukratívnom koridore pre superhrdinské filmy. (Ďalším znakom toho, že film sa nebude otvárať 3. mája, je to, že režisér John Krasinski’s If, v ktorom hrá Reynolds, sa teraz otvára 17. mája. Ten film je tiež od spoločnosti Paramount.) Filmári tiež urobili strih a prácu na špeciálnych efektoch na tej časti, ktorá bola nafilmovala.

Vydanie: 24. máj 2024
George Miller ukončil hlavné snímanie svojho prekvelu k Mad Max: Fury Road vlani, takže by malo byť hotové. Okrem toho sa hovorí, že Warnerovi sa chce ukázať na filmovom festivali v Cannes. Očakávania sú vysoké, pretože Fury Road sa okamžite stal klasikou a je možno považovaný za najlepší akčný film tohto storočia. Anya Taylor-Joy, ktorá nahradila Charlize Theron ako mladšiu Furiosu, napísala na Instagram v októbri 2022: „Bola to pre mňa česť a výsadou tvoriť s vami … ďakujem vám za to, že ste ma urobili silnejšou, než som si myslela, že môžem byť. Oheň, krv a guzzoline.“

Datum vydania: 19. júl 2024
Universal kotví svoju živú letnú sériu Twisters, séquel z roku 1996, v ktorom hrali Bill Paxton a Helen Hunt. Podľa zdrojov by malo byť dosť času na dokončenie snímania a dokončenie práce v postprodukcii, ktorá bude zahŕňať veľa vizuálnych efektov. Hrajú Twisters Daisy Edgar-Jones, Glenn Powell a Anthony Ramos.

Dátum vydania: 8. november 2024 (predchádzajúci dátum bol 12. júl 2024)
Hoci Sony odložilo hŕbu filmov kvôli štrajku, v skutočnosti dal Venom 3 dátum vydania 12. júla 2024 uprostred pracovných problémov. To svedčí o tom, že štúdio chce, aby film, ktorý natočil neznáme množstvo materiálu v Španielsku skôr tohto roka, bol pripravený pre rok 2024. Ale potom, ako skončil štrajk, Sony dátum odsunulo o tri mesiace, mimo leta. Tom Hardy opäť hrá ako antihrdina Marvel, s dlhoročnou spolupracovníčkou Kelly Marcel na pozícii režiséra.

Dátum vydania: 24. november 2024

Zdroj: Hollywood Reporter