Skip to main content

Túto správu poskytla spoločnosť Microsoft, ale neprezradila, ktorí výrobcovia boli napadnutí alebo či boli ohrozené nejaké údaje.

Kybernetické útoky smerujúce zo Severnej Kórei a Ruska sa podľa spoločnosti Microsoft zamerali na spoločnosti, v ktorých skúmajú vakcíny a liečbu ochorenia COVID-19. Hackeri zaútočili na sedem vedúcich farmaceutických a výskumných spoločností v Spojených štátoch, Kanade, Indii a Južnej Kórei.

„Väčšina zasiahnutých inštitúcií sú výrobcovia vakcín, ktorí sú v rôznych štádiách vykonávania klinických testov,“ vyjadril sa Tom Burt, viceprezident spoločnosti Microsoft pre bezpečnosť a dôveru zákazníkov.


TIP: Prečítajte si tiež o novej vakcíne na koronavírus.


Názvy zasiahnutých spoločností a informácie o ukradnutých alebo ohrozených údajoch neboli zverejnené. Spoločnosť Microsoft o udalostiach oboznámila dotknuté spoločnosti a ponúkla im pomoc v prípade, že boli útoky úspešné.

Väčšina útokov bola zastavená prvkami na ochranu bezpečnosti spoločnosti Microsoft.

Hakeri použili rôzne metódy, napríklad útok hrubou silou na získanie prihlasovacích údajov alebo metódu spear-phishing. Hakeri vystupovali ako záujemcovia o prácu alebo ako zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Je znepokojujúce, že sa musíme naraz pasovať s pandémiou a s kybernetickými útokmi na zdravotnícke organizácie, ktoré sa proti nej snažia bojovať,“ napísal Burt. „Myslíme si, že tieto útoky sú nemorálne a mali by byť zavrhnuté celou civilizovanou spoločnosťou.“

Počet prípadov koronavírusu neustále stúpa nie len v Spojených štátoch, ale aj v iných častiach sveta. Vývoj vakcíny je vraj sľubný. Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že ich vakcína je v klinických testoch účinná na 90 % pri prevencii symptomatického ochorenia COVID-19. Predbežné údaje neboli ešte overené nezávislými výskumníkmi, no odborníci túto správu označili ako „mimoriadne povzbudivú“. Spoločnosť Moderna by mala čoskoro zverejniť počiatočné údaje o svojom kandidátovi na vakcínu.


Zdroj: theverge.com, pixabay.com