Skip to main content

Hackerský útok na slovenskú banku bezpečne odvrátený

O akú banku išlo a čo sa stalo

Predstav si, že sa snažíš prihlásiť do svojho bankového účtu a nič. Nefunguje to. Práve toto sa stalo mnohým klientom jednej z popredných slovenských bánk. Áno, hackeri sa znova pokúsili naštrbiť digitálnu bezpečnosť a zasiahli práve túto banku. Ale neboj, tvoje peniaze ostávajú v bezpečí!

Kedy a ako to celé začalo

Všetko sa odohrávalo ako vo filme. Útok sa začal nenápadne, ale zrazu sa online služby banky prestali ozývať. Výpadek postihol mobilnú aplikáciu i web, čo prekvapilo nielen zákazníků, ale aj samotnou banku. Našťastie, však k žiadnemu úniku finančných prostriedkov nedošło.

Bezpečnostní tímy okamžite zasahovali

Dobre organizované bezpečnostní týmy banky okamžite zareagovali na pokus o narušení systému. S bleskovou rýchlosťou začali izolovať napadené úseky a spúšťať bezpečnostné protokoly. No a keďže prevencia je alfou a omegou, banka už mala dopredu pripravený celý plán, ako takúto situáciu zvládnuť.

Ako to vplýva na teba, ako klienta

Aj keď boli online služby na chvíľu nedostupné, banka garantuje, že žiadne peniaze z účtov nezmizli. A to je hlavná správa. Všetko sa riešilo prevažne po technickej stránke a ty ako klient by si mal/a byť naďalej v pohode. Vraj sa máme držať hesla: „Bez paniky, vaše úspory sú na bezpečnom mieste.“

Prevencia a dopad na budúcnosť bankovej bezpečnosti

Tento incident odhalil aj to, že banky musia neustále zlepšovať svoje bezpečnostní stratégie. Technológia ide dopredu a s ňou aj schopnosti hackerov, ktorí sa neustále snažia prekabátiť systémy. Banka už teraz sľubuje dodatočné opatrenia, ktore si vypýtala skúsenosť s týmito hackerskými pokusmi.

V krátkej správe pre klienty banky predstavitelia ubezpečili, že prijímajú všetky potrebné kroky k zabezpečeniu účtov a ochrane osobných údajov svojich klientov. Zároveň vyzývajú všetkých, aby boli ostražití a v prípade akýchkoľvek podozrivých aktivít na svojom účte okamžite kontaktovali zákaznícky servis.

Takže, aj keď tieto udalosti môžu vyvolávať nervozitu, dôležité je vedieť, že banky majú svoje systémy nastavené tak, aby mohli rýchlo reagovať a ochrániť to, čo je pre nás najcennejšie – naše peniaze.