Skip to main content

Pred dvoma rokmi predstavila spoločnosť General Motors víziu pre budúcnosť, ktorá podporovala „nula nehôd, nula dopravy a nula emisií.“ Dnes sa zdá, že táto budúcnosť je ďalej ako kedykoľvek predtým.

Včera večer oznámila dcérska spoločnosť automobilky, Cruise, o rezignácii Kylea Vogta z pozície CEO. Rozhodnutie prišlo viac než mesiac po incidente, keď sa obeť úteku z miesta činu stala priklinutou pod vozidlo Cruise a potom bola zatiahnutá 20 stôp k okraju cesty. V dôsledku toho Kalifornský úrad pre motorové vozidlá (California Department of Motor Vehicles) pozastavil povolenie spoločnosti Cruise na prevádzkovanie autonómnych vozidiel v štáte.

Súvisiace
Spoločnosti poskytujúce robotaxi majú vážny problém s dôverou

Následne spoločnosť pozastavila autonómnu prevádzku na celonárodnej úrovni, menovala nového hlavného bezpečnostného dôstojníka, stiahla všetkých 950 svojich vozidiel a poverila externú skupinu, aby vykonala nezávislý bezpečnostný audit.

Od oznámenia GM pred siedmimi rokmi o pláne na akvizíciu Cruise s cieľom rýchlo komercializovať túto technológiu prešlo búrlivých sedem rokov. Spoločnosti sa podarilo zaznamenať niekoľko významných víťazstiev v posledných mesiacoch, len aby sa väčšina tohto pokroku vyparila po sérii chýb, ktoré odhalili hlavné problémy s vedením spoločnosti Cruise. A teraz rezignácia Vogta dostáva GM do ťažkej pozície: pokračovať v plnej podpore autonómnych vozidiel, alebo sa snažiť o minimalizáciu strát.

Bolo to búrlivých sedem rokov od oznámenia GM o pláne na akvizíciu Cruise s cieľom rýchlo komercializovať technológiu

Väčšina výrobcov automobilov už zmiernila svoje ambície v oblasti autonómnych vozidiel. Minulý rok Ford a Volkswagen odstúpili od financovania spoločnosti Argo AI, čo prinútilo spoločnosť skončiť s činnosťou. Vízia Toyoty o futuristickom meste plnom autonómnych vozidiel sa významne omeškala. V roku 2022 investície do autonómnych vozidiel klesli o takmer 60 percent oproti predchádzajúcemu roku, keď startupy bojovali s prepúšťaním alebo úplným zatváraním.

No ťažkosti spoločnosti Cruise sú špecifické pre GM. Ďalšie automobilky sa snažili vytvoriť si odstup od startupov pracujúcich na autonómnych automobiloch. Ale GM zostalo optimistické, trvajúc na tom, že miliardy dolárov, ktoré do technológie investovalo (GM stratilo na Cruise od roku 2017 8,2 miliárd dolárov), nakoniec povedú k bezpečnejšej budúcnosti – a k obrovskej výhode pre spoločnosť.

A nehanbila sa ani vytiahnuť Vogta do popredia. CEO spoločnosti GM Mary Barra pravidelne pozývala Vogta, aby sa zúčastnil na konferenčných hovoroch o zárobkoch alebo aby hovoril na investičných konferenciách ako znak toho, že automobilka je plne investovaná do Cruise. Barra sama nastúpila na pódium na CES v roku 2022 a vyhlásila, že GM bude predávať úplne autonómne vozidlá poháňané technológiou Cruise bežným ľuďom do polovice desaťročia. Na úspechu startupu stávkovala svoju vlastnú pozíciu.

Namiesto toho, aby sa Barra usadila a čakala, až autonómne vozidlá nakoniec prídu samy, trvala na tom, že GM bude naďalej v pozícii vodiča. A teraz sa musí vysporiadať s dôsledkami, keď kultúra spoločnosti „hyb sa rýchlo a rozbíjaj veci“ viedla k kríze.

Ale ťažkosti spoločnosti Cruise sú špecifické pre GM

Začiatok to znamená viac priame zasiahnutie do prevádzky spoločnosti Cruise. Barra údajne povedala zamestnancom, že právnik GM Craig Glidden bude slúžiť ako spoluprezident Cruise spolu s Mo Elshenawym, ktorý sa tiež stane hlavným technologickým dôstojníkom. Bývalý prezident spoločnosti Tesla Jon McNeill, ktorý bol niekoľko rokov členom predstavenstva GM, bol menovaný za viceprezidenta predstavenstva Cruise spolu s Barru.

„Naďalej veríme silne v poslanie Cruise a potenciál jeho transformačnej technológie, keď sa snažíme urobiť dopravu bezpečnejšou, čistejšou a viac dostupnou,“ uviedla Barra v e-maile zamestnancom podľa TechCrunch.

To nie je prvýkrát, čo Cruise prešiel zmenou vedenia. Barra v decembri 2021 odvolala Dana Ammanna z pozície CEO Cruise a nahradila ho Vogtom, ktorý v tom čase bol hlavným technologickým dôstojníkom. Odvolanie údajne bolo výsledkom rozdielu vo vízii. Amman, ktorý kedysi súťažil s Barru o najvyššiu pozíciu v GM, chcel udržať zameranie na robotaxi, zatiaľ čo Barra a predstavenstvo GM chceli ísť na veľký štýl, vrátane použitia technológie Cruise v luxusných vozidlách Cadillac. Oznámenie na CES sa zdá byť potvrdením tejto verzie udalostí.

Vogt bol rád tvárou tejto velebnej vízie. Argumentoval, že autonómne vozidlá by viedli k dramatickému poklesu dopravných nehôd, používajúc príklad mladej dievčiny zabitú na križovatke v San Franciscu, aby podporil svoj argument. Cruise dokonca kúpil celostranový inzerát v The New York Times a vyhlásil „ľudskí vodiči sú hrozní“ a predstavil svoje autonómne vozidlá ako jediné riešenie. A Vogt s dôverou nastúpil na pódium na investičnej konferencii a povedal, že autobusy Origin bez volantu a pedálov boli „len dni vzdialené“ od federálneho schválenia – napriek tomu, že žiadne také schválenie nebolo predložené.

GM chcelo CEO, ktorý by mohol tú technológiu posunúť na jej hranice. Ale pod Vogtom sa Cruise možno tlačilo príliš tvrdo. Podľa Times spoločnosť „kládla dôraz na rýchlosť programu nad bezpečnosťou.“ V mnohých ohľadoch to pripomína povestný prístup spoločnosti Uber k autonómnych automobilom, ktorý obchádzal bezpečnostné normy s cieľom dostať viac áut na cesty. Nakoniec autonómne vozidlo spoločnosti Uber zabila ženu prechádzajúcu cez cestu v Arizone, čo viedlo k tomu, že spoločnosť uzavrela celé oddelenie.

GM už zatiahlo opraty, oznámilo, že prídu prepúšťania. Cruise už prepustila mnoho zmluvných pracovníkov, ktorí sa starali o údržbu a prevádzku vozového parku spoločnosti. Ale teraz to vyzerá tak, že aj zamestnanci Cruise sú v ohrození straty práce.

Vogt chcel, aby Cruise dominoval trhu rovnako ako Uber dominoval Lyftu. Ale pravdou je, že neúspešná snaha spoločnosti Uber spustiť autonómne vozidlá sa ukázala byť oveľa poučnejšia.