Skip to main content

V tejto chvíli nemôžete hovoriť o tom, aký úžasný bol rok 2023 pre kvalitu vydaných hier tohto roku, bez toho, aby ste zároveň spomenuli, ako bola situácia absolútne katastrofálna pre ľudí, ktorí ich vytvorili. A presne to urobil Geoff Keighley počas tohtoročných Game Awards.

Odhaduje sa, že medzi šesť a sedem tisíc pracovníkov prišlo len tento rok o prácu. Neobišlo to žiadnu úroveň veľkosti štúdia ani úspechu. A tých, ktorí boli prepustení, teraz nútia súťažiť o stále zmenšujúci sa počet voľných pracovných miest.

„Toto obdobie bolo jedným z najnestabilnejších pre herný priemysel za posledných 15 rokov,“ povedal Jakin Vela, výkonný riaditeľ Medzinárodnej asociácie vývojárov hier, v rozhovore pre Polygon.

Aby bolo jasné, Geoff Keighley nie je zodpovedný za tieto prepúšťania a prepúšťanie je nešťastná, ale pravidelná časť tohto a mnohých ďalších odvetví. Ale s platformou, ktorú má Keighley, má aj povinnosť voči svojmu publiku uznať podmienky, za ktorých sú hry, ktoré jeho podujatia oslavujú, vytvorené. Už to predtým urobil.

V roku 2021, keď bola spoločnosť Activision Blizzard zasiahnutá žalobou o obťažovanie od štátu Kalifornia, Keighley sa obrátil na X (dávnejšie Twitter) s tým, že spoločnosť sa na predstavení neobjaví, a napísal na X: „V žiadnej spoločnosti alebo komunite nie je miesto pre zneužívanie, obťažovanie alebo dravé praktiky.“

V tom istom vlákne tiež uznal moc a viditeľnosť svojej platformy.

„Tiež si uvedomujem, že máme veľkú platformu, ktorá môže zrýchliť a inšpirovať zmenu,“ napísal. „Angažujeme sa pre to, ale všetci musíme spoločne pracovať na budovaní lepšieho a inkluzívnejšieho prostredia, aby sa každý cítil bezpečne pri tvorbe najlepších hier na svete.“

Počas tohtoročného ocenenia hovorili Keighley a vývojári o vplyve videohier na našu kultúru a ich radikálnej schopnosti meniť myslenie a rozširovať perspektívy. (Tak ako to organizátori šou dovolili vývojárom predtým, než ich odohrali alebo, v jednom prípade, úplne ich prerušili.) Teoreticky sú Game Awards o oslavovaní videohier a uznaní úspechov ľudí, ktorí ich vytvorili.

Videohry sa nevytvárajú bez ľudí a tito ľudia práve teraz trpia na doteraz nevidenej úrovni. Neotrácať ich pamiatku, dokonca aj po uznávaní moci jeho pozície, je v najlepšom prípade opustením zodpovednosti jeho platformy, ak nie priamym zbabelstvom. Je to stav o to viac sklamaním, keď Keighley už ukázal, že skutočne dbá na širšiu komunitu videohier nad rámec šírenia „svetových premiér“ a kamarátenstva so svojimi najlepšími priateľmi z odvetvia – a aj s Muppets.