Skip to main content

Videohry ovládajú svet. Jednoducho je to tak. Každoročné vydanie hry Call of Duty je ekonomickou a kultúrnou udalosťou, niektoré z najväčších filmov a televíznych seriálov sú založené na obľúbených hrách a najlepšou dovolenkou každého tento rok boli hodiny strávené v Hyrule. Dokonca aj správy o možnom dátume vydania trailera pre Grand Theft Auto VI boli veľkou novinkou! Hranie hier sa stále viac popularizuje naprieč takmer každou demografickou skupinou a každým typom hier, aj keď zvyšok zábavného priemyslu vyzerá trochu chabotavo. Každý je hráč a hry vyhrávajú.

A predsa, v niektorých ohľadoch sa zdá, že najväčšie a najdôležitejšie hry v priemysle sú ako keby v ohrození. Dokonca aj ľudia, ktorí vedú herný priemysel, ako je Phil Spencer z Microsoftu, si to myslia. Hry AAA sú teraz také veľké, také komplikované a také drahé na výrobu, že môže byť ťažké všetko spraviť správne – a zdá sa, že až príliš často sa im to nedarí.

Medzitým je tradičný model AAA hier, v ktorom vydávate hru za 60 alebo 70 dolárov každý rok alebo dva a hráči vždy prejdú na novú verziu, tiež v ohrození. Hry so živou službou ako Roblox a Fortnite menia to, čo „hra“ dokonca znamená, zatiaľ čo balíčky ako Game Pass a Apple Arcade menia spôsob, ako ľudia platia za hry. Hranie hier je populárnejšie ako kedykoľvek predtým, ale zdá sa, že sme uprostred priemyselného posunu v tom, ako ľudia hrajú hry – a čo hrajú.

V tejto epizóde The Vergecast, tretej a poslednej v našej minisérii o budúcnosti hier, sa k nám pripájajú Chris Plante a Russ Frushtick z Polygonu, aby sme diskutovali o tom, čo čaká najväčšie tituly v hrách. Pozrieme sa na štyri možné budúcnosti pre hry AAA, aby sme zistili, či sú hry ako Assassin’s Creed, Madden, Call of Duty a podobné určené na to, aby sa stali tým, čo Avengers, iPhone, hudobný priemysel, vrcholná televízia alebo niečo úplne iné. Dokážu veľké mená udržať svoj status, alebo ich nahradí nová generácia indie miláčikov a metaverzov?

Je to komplikovaný priemysel a komplikovaný príbeh. Ale tu je tip: ak chcete vedieť, kam smeruje herný priemysel, sledujte Grand Theft Auto. Kedykoľvek to vyjde, akokoľvek to bude vyzerať, akokoľvek to bude hrať, táto franšíza má dlhú históriu menenia všetkého. A práve to môže urobiť znova.