Skip to main content

Finále je v srdci herná šou; nie je to battle royale ani vojenský simulátor.

To hovorí Gustav Tilleby, kreatívny riaditeľ hry The Finals, ktorý opisuje novú strieľačku od bývalých vývojárov Battlefield, ktorá sa spustila dnes – nečakané tajné uvedenie počas odovzdávania cien The Game Awards. Tilleby a tím v štúdiu Embark Studios strávili takmer päť rokov dôkladným vývojom deštrukcie na serverovej strane, aby vytvorili niečo naozaj jedinečné. Celé prostredie je deštruktívne, čo robí z The Finals strieľačku z pohľadu prvej osoby ako žiadnu inú.

Vo Finále hráš v trojčlenných tímoch, ktoré súťažia v aréne podobnej herným šou, kde budeš zbierať hotovosť a ukladať ju, aby si zvíťazil. Existujú tri rôzne triedy (ľahká, stredná a ťažká), každá s rôznymi zbraňami a schopnosťami. To všetko znie ako typická arénová strieľačka. Ale to, čo odlišuje The Finals, je schopnosť prenikať cez budovy, ničiť veci pomocou kanistrov a byť svedkom invázií UFO, orbitálnych laserov alebo zvýšených režimov deštrukcie uprostred hry.

Po hraní otvorenej bety spoločne s ďalšími 7,5 miliónmi hráčov som nebol taký nadšený z hry na strieľačku prvej osoby, odkedy som hral rané verzie PUBG. The Finals má potenciál zavlniť formulu, ktorá sa v posledných rokoch stala zastaranou a možno aj nudnou.

„Od samého začiatku sme hovorili, že ak budeme robiť strieľačku, musí sa odlišovať; musí to byť niečo, čo nikto iný nerobí,“ hovorí Tilleby v rozhovore pre The Verge. „Ja osobne milujem systémový dizajn hier, kde hráčom dáte nástroje a je naozaj na nich, aby ich použili.“

Úplne deštruktívny svet znamená, že taktiky obvyklého strieľača, ako sú koridory a strategické body, sú teraz mimo hru. Môžeš stáť na chodbe vo Finále čakajúc na nepriateľa a potom v ďalšej minúte pod tebou zmizne podlaha. Môžeš byť dobrý v mierení, ale vo Finále musíš byť dobrý v adaptácii a využívaní prostredia vo svoj prospech.

„Je to takmer detský sen, kde môžeš hrať hru, v ktorej môžeš vojsť do každej budovy, každej miestnosti, vziať každý predmet a ničiť všetko,“ hovorí Tilleby. „Je skutočne skvelé, že sme to dokázali zbudovať. Nebolo ľahké to urobiť.“

Deštruktívny chaos je názov hry The Finals. Obrázok: Embark Studios

Pohyb na strane servera je kľúčová súčasť deštrukcie vo Finále. V typických strieľačkách, elementy, ktoré sa v hre pohybujú, a fyzikálne motory všetko bežia na tvojej konzole alebo PC, pričom pohyb sa synchronizuje so serverom a distribuuje sa ostatným hráčom, aby každý zažíval rovnaké viacučastnícke interakcie. Vždy tu je šanca na desynchronizáciu, kde server a zákaznícke kolízne boxy nie sú plne synchronizované a skončíš v situáciách, kde si myslel, že tvoj zamer bol dokonalý, ale strely sa nezaznamenali.

Embark Studios sa rozhodli presunúť celé toto na server. To neznamená, že streamuješ cloudovú hru; jednoducho to znamená, že pohyb, deštrukcia a fyzikálne motory vôbec nebežia na tvojom PC alebo konzole. Namiesto toho je to všetko súčasťou sieťových dát, takže sa týmto spôsobom synchronizujú pohyblivé platformy, hromady trosiek a celý pohyb v hre.

„Takže náš model funguje tak, že všade, kde môžeme, trochu podvádzame,“ priznal Arvid Burstrom, technický animátor v Embark Studios, v podcaste skôr tento rok. „Spustíme túto tenkú obalovú vrstvu predikcie nad našou hrou a potom sa snažíme minimalizovať množstvo predikcie, čo najviac, aby sme zostali verní tomu, čo hovorí server.“

Trvalo roky testovania a ladenia, aby sa zdokonalil tento model predikcie, a dokonca pohyb v bete skôr tento rok pôsobil príliš nadnášane. V počiatočných dňoch testovania v roku 2021 tím objavil sériu zábavných chýb, vrátane budov, ktoré by sa množili a potom sa zrútili na seba, a stien, ktoré mali vlastnú vôľu. Mnoho interakcií s objektmi a deštrukčných prvkov, ktoré dnes vidíš v hre, bolo pôvodne postavených pred rokmi, ale boli vylepšené do bodu, kde ich teraz môže zažiť každý.

Skorý vývojársky záber na chyby s deštrukciou vo Finále. Obrázok: Embark Studios

Tento dôraz na deštrukciu tiež zmenil spôsob, akým tím navrhuje mapy. „Pracoval som na iných projektoch predtým, mohli ste ľahko skrývať veci alebo mať ich ako pozadia, pretože viete, že ľudia tam nikdy nebudú môcť ísť. Teraz nemôžeme len vytvoriť tento prázdny priestor, pretože vieme, že ľudia ho budú môcť zničiť,“ vysvetľuje Joakim Stigsson, senior environmentálny umelcom pre Finále, v rozhovore pre The Verge.

To znamenalo, že sa musia navrhovať s ohľadom na štrukturálnu integritu, pričom sa zohľadňuje množstvo nosných prvkov, pilierov a iných prvkov budovy, ktoré hráči môžu použiť na oslabenie budovy a nakoniec ju zničiť.

„Nášu hru testujeme viac-menej každý deň,“ hovorí Stigsson. „Keď navrhujeme mapu spolu s level dizajnérmi, hrajeme a iterujeme mapy, aby sme zistili, či spĺňajú dizajnérske ciele, ktoré sme si určili na začiatku.“

Jedným z týchto cieľov bolo ponúknuť rôznorodé mapy, ktoré sú k dispozícii vo Finále. „Obrovským prínosom pre spustenie je Las Vegas,“ odhaľuje Tilleby. „Trochu sa líši od tých, na ktorých sme doteraz pracovali. Má veľmi veľké prepojené interiéry a ešte viac sa zameriava na deštrukciu a tento typ hry.“

Mapa v Las Vegas dokonca obsahuje udalosť invázie UFO, ktorá sa môže objaviť uprostred hry, podobne ako modifikátory, ktoré náhle spustia režim s nízkou gravitáciou alebo ešte väčšie poškodenie pri deštrukcii. Režim invázie mimozemšťanov bude zahŕňať lietajúci tanier, ktorý môže traktorovým lúčom mapu a vytiahnuť veci do vzduchu, čo vytvorí ešte chaotičkejšie prostredie pre hráčov.

Môžeš si predstaviť, že tím pridá ďalšie takéto udalosti do budúcnosti. „Existuje množstvo nápadov, kam to vziať ďalej. Veterné systémy a počasie sú určite veci, ktoré sú na nástenke a ktoré by sme mohli urobiť niekedy v budúcnosti,“ hovorí Tilleby. „Osobne by som chcel rozšíriť funkcie, ktoré môžu vytvoriť nasledovné účinky a reťazové efekty a tak ďalej; to by bolo veľmi zaujímavé a rozšírilo by to zážitok z hrania hry.“

Raná práca na deštrukčných prvkoch vo Finále.

Ak si hral minulý mesiac otvorenú betu, dnes sú tu nové schopnosti, s ktorými si môžeš začať hrať. Je tu nová zmiznúca bomba, ktorá znie, ako by mohla byť veľmi užitočná pre tichú hru. „Je podobná schopnosti stealth, ale ovplyvňuje všetkých hráčov, ktorí sú v danom rozsahu, takže môžeš svoj tím na krátko zmiznúť a prepozicionovať,“ hovorí Tilleby. Do hry sú teraz tiež zahrnuté vrhacie nože, ktoré ti dávajú ďalšie možnosti pre útok na diaľku.

Prvá sezóna Finále sa spúšťa dnes, s 12-úrovňovým battle passom, ktorý obsahuje 96 odmien. Budete musieť odomknúť konkurenčnú stránku hry a celý battle pass by mal trvať okolo 40 hodín na dokončenie pre priemerného hráča.

Finále je nepochybne vzrušujúce vydanie pre fanúšikov strieľačiek prvej osoby, ale teraz musí obstáť v hype a vykonávať zložitý akt vyvažovania ako hra zadarmo na báze živých služieb. Tieto typy hier sú ťažké pre štúdiá udržať, ako sme nedávno videli od vývojárov Destiny 2, Bungie.

Delikátna rovnováha spočíva v udržaní hry čerstvej s pravidelnými aktualizáciami, solidným systémom postupu, odmenami pre hráčov a ako a kedy sú dostupné platené kozmetické doplnky. Okrem toho je tu neustála hra mačky s myšou proti podvodníkom alebo debata strieľačiek prvej osoby o cross-play, zápasoch založených na schopnostiach a koľko pomoci miereniu poskytnúť hráčom na konzole. Čo sa snažím povedať je, že je toho veľa.

Finále sa spúšťa na PS5, Xbox Series S / X a PC (Steam), s povoleným cross-play len ak sa aktívne rozhodneš. To umožňuje hráčom na konzole a PC vyhnúť sa navzájom a ušetriť väčšinu argumentov o cross-play. Hráči s myšou a klávesnicou budú pravdepodobne mať vo Finále aj tak výhodu, pretože záleží na tvojej schopnosti rýchlo reagovať na zmeny prostredia a pohyb.

Zápasy vo Finále by mali byť trochu uvoľnenejšie ako niečo ako Call of Duty jednoducho preto, že rozdiel v zručnostiach bude iný ako to, kto môže trafiť svoje headshoty. Tu je oveľa viac premenných s prostredím, schopnosťami hráčov a pohybom, že najlepší hráči budú tí, ktorí dokážu ovládnuť chaos a prispôsobiť sa. „Videli sme to v našich interných testoch; nie je to nevyhnutne ľudia, ktorí sú najlepší v mierení, ktorí vyhrávajú,“ hovorí Stigsson. „Nie som najlepší hráč v dome, ale podarilo sa mi vyhrávať interné turnaje pri testovaní.“

Teraz som zvedavý, kam Embark Studios vezme hru v budúcnosti a vyvažovanie aktu rozvíjajúcej sa hry na službu. Základné základy deštruktívneho sveta sú tu veľmi pevné a časovanie nemohlo byť lepšie pre mňa osobne, keďže som unavený z Call of Duty, Overwatch a mnohých iných strieľačiek prvej osoby. V roku plnom skvelých hier sa Finále cíti ako príjemné prekvapenie, ktoré pridávam na môj zoznam.