Skip to main content

Spoločnosť Fiat, ktorá patrí pod Stellantis, odhalila päť nových konceptov, o ktorých hovorí, že budú slúžiť ako inšpirácia pre budúcu rodinu vozidiel, ktoré budú mať rôzne pohonné jednotky, ale zdieľať rovnakú platformu.

Nová modelová rada, inšpirovaná mestskými automobilmi Panda talianskej automobilky, sa začne v júli 2024 novým mestským autom, po ktorom nasleduje nové vozidlo každý rok pre ďalšie tri roky. Okrem toho koncepty náhliadajú dodávkový vozík, fastback sedan, SUV a obytné auto.

Fiat sa zabezpečuje, pričom sa zaväzuje k výrobe nie len elektrických verzií každého vozidla, ale aj hybridných a benzínových verzií. Automobilka hovorí, že to robí pre „zabezpečenie maximálnej relevance pre zákazníkov, bez ohľadu na to, kde na svete žijú.“

Nová modelová rada, inšpirovaná mestskými automobilmi Panda talianskej automobilky, sa začne v júli 2024

Oznámenie, načasované na tento týždeň na Ženevský medzinárodný autosalón, nasleduje po niekoľkých mesiacoch spomaľujúceho sa rastu predaja EV na väčšine trhov, keď automobilky zápasia s výrobou cenovo dostupných modelov a fungujúcou nabíjacou infraštruktúrou. Hybridy medzitým predávali rýchlejšie než výlučne na batérie poháňané vozidlá.

Fiat je lídrom v predaji kompaktných vozidiel, keď predal 1,3 milióna vozidiel v roku 2023, ale zápasí so zachovaním svojej prítomnosti v Severnej Amerike. Značka minulý rok predala len 605 vozidiel v USA, čo je o približne 33 percent menej ako v roku 2022. Fiat 500e, nové kompaktné EV spoločnosti, je cielené na severoamerický trh – ale nie je jasné, či majú záujem americkí autokupci o niečo tak malé.

Nová rada Panda je zamýšľaná tak, aby pozicionovala Fiat ako značku s nápadmi, ktoré prekračujú hranice malých mestských automobilov. Hranaté koncepty nepochybne prejdú určitými zmenami predtým, než sa stanú realitou, preto nie je jasné, či si zachovajú svoje odvážne základné farby a rozprávkové dizajny. Fiat hovorí, že nové vozidlá sú zamýšľané byť inšpiratívne a utilitárne. Alebo, ako to formulujú automobilky, „Funkčnosť by nikdy nemala existovať bez zábavy.“

„Pozrite, baví nás baviť sa,“ povedal šarmantným spôsobom v video prezentácii konceptov generálny riaditeľ Fiatu Olivier Francois. „Neberieme sa príliš vážne.“

Interiér vyzerá akosi ako taliansky patio.

Fiat opisuje svoj koncept mestského automobilu ako „Mega-Pandu,“ ktorý je o niečo väčší ako súčasná generácia mestských automobilov. Ale namiesto toho, aby svoj nový koncept postavili na tom predchádzajúcom modeli, tím dizajnérov automobilky hľadal inšpiráciu v architektúre, konkrétne v ikonickom budove Lingotto v Turíne, Taliansko, s jej špirálovým prístupovým nájazdom a známou strešnou testovacou dráhou.

To sa prekladá do mnoha oválov, na palubovej doske a inde v okolí vozidla, vychádzajúcich z toho známeho tvaru testovacej dráhy. Bývalá továrenská budova Fiatu, ktorá sa premenila na kancelársky priestor, pomohla inšpirovať dizajnový jazyk postavený okolo „štrukturálnej ľahkosti, optimalizácie priestoru a jasu.“ Fiat hovorí, že do toho patrí aj výber materiálov pre palubnú dosku, displej a sedadlá – čo zahŕňa udržateľné materiály ako recyklované plasty a bambusové tkaniny.

Kolesá sú uzavreté diagonálnymi popruhmi a predná mriežka je vyplnená malými pixelmi. A klamú ma moje oči, alebo je to špeciálny oddiel len na skateboardy vo dverách na strane vodiča??

Shred, potom uschovej.

Francois hovorí, že mestské auto bude založené na „multienergetickej platforme“ Stellantisu, čo znamená, že bude dostupné globálne a kompatibilné so všetkými druhmi paliva (alebo ich nedostatkom).

Sú tu aj niektoré zaujímavé triky, ako je „samo stočitelný“ nabíjací kábel, o ktorom Fiat hovorí, že bude uľahčovať pripájanie a odpájanie vozidla. Vyvýšená poloha na sedadle má zlepšiť viditeľnosť pre každého, kto riadi mestske auto v mestskej oblasti. Ale priestor interiéru je určený pre vodičov, aby ich lákal na cesty alebo víkendové výlety.

Koncept vozidla Fiat Panda truck.

Pickup má stavať na Fiatovom trucku Strada, ktorý je najpredávanejší v Južnej Amerike. Spoločnosť si myslí, že môže rásť nad rámec svojej regionálnej obľúbenosti na niečo viac globálne – takže koncept pickupu Panda.

Fiat sľubuje, že bude mať funkčnosť ľahkého úžitkového vozidla, s pohodlím SUV – ale vo veľkosti vhodnejšej pre mestské prostredie. Modulárny strešný nosič možno prispôsobiť tak, aby padlo na bicykle alebo surfy, a pixelované predné svetlá možno odstrániť a znovu prichytiť na nosič pre dobrodružstvá mimo cestu.

Koncept vozidla Fiat Panda SUV.

Ak nahradíte zadnú ložnú plochu aerodynamickejším zadným koncom, máte fastback koncept. Inšpirovaný vozidlom Fiat Fastback v Brazílii a Fiat Tipo na Strednom východe a v Afrike, koncept je určený pre trhy v Južnej Amerike, na Strednom východe, v Afrike ako aj v Európe.

Francois hovorí, že „športový dotyk“ pomôže rozšíriť obľúbenosť. Alebo môže byť maximalizovaný na transformovanie na SUV, ktoré spoločnosť nazýva svojim „Giga-Pandou.“ Krok nad malokarove korene značky, SUV koncept bude cielený na rodiny a tých, ktorí potrebujú viac priestoru. Pod kapotou – alebo podlahovými doskami, ako to bolo – Panda SUV koncept príde vo verzii čisto na batérie, hybrid alebo s benzínovým motorom.

1/7

A nakoniec, koncept obytného auta je pre tie chvíle, keď potrebujete výlet vziať mimo vyšliapaných chodníčkov. „Tento koncept vzdáva hold ‚Zábavno-funkčnosti‘ Pandy z 80. rokov, pripomínajúc univerzálnosť auta, ktoré bolo určené pre mesto s vlastnosťami SUV a dušou spoľahlivého spoločníka,“ hovorí spoločnosť.

Nie je jasné, ktoré z týchto konceptov prejdú do finálneho štádia a ktoré zostanú na strihacej doske. Fiat sa zaväzuje iba k uvedeniu štyroch nových vozidiel počas nasledujúcich štyroch rokov, napriek tomu, že dnes odhalili celkom päť konceptov. Dúfajme, že tajný oddiel na skateboardy prežije až do konca.