Skip to main content

Kandidáti získavajú poslednú chvíľkovú podporu pred konečným hlasovaním o Oscara, ktoré sa začína 22. februára a končí 27. februára.

PODĽA SCOTTA FEINBERGA

Cillian Murphy, Oppenheimer

Je považovaný za súčasť tesného súboja s Paulom Giamattim z filmu The Holdovers. Jeho víťazstvo na BAFTA 18. februára a segment na 60 Minutes, po tom, čo jeho najnovší film Small Things Like These, otvoril Berlínsky filmový festival 15. februára, mu poskytli pekný nárazový moment.

Americká fikcia

Po tom, čo sa Cord Jefferson objavil v The Daily Show 15. februára, sa vybral do Spojeného kráľovstva na odovzdávanie cien BAFTA, kde jeho scenár získal ocenenie pred ďalšími nominovanými na Oscara: Oppenheimer, Poor Things a The Zone of Interest. Predtým získal Critics Choice Award pred prvými dvoma filmami.

The Boy and the Heron/Spider-Man: Across the Spider-Verse

Zdá sa, že ide o tesný pretek medzi týmito dvoma. Prvý menovaný vyhral cenu BAFTA, zatiaľ čo druhý ovládol ceny Annie 18. februára, kde získal sedem ocenení, vrátane ceny za najlepší film. (Heron získal dve ceny Annie v menej profilovaných kategóriách.)

20 dní v Mariupoli

Po svojom víťazstve na cene DGA 10. februára, film Mstyslava Chernova o útoku Ruska na ukrajinské mesto získal cenu BAFTA v kategórii, kde neboli žiadni ďalší nominovaní na Oscara, ale súťažili tu aj dva portréty celebrít z mediálnych platform: American Symphony a Still: A Michael J. Fox Movie.

Maestro

Tak veľmi za problém s nosom Leonarda Bernsteina ako protéza! Za svoju prácu na filme Bradleyho Coopera získali Kazu Hiro a tím ocenenie za najlepší dobový a/alebo charakteristický makeup a za najlepšie špeciálne makeupové efekty na ocenenia Make-Up Artists & Hair Stylists Guild 18. februára.

The Zone of Interest

V možno najväčším prekvapení BAFTA voliči odmenili jemnosť (napr. vzdialené výstrely) nad hlasitosťou tým, že si vybrali Zone namiesto Oppenheimera. Mohlo by sa stať podobné prekvapenie aj na Oscaroch, alebo bude víťaz The Creator, Maestro alebo Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One?

Tento článok sa pôvodne objavil v čísle z 21. februára magazínu The Hollywood Reporter. Kliknite sem pre predplatné.

Posielajte nám tipy pomocou nášho anonymného formulára.