Skip to main content

Plán spoločnosti Waymo na rozšírenie ich služby robotaxi v Los Angeles a San Franciscu bol pozastavený regulačnými orgánmi štátu. Tento krok nasleduje po niekoľkých incidentoch so samoriadiacimi vozidlami vlastnenými spoločnosťou Alphabet, vrátane jedného, pri ktorom autonómne vozidlo Waymo zrazilo cyklistu, čo spôsobilo ľahké zranenia.

Kalifornská komisia pre verejné služby (CPUC), ktorá minulé leto hlasovala za povolenie spoločnostiam robotaxi prevádzkovať služby 24 hodín denne 7 dní v týždni, pozastavila žiadosť spoločnosti Waymo o rozšírenie služby „pre ďalšie preskúmanie zamestnancami“ podľa informácií na webovom sídle agentúry. Pozastavenie má vypršať 19. júna 2024 – 119 dní od dneška.

Pozastavenie nemá vplyv na schopnosť spoločnosti prevádzkovať svoje služby v súčasnej oblasti služieb, ktorá zahŕňa väčšinu San Francisca, ako aj časť Los Angeles. Ale poskytuje regulátorom viac času na posúdenie plánov Waymo na rozšírenie v štáte, najmä keď lokálne úrady vyjadrujú obavy o bezpečnosť.

Pozastavenie nemá vplyv na schopnosť spoločnosti prevádzkovať svoje služby v súčasnej oblasti služieb

Minulý august podali mestský právnik San Francisca, ako aj niekoľko mestských agentúr, vrátane mestskej a krajskej dopravnej agentúry a plánovacieho úradu, návrh požiadať CPUC o pozastavenie plánov spoločnosti na účtovanie za robotaxi jazdy v meste počas celého dňa. Nedávno predložilo San Mateo County žiadosť o ďalšie informácie o plánoch Waymo na rozšírenie svojich služieb.

David Canepa, podpredseda Rady dozorcov kraja San Mateo, tvrdil, že „Waymo odložil akúkoľvek významnú diskusiu o svojich plánoch na expanziu do Silicon Valley,“ a že CPUC „zasadila úder ich žiadosti o testovanie služby robotaxi takmer bez obmedzenia vo vrátane okresov San Mateo a Los Angeles,“ podľa vyhlásenia poskytnutého TechCrunch.

Hovorca spoločnosti Waymo odmietol poskytnúť komentár.

Na začiatku tohto mesiaca rozzúrený dav rozbil okná bezvodičového vozidla Waymo a nakoniec ho podpálil v incidente, ktorý mal vyjadrovať nespokojnosť mnohých ľudí v meste voči prevádzkovateľovi autonómnych vozidiel.

Vo svojich podaniach štátu cituje Waymo podporu mnohých komunitných skupín, vrátane tých, ktoré zastupujú ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí oslavujú vývoj autonómnych vozidiel.