Skip to main content

V Casino Royale dostane James Bond dobrú radu ohľadom pokru: nikdy nehraj svoje karty, hraj proti človeku sediacemu oproti tebe.

Ale čo ak by si len hral svoje karty? Čo ak by oproti tebe nikto nesedel? Balatro, nová tahová kartová hra dostupná na väčšine platforiem, premení mechaniky pokru na základ pútavého roguelike, podžánru hier, kde každé hranie je jediný riskantný pokus.

Balatro je pokerová hra tak, ako je Scrabble slovná hra. Poznanie jazyka a pravdepodobností pokru vám pomôže, ale nakoniec ide o logickú hru. Nie sú tu žiadne bluffovania, žiadne banky, len čistá kompozícia pokerových kombinácii spojená s vzrušujúcim herným cyklom.

To robí Balatro hrou jednoduchú: každé kolo sa snažíte zahrať dobrú kombináciu a získať body. Môžete vyhodiť karty, aby ste mali šancu získať v decku užitočnejšie karty. Existuje niekoľko ďalších možných akcií, ale viac-menej takto sa hra hrá. Balatro drží vaše možnosti úzko, umožňuje vašim rozhodnutiam pôsobiť opatrne a plánovane ťah za ťahom. Po výhre kola ste odmenení možnosťami vylepšenia, ktoré spravia váš balíček mocnejším. Zberateľné žolíky poskytujú pasívne bonusy; vylepšené alebo pridané karty môžu nakloniť isté kombinácie; tarotové karty sú akcie, ktoré môžete použiť, keď ste v úzkych; a tak ďalej. Časťou zábavy pri roguelike hrách je učenie sa o každom novom rozmeru hry prostredníctvom opakovaných hier.

Je to známa, ale vítaná rytmika. V jednom pokuse som sa snažil dosiahnuť flush kombinácia čo najčastejšie, čo znamenalo získavanie buffov, ktoré mi zväčšovali veľkosť ruky (a tým zvyšovali pravdepodobnosť, že nakreslím potrebné karty) a dávali mi multiplikátory skóre pre konkrétne farby (maximalizácia bodov, ktoré by som získal, keď sa mi podarila flush). Ďalší úspešnejší pokus bol postavený okolo kombinácii dvoch párov, ktoré boli ľahšie získať a konzistentnejšie, aj keď mi dávali nižšie celkové body… kým som nevylepšil multiplikátor a nezladil ich s komplementárnymi žolíkmi.

Obvious comparison is Slay the Spire, považovaný mnohými za kráľa roguelike kartových hier. Podobne, kombinovanie určitých síl a buffov vám môže dať pocit, že ste hru chytro rozbili. Ale na rozdiel od mnohých ďalších roguelike, známa logika pokru robí Balatro prístupnejším — a okamžite pútavejším.

Niekolko drobných sťažností: Atmosféru Balatro by som popísal ako „mierně strašidelný retro,“ a časť zo mňa si prialo, aby sa hra viac zaviazala k nejakej téme alebo myšlienke. Nemyslím si, že každá hra potrebuje dej, ale užívateľské rozhranie Balatro nikdy neprestane pôsobiť presne tak. Po niekoľkých hodinách hrania som si vždy uvedomoval, že hľadím na rovnakú hrstku menu a tlačidiel. Sú tu jemné narážky na astrológiu, ktoré sú zmätočné len preto, že sa na ne viac nezameriava.

Sme žolíky, zlato. Obrázok: Playstack

Okrem toho, dizajn má trochu neeleganciu. Napríklad, je príliš ľahké náhodne stlačiť vyhodenie namiesto zahratia — na Switch su priradené na tlačidlá X a Y, a jeden omyl môže pokaziť celú hru. Ďalšou malou sťažnosťou bolo hranie v režime handheld — pravdepodobne najprirodzenejší spôsob pre lo-fi roguelike — niektoré texty a vizuálne prvky pôsobili príliš malo.

Ak sa to zdá ako príliš detailné pripomienky, presnosť a vyváženosť Balatro na iných miestach láka k podrobnejšiemu skúmaniu tam, kde ten lesk neexistuje. Z mechanického hľadiska je táto hra pevná ako skala a mimoriadne impozantná vzhľadom na to, že je dielom jedného vývojára. Ako miláčik early access, Balatro bol jasne intenzívne testovaný a jemne vyladený vďaka obľúbenému spoločenstvu.

Úspešný roguelike vyžaduje, aby hráč vyvažoval stratégiu, riziko a odmenu a kúsok šťastia. Príliš skoro je zaraďovať Balatro do siene slávy žánru, po boku hier ako Spire, Hades, Into the Breach a Spelunky. (Pridal by som aj veľmi podceňované Slice & Dice do tohto panteónu.) Meradlom zvyčajne býva, ako dlho ľudia hrajú a akú hĺbku odhaľuje opakované hranie časom. Ale ak by som mal teraz uzavrieť skorý stávkový tiket, myslím, že Balatro má na to, aby vydržal na dlhé trate. Cez víkend som dokončil môj prvý pokus. Potom som to urobil znova — ďalšie štyrikrát.

Balatro bol spustený na Nintendo Switch, PlayStation, Xbox a PC 20. februára.