Skip to main content

Aktuálne sa David Oyelowo môže pochváliť narastajúcou hviezdnou kariérou, ktorú ešte viac obohatil nedávnym úspechom v seriáli Lawmen: Bass Reeves na platforme Paramount+, kde zastával hlavnú úlohu a bol tiež výkonným producentom s jeho ženou Jessicou prostredníctvom ich spoločnosti Yoruba Saxon. Seriál mapuje príbeh bývalého otroka, ktorý sa stal prvým černochom zástupcom maršala USA západne od rieky Mississippi. S premiere sa stala najpozorovanejším začiatkom seriálu v roku 2023 na celom svete, keď prvých dve epizódy získali 7,5 milióna divákov v prvom týždni. Taktiež získal množstvo pozornosti v sezóne ocenení, vrátane nominácií na Zlatý glóbus, Critics Choice a cenu Screen Actors Guild.

Oyelowo si však výrazne rozšíril svoje pôsobenie aj mimo hereckej scény. V decembri podpísal exkluzívnu dohodu s Apple+, prostredníctvom ktorej bude výhradne vyvíjať a produkovať celovečerné filmy a seriály. Okrem toho je aj spoluzakladateľom Mansy, reklamou podporované platformy pre černosský obsah, ktorá je dostupná online, cez smart televízory, Amazon Freevee a teraz tiež na Roku.

Boj o inkluzívne príbehy

Oyelowo sa nevyhol pripomenutiu odporu, ktorým čelil v Hollywoode pri predkladaní a rozvíjaní príbehov zameraných na černochov. „Martin Luther King Jr. bol jediným Američanom, ktorému bol v 20. storočí pomenovaný sviatok, a pred Selma neexistoval žiadny film, ktorý by sa naňho zameriaval. Morgan Freeman sa 30 rokov snažil rozprávať príbeh Bassa Reevesa. Všetci sme počúvali lži, že tieto príbehy ‚necestujú‘ a ‚nie sú globálne,'“ hovorí. „A keď nemáte dáta, len poviete, ‚OK‘.“

O hereckých ambíciach a svojom pôvode hovoril aj s humorom, keď spomenul svoje vyrastanie v Oxforde v Anglicku ako jeden zo troch detí narodených nigerijským prisťahovalcom, ktorí sa obávali jeho záujmu o herectvo. „Môj otec bol môj hrdina a niekto, koho som hlboko obdivoval, ale dve najväčšie rozhodnutia môjho života boli vzdor voči nemu: kariéra, ktorú som si vybral a žena, ktorú som si vzal,“ čo vyvolalo hlasné chichotanie medzi publikom.

During the event, Oyelowo also spoke warmly about some of his most significant collaborators, including director of Selma, Ava DuVernay; producer Brad Pitt, who reassured him about the reception of Selma; and director Steven Spielberg, whom he worked with on Lincoln.

Ocenil Tiež Dannyho Glovera a Opru Winfreyovú

Oyelowo sa zmienil o hereckých kolegoch, ako Danny Glover, s ktorým spolupracoval na filmoch The Butler a The Paperboy, a tiež o svojej blízkej priateľke Opry Winfreyovej, ktorá mu poradila v otázkach peňazí, úspechu a neúspechu.

Počas NATPE Global 2024 v Miami, kde Oyelowo diskutoval o svojej rozsiahlej kariére ako herec, režisér a producent, mu bola udelená cena The Hollywood Reporter’s „Trailblazer Award“ — ocenenie pre kreatívcov, ktorých práca odráža záväzok zvyšovať povedomie o tvorcovi a príbehoch z okraja spoločnosti.

Zdroj: The Hollywood Reporter