Pripravuje sa niekoľko medzinárodných dohôd o distribúcii vakcín po celom svete.
Biely dom informoval, že milióny dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré momentálne sedia v skladoch v USA budú distribuované pomedzi očkovacie centrá v Mexiku a Kanade. Tento dar predstavuje jeden z prvých krokov Spojených štátov do nového a kontroverzného sveta menom vakcínová diplomacia.
USA majú veľké množstvo vakcín AstraZeneca, ktoré sami použiť nemôžu
Táto pomocná ruka je však len pôžičkou. Spojené štáty očakávajú, že susedné krajiny sa im odplatia a v budúcnosti im tiež poskytnú vakcíny. Spojené štáty si takéto veľkorysé dary môžu dovoliť. Vakcína AstraZeneca, ktorú plánujú darovať ešte nebola v USA autorizovaná. USA si rezervovali dávky tejto vakcíny v prípade, že by ju Správa potravín a liečiv (FDA) schválila. Stále však prebieha len testovanie, ktorého výsledky sa očakávajú už čoskoro. No USA majú kopu dávok, ktoré nemôžu použiť.
Ale iné krajiny ich použiť môžu. Vo veľa štátoch, ktorými sú aj Kanada a Mexiko, je AstraZeneca už schválená. Spojené štáty majú dostatočné množstvo autorizovaných vakcín na zaočkovanie celej svojej populácie. Preto bol prezident Biden pod tlakom, aby poskytol zvyšné dávky okolitým štátom. A konečne tak aj spraví.
V Európe sa s vakcínou AstraZeneca vyskytli problémy. U niektorých zaočkovaných ľudí sa vytvorili krvné zrazeniny, kvôli čomu bolo zastavené očkovanie v niekoľkých krajinách. Očkovať sa začalo znova tento týždeň a spoločnosť AstraZeneca trvá na tom, že vakcína je bezpečná.
Je to len začiatok
Zopár miliónov dávok, ktoré smerujú do Mexika a Kanady predstavujú len začiatok neskorého štádia vakcínovej diplomacie. Z globálneho hľadiska sú Spojené štáty celkom pozadu, čo sa týka darovania vakcín. Čína, India a Rusko už dlhšie uplatňujú tzv. mäkkú silu. India je so svojim rozsiahlym farmaceutickým priemyslom v najlepšej pozícii, čo sa týka darovania vakcín iným krajinám. Spojené arabské emiráty sa chcú stať hlavným uzlom obchodu s vakcínami na Blízkom východe. Chcú nakupovať a aj distribuovať vakcíny. Čína a Rusko vyvinuli vlastné vakcíny a používajú ich na upevnenie spojenectiev po celom svete. Niekoľko štátov momentálne ponúka svoje zásoby vakcín krajinám, ktoré si nemôžu dovoliť vyjednávať s obmedzeným množstvom výrobcov a tým môžu mať na ne veľký vplyv.
COVAX a vakcínová diplomacia
COVAX je iniciatíva pre spravodlivý prístup k vakcínam vytvorená medzinárodnými organizáciami ako Svetová zdravotná organizácia (WHO). Jej cieľom je zabezpečiť, aby aj chudobnejšie krajiny mali prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19. Zatiaľ sa podarilo distribuovať približne 30 miliónov vakcín do celého sveta. To je však len zlomok z celkového svetového počtu podaných dávok (501 miliónov k 25. 3.). A je to ešte veľmi ďaleko od cieľu iniciatívy COVAX, ktorým je sprostredkovanie miliardy dávok do konca tohto roka.
COVAX nie je stotožnený s obchodmi, ktoré prebiehajú medzi krajinami navzájom a medzi krajinami a farmaceutickými spoločnosťami. Riaditeľ WHO Tedros Adhanon Ghebreyesus sa vo februári vyjadril nasledovne:
„Pokročili sme a teraz nemôžeme spomaliť. Musíme urýchliť distribúciu a zásobovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 a to sa dá dosiahnuť len veľmi ťažko, ak budú krajiny naďalej oslovovať výrobcov vakcín, na ktoré sa COVAX spolieha. Tieto kroky podkopávajú našu iniciatívu a pripravujú pracovníkov v zdravotníctve a iné ohrozené osoby po celom svete o vakcíny, ktoré by im mohli zachrániť život.“
Biden sľúbil iniciatíve COVAX 4 miliardy dolárov
„USA momentálne nemajú najlepšie meno vo svete vakcínovej diplomacie. O šesť mesiacov to môže byť však úplne inak. Možno budú vtedy Spojené štáty krajinou, ktorá darovala najväčší počet dávok. No teraz to môže pre svet vyzerať tak, že len kupujeme a skladujeme stále viac a viac vakcín,“ povedal minulý mesiac Axiosu Krishna Udayakumar, riaditeľ globálneho inovačného centra pre zdravie na Dukeovej univerzite. Biden sľúbil COVAX-u 4 miliardy dolárov (3,4 miliárd eur) a aj iné krajiny sú pod tlakom, aby pomohli financovať túto iniciatívu.
Spojené štáty sa snažia napraviť svoje meno. No to si vyžaduje tie správne diplomatické kroky. V marci sa prezident Biden stretol s lídrami Austrálie, Japonska a Indie, aby mohli prediskutovať zvýšenie produkcie vakcín a ich poskytnutie štátom v Ázii a Pacifiku ešte tento rok. Zároveň vláda USA zažíva obrovský tlak, aby rýchlo poskytla vakcíny svojim vlastným obyvateľom. Pod tlakom sú najmä preto, že počas pandémie v Spojených štátoch zomrelo kvôli katastrofálnemu prístupu Trumpovej administratívy najviac ľudí na celom svete.
Vakcínová diplomacia je chaotický politický problém
Tieto problémy len tak ľahko nezmiznú. Krajiny sa snažia zaočkovať svoju populáciu a rovnako sa snažia čo najviac vakcín darovať ostatným krajinám. Vakcínová diplomacia je chaotický politický problém, ktorý sa mieša aj do iných medzinárodných rokovaní.
Ale keď to celé skončí a zásoby vakcín budú vyčerpané, súdiť sa bude len to, ako sa krajiny k sebe navzájom správali – či sa zubami-nechtami držali zásob vakcín, alebo ich v núdzi veľkoryso darovali aj susedným krajinám.