Skip to main content
Vyliečiť mozog nie je len technický problém…

Elon Musk chce, aby všetci podstúpili operáciu mozgu. Presnejšie chce, aby každý dostal mozgový implantát – rozhranie zostrojené spoločnosťou Neuralink, ktoré prepojí mozog s počítačom. Tvrdí, že implantát môže vyliečiť množstvo zdravotných ťažkostí, ako napríklad paralýzu, úzkosť alebo závislosť.

Zariadenia, ktoré sa dokážu pripojiť k ľudskému mozgu a preniesť jeho elektrické signály do počítača existujú už od roku 2006. Neurovedci a technici odvtedy túto technológiu podstatne vylepšili. Do vylepšovania sa pustila aj Muskova spoločnosť Neuralink. Spoločnosť vytvorila systém tenkých drôtov, ktoré ľahko vkĺznu do mozgu, čo spôsobí menšie škody ako použitie klasických rigidných tŕňov. Ambície Muska siahajú ďalej ako len do úpravy zariadení na prepojenie mozgu s počítačom.

mozgovy implantat

Zdroj: pixabay.com

…Na nedávnej tlačovej konferencii sa vyjadril, že okrem liečenia ochorení mozgu by mohlo zariadenie spoločnosti Neuralink časom umožniť aj telepatiu alebo komunikáciu mozgu s umelou inteligenciou…

Zatiaľ, sú tieto ciele ešte nedosiahnuteľné. Aby sa nápady stali skutočnosťou, musia vedci získať oveľa viac poznatkov o mozgu a jeho fungovaní. Mozog zostáva záhadným orgánom a príčiny neurologických ochorení, ako úzkosť a závislosť, sú stále neznáme. V najnovšom videu Youtube kanálu Verge Science skúmajú, čoho môže byť spoločnosť Neuralink schopná, a ktoré časti Muskových návrhov si vyžadujú viacej vedeckých dôkazov.

Bude mozgový implantát realitou?


Zdroj: https://theverge.com/, https://pixabay.com/