Skip to main content

Autor: MIKE BARNES

Charles Dierkop, čulý charakterový herec, ktorý si zahral drsných chlapíkov vo filmoch Butch Cassidy a Sundance Kid, The Sting a v televíznom seriáli 70. rokov Police Woman so Angie Dickinson, zomrel vo veku 87 rokov.

Dierkop zomrel v nedeľu v Sherman Oaks Hospital po nedávnom infarkte a zápale pľúc, povedala jeho dcéra Lynn pre The Hollywood Reporter.

Kariéra

Rodák z Wisconsinu takisto účinkoval po boku Roda Steigera v filme Sidneyho Lumeta The Pawnbroker (1964), zahral si mafiánskeho bosáka Salvantiho v Rogerovom Cormanovom The St Valentine’s Day Massacre (1967) a bol vraždiacim Santom Clausom v kultovom hororovom filme Silent Night, Deadly Night (1984).

Po tom, čo si zahral neúčtovaného záporáka v bazéne vo filme s Paulom Newmanom The Hustler (1961), dostal Dierkop opäť príležitosť pracovať s Newmanom vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), keď bol obsadený ako člen gangu Hole in the Wall, George „Flat Nose“ Curry.

Dierkop si ako chlapec niekoľkokrát narazil nos pri bitkách, a tak bol na túto rolu akurát.

„Môj agent bol v lietadle a čítal si scenár a je tam napísané ‚Flat Nose Curry’… Myslím, že mám niekoho na mysli,“ povedal v rozhovore z roku 2018 s Robom Wordom. „Dostal som tak pohovor s [režisérom] Georgeom Royom Hillom a bol som jednoducho obsadený.“

S Newmanom a Hillom znova spolupracoval vo film získavajúcom Oscara The Sting (1973), tentoraz v úlohe Floyda, osobnej ochranky, ktorá slúžila ako ochrana pre zločinca Doylea Lonnegana, ktorého stvárnil Robert Shaw.

Televízne a filmové úlohy

Výškou 175 cm si Dierkop zahral vo dvoch epizódach drámy NBC Police Story, ktorú vytvoril Joseph Wambaugh, druhá ako Det. Pete Royster v marcovom dieli z roku 1974 „The Gamble“, ktorý slúžil ako neoficiálny pilot pre Police Woman.

Dierkop následne hral ako Royster počas štyroch sezón (1974-78) v seriáli NBC Police Woman, kde jeho postava spolupracovala so Sgt. Suzanne „Pepper“ Anderson (Dickinson) a Det. Joe Styles (Ed Bernard) v rámci tajnej jednotky LAPD vedená Lt. Billom Crowleyom (Earl Holliman).

Raný život a iné úlohy

Charles Richard Dierkop sa narodil 11. septembra 1936 v La Crosse vo Wisconsine. Keď bol ešte dieťa, jeho otec opustil rodinu a jeho matka sa odsťahovala, a tak ho vychovávala jeho teta a strýko. Často sa dostával do bitiek a „štval som si nos štyrikrát,“ povedal, prvýkrát, keď bol v škole Holy Trinity.

Keď bol vo svojom mladistvom na Aquinas High School, Dierkop vypadol, aby sa zapísal do amerického námorného zboru a slúžil počas kórejskej vojny až do septembra 1955. Neskôr študoval herectvo v Philadelphii a potom s Lee Strasbergom v Actors Studio v New Yorku.

V roku 1960 sa Dierkop objavil v televíznom seriáli Naked City ako prvý z jeho ôsmich neúčtovaných účinkovaní v tomto drsnom ABC dráme, a o dva roky neskôr účinkoval na Broadway v hre General Seeger, ktorú režíroval a hral George C. Scott, hoci hra bola zrušená po dvoch predstaveniach.

Zahral si lúpežníka vo filme Andyho Griffitha (1966) v epizóde “Otis, the Deputy”, Argeliana menom Morla vo filme Star Trek (1967) “Wolf in the Fold” a pomocníka menom Dustbag vo filme Batman (1968) v epizóde “Penguin’s Clean Sweep”.

Často portrétoval záporné postavy, vystúpil tiež trikrát v seriáli Gunsmoke a v takých ďalších seriáloch ako Lost in Space, Adam-12, Mannix, The Man From U.N.C.L.E., Lancer, Bonanza, Mission: Impossible, Kojak, Fantasy Island, Simon & Simon, MacGyver a ER.

Filmografia a osobný život

Medzi filmy, v ktorých si zahral, patria The Sweet Ride (1968), Pound od Roberta Downeyho staršieho (1970), Angels Hard as They Come (1971), Night of the Cobra Woman (1972), The Hot Box (1972), Messiah of Evil (1973), Messenger of Death (1988) a The Midnighters (2016).

A ak budete dávať pozor, uvidíte ho sedieť pri bare vo videoklipe ku skupine R.E.M., „Man on the Moon“ z roku 1992.

Dierkop bol ženatý s Joan Addis, ktorú sa zoznámil v American Foundation of Dramatic Arts, od roku 1958 až do ich rozvodu v roku 1974. Mali dvoch detí, Charlesa mladšieho, ktorý zomrel v roku 1990 vo veku 29 rokov a Lynn.