Skip to main content

Výhercovia boli oznámení počas záverečného ceremoniálu Medzinárodného filmového festivalu kinematografie v sobotu večer v Toruni v Poľsku.

BY CAROLYN GIARDINA

Film The New Boy — príbeh mladého siroty Aborigine z Austrálie, ktorý napísal, režíroval a zároveň nakrútil Warwick Thornton — získal Zlatú Žabu v hlavnej súťaži 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu kinematografie EnergaCamerimage, ktorý sa konal v sobotu večer v Toruni v Poľsku.

Kameraman Ed Lachman získal Striebornú Žabu za film Pablo Larraína El Conde, ktorý umiestňuje čilského diktátora Augusta Pinocheta do pozície upíra. Kameramanská práca Robbieho Ryana na filme Yorgisa Lanthimosa Poor Things, príbeh mladej ženy (Emma Stone), ktorú k životu vracia netradičný vedec, si odniesla Bronzovú Žabu ako aj Cenu divákov. (Ryan získal Zlatú Žabu pred dvoma rokmi, za film Mikea Millsa C’mon C’mon, a Lachman vyhral Zlatú Žabu v roku 2015, za film Todda Haynesa Carol).

Cenu FIPRESCI získal film Jonathana Glazera The Zone of Interest, mrazivý pohľad na život veliteľa koncentračného tábora v Osvienčime Rudolfa Hössa a jeho rodiny, ktorého nakrútil Łukasz Żal (který získal Zlatú Žabu v roku 2013 za film Ida).

Tieto filmy sa umiestnili na popredných miestach v silno konkurenčnom hlavnom súťažnom poli, ktoré zahŕňalo kandidátov na Oscara ako Ferrari, Killers of the Flower Moon, Maestro a Napoleon. Víťazov hlavnej súťaže vyberala porota, ktorej predsedala Mandy Walker a členmi boli Anthony Dod Mantle, Millennia Fiedler, Karl Walter Lindenlaub, Jan Roelfs, Jonathan Sela a Salvatore Totino.

V ďalších kategóriách zvíťazil Salvatore Totino, ktorý ovládol súťaž televíznych sérií za svoju prácu na epizóde The Offer s názvom „A Seat at the Table“, ktorej režisérom bol Dexter Fletcher.

Camerimage na záverečnom ceremoniáli udelil sériu špeciálnych ocenení. Peter Dinklage prijal Cenu festivalového riaditeľa na ocenenie herca a zároveň uviedol záverečný film festivalu, v ktorom hral, She Came to Me od Rebeca Millerovej.

Krzysztof Zanussi bol ocenený Cenou za celoživotné dielo režiséra; bratia Quay získali cenu za režisérov s jedinečnou vizuálnou citlivosťou; kameraman Peter Zeitlinger a režisér Werner Herzog dostali cenu kameraman/režisér duo; Jenny Beavan bola ocenená špeciálnou cenou za úspechy v kostýmovom dizajne; a Floria Sigismondi cenou za režijné úspechy v hudobných videách.

Kameraman Rodrigo Prieto, jehož nedávne práce na filmoch Barbie a Killers of the Flower Moon boli predstavené na festivale, bol ocenený prvou cenou Titan od The Hollywood Reporter pre kameramana, ktorú odovzdala technická redaktorka Carolyn Giardina.

Kompletný zoznam víťazov:

Zlatá Žaba: The New Boy
Kamera: Warwick Thornton
Režisér: Warwick Thornton

Strieborná Žaba: El Conde
Kamera: Ed Lachman
Režisér: Pablo Larraín

Bronzová Žaba: Poor Things
Kamera: Robbie Ryan
Režisér: Yorgos Lanthimos

Cena Medzinárodnej federácie filmových kritikov za najlepší film: The Zone of Interest
Kamera: Łukasz Żal
Režisér: Jonathan Glazer

Najlepší poľský film: Doppelgänger. The Double
Kamera: Bartłomiej Kaczmarek
Režisér: Jan Holoubek

Ocenenie Laszla Kovacsa pre študenta – Zlatá Pulec – Cremation, Or The Quarantine Hotel
Kamera: Wen Lau
Režisér: Ning Qian
Škola: National Taiwan University of Arts (NTUA)

Strieborná Pulec: Plastic Touch
Kamera: Celia Morales
Režisér: Aitana Ahrens
Škola: The Madrid Film School (ECAM)

Bronzová Pulec: Poor Boy Long Way from Home
Kamera: Tuur Oosterlinck
Režisér: Jonas Hollevoet
Škola: Sint-Lucas School of Arts, Brusel (LUCA)

Zlatá Žaba — najlepší celovečerný dokument: The Echo
Kamera: Ernesto Pardo
Režisér: Tatiana Huezo

Zlatá Žaba — najlepší krátky dokument: Oasis
Kamera: Myriam Payette
Režisér: Justine Martin

Pod patronátom Poľskej asociácie filmárov (SFP)
Najlepší debut režiséra: Inshallah chlapec
Kamera: Kanamé Onoyama
Režisér: Amjad Al-Rasheed

Zdroj: https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/camerimage-2023-full-winners-list-new-boy-golden-frog-1235663135/