Najnovšia verzia softvéru iDrive automobilky BMW získala veľký update.
Spoločnosť BMW odhalila novú verziu rozhrania iDrive. iDrive je softvérová a informačno-zábavná platforma, ktorá tvorí neoddeliteľnú časť interiéru automobilov značky BMW už 20 rokov. Nový displej je veľkým krokom k autonómnemu riadeniu.
Ôsmu generáciu rozhrania iDrive tvorí zakrivený displej, ktorý začína za volantom a pokračuje do polovice palubnej dosky. Systém sa skladá z dvoch displejov spojených do celistvej jednotky naklonenej smerom k vodičovi. Z toho jeden má 12,3 palca (prístrojový panel) a druhý 14,9 palca (informačno-zábavný panel). Veľkosť displeja záleží od vozidla, no automobilka sa vyjadrila, že budete mať pocit, akoby sa obrazovka vznášala. Nové rozhranie iDrive bude debutovať neskôr tento rok v elektrickom SUV BMW iX a v elektrickom sedane BMW i4.
Systém v nových vozidlách kvalitou predbehne ostatné modely
BMW tvrdí, že systém tohto automobilu bude výrazné lepší oproti minulým modelom. Palubný počítač bude schopný spracovať 20 až 30-násobok objemu dát oproti predchádzajúcim modelom, teda zhruba dvojnásobné množstvo, ako bolo predtým možné. Senzory automobilu sa takto dokážu lepšie zohrať, čo pomôže dosiahnuť ešte vyššiu úroveň autonómneho riadenia.
Podľa technologického riaditeľa spoločnosti BMW Franka Webera je iDrive „obrovským krokom“ k plne autonómnym vozidlám. Vysvetlil, že iDrive je navrhnutý tak, aby podporoval systémy autonómneho riadenia úrovní Level 1 a Level 2.
BMW: „iDrive 8 je úplne nový systém!“
„Nový systém sme nevytvorili na základe predchádzajúcej generácie,“ uviedol Weber. „Je to úplne nový systém, hlavne čo sa týka senzorov, výpočtovej techniky a spôsobu, akým bol vyvinutý.“
Pokročilý asistenčný systém pre vodičov, ktorý Spoločnosť automobilových inžinierov (SAE) nazýva Level 2 ponúka udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, detekciu mŕtveho uhla, automatické núdzové brzdenie a adaptívny tempomat. Väčšina veľkých výrobcov automobilov má dnes vo svojich vozidlách niektorú verziu pokročilého asistenčného systému pre vodičov. No aj vodič vozidla s úrovňou automatizácie Level 3 (vysoko automatizované vedenie vozidla) musí byť v prípade potreby schopný prevziať riadenie.
Niektoré automobilky prisľúbili riadenie na úrovni Level 3. Napríklad spoločnosť Audi uviedla, že jeho sedan A8 bude mať funkciu Traffic Jam Pilot, ktorá by bola schopná v zápchach riadiť auto namiesto vodiča. No táto funkcia je podmienená schválením miestnymi úradmi a preto je funkcia Traffic Jam Pilot vo väčšine krajín stále nefunkčná. Spoločnosť Audi neplánuje túto funkciu aktivovať. Automatizácia na úrovni Level 3 je kvôli právnym, regulačným a obchodným problémom stále v nedohľadne.
Weber odmietol prezradiť, kedy spoločnosť BMW uvedie úroveň automatizácie Level 3. Povedal len, že najprv musia byť poriadne otestované vozidlá s najnovšou verziou iDrive.
iDrive je možné ovládať dotykom, hlasom a gestami. Rozhranie má tri hlavné módy: Drive, Focus a Gallery. V móde Drive môže vodič použiť „dynamicky sa meniacu časť informačného displeja, kde si môže sám zvoliť informácie, ktoré sa budú zobrazovať. Mód Focus je “vytvorený pre extrémne dynamické jazdné situácie” a mód Gallery “eliminuje z displejov obsah súvisiaci s riadením a zameria sa na miniaplikácie.”
S novou aktualizáciou si dokáže vodič všetko prispôsobiť pre svoje potreby.
Spoločnosť BMW sa vyjadrila:
„Asistenčný systém Personal Intelligent Assistent (postavený na základe cloudovej platformy Microsoft Azure) sa prispôsobí individuálnym potrebám vodiča. Tento systém je centrálnym sprostredkovateľom interakcii medzi človekom a strojom.”
Virtuálny asistent, ktorý je súčasťou automobilov BMW už niekoľko rokov bude fungovať ako „digitálny spoločník, ktorý sa dokáže prirodzene rozprávať s vodičom a spolujazdcom“. Očakávať môžeme, že sa nový virtuálny asistent bude podobať systému Mercedes-Benz MBUX alebo systému spoločnosti Volvo, ktorý funguje na princípe Asistenta Google.
Pomocou technológie ultraširokopásmového pripojenia (UWB) bude môcť iDrive načítať osobné nastavenia vodiča, už keď sa začne približovať k vozidlu, a to zosnímaním kľúča alebo smartfónu. Keď sa priblížite k autu, zobrazia sa rôzne geometrické projekcie a iné svetelné efekty a osvetlia sa kľučky. Spoločnosť toto predstavenie nazýva „veľký moment príchodu“.
Čo je UWB?
Ultra-wideband alebo ultraširokopásmové pripojenie sprostredkuje vysokofrekvenčnú rádiovú komunikáciu nad 500 MHz.
Zariadenia vysielajú krátke impulzy, pričom spotrebujú veľmi málo energie, čím odhalia a bezpečne overia svoju polohu. Je to užitočné pre zariadenia na sledovanie predmetov, digitálne kľúče od auta a na zabránenie, aby do seba roboty narážali.
5G UWB je marketingový výraz pre vysokorýchlostné internetové mobilné pripojenie s krátkym dosahom, ktoré pracuje na úrovni frekvencie milimetrových vĺn.
K dispozícii budú tri jazdné režimy: sport, personal a efficient. Režimy ovládajú jazdné funkcie, ako je pridávanie plynu, riadenie, rekuperačné brzdenie a nastavenie podvozku, ako aj vnútorné a vonkajšie zvuky. V budúcnosti môžu byť pridané nové režimy prostredníctvom bezdrôtových aktualizácií softvéru.
Informácie o navigácii, parkovaní a nabíjaní eletrického vozidla budú plne integrované do iDrive. Vodičovi sa teraz dokáže prispôsobiť aj navigácia. Spoločnosť BMW zaviedla novú funkciu, pomocou ktorej sa vozidlo dokáže naučiť a predpokladať kam vodič smeruje, a to na základe jeho identifikačného čísla ID. Funkcia by mala ušetriť vodičom čas a identifikovať prípadné obmedzenia na cestách, ktoré by mohli vodiča zdržať.
Rozhranie iDrive bude podporovať Apple CarPlay a Android Auto bezdrôtovo.
Niekoľko rokov sa spoločnosť BMW odlišovala tým, že ako jedna z mála automobiliek účtovala ročný poplatok za zrkadlenie displeja smartfónu na informačno-zábavnej obrazovke ich vozidla. Toto rozhodnutie zmenili v roku 2019 a odvtedy poskytuje túto službu používateľom CarPlay aj Android Auto zadarmo.