Skip to main content

June Givanni, priekopníčka a kurátorka filmov, spisovateľka a programovateľka afrického a afrického diaspórového kina, a zároveň zakladateľka archívu The June Givanni PanAfrican Archive (JGPACA), obdrží na ceremoniáli filmových cien BAFTA v roku 2024 cenu za mimoriadny britský prínos kinematografii.

Osobný prínos k britskému kino

Toto špeciálne ocenenie sa udeľuje jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré priniesli „významný a inšpiratívny prínos k filmu prostredníctvom konkrétneho projektu alebo diela – s dôrazom na uznanie prác, ktoré by inak nemuseli byť zaradené do konkurenčných kategórií cien BAFTA,“ zdôraznila Britská akadémia.

June Givanni PanAfrican Archive

Sídlo JGPACA je v Londýne a jedná sa o dobrovoľnícky spravovaný archív, ktorý Givanni nazhromaždila počas 40 rokov svojej kurátorskej práce. Je venovaný zachovaniu histórie panafrického a černošského britského filmu a kultúry. Obsahuje viac ako 10 000 vzácnych a jedinečných artefaktov dokumentujúcich rozvoj filmovania v Afrike a africkej diaspóre vrátane Británie. BAFTA poukázala na to, že sa stal jedným z najväčších nezávislých archívov v Spojenom kráľovstve.

Acknowledgement from BAFTA

„June bola priekopníckou silou v oblasti zachovania, štúdia a oslavy afrického a afrického diaspórového kina a černošského britského kultúrneho dedičstva,“ povedala generálna riaditeľka BAFTA Jane Millichip. „Sme veľmi radi, že môžeme osvetliť Juneinu prácu na ceremoniáli cien EE BAFTA budúci mesiac, vrátane jej mimoriadneho archívu a filmárov a príbehov v ňom.“

June Givanni’s Reaction

Givanni povedala: „Bola som šokovaná a som poctená dostávať takéto ocenenie od BAFTA za prácu, ktorú som mala privilégium robiť s niektorými z najinšpiratívnejších ľudí vo svete kina všeobecne a panafrického kina a kultúry špeciálne; obzvlášť s energiami mladšej generácie mysliteľov, kurátorov a umelcov, ktorí prichádzajú s dynamickými energiami do práce a objavovania archívov pohyblivých obrázkov z pred-digitálnej éry.“

Kariéra June Givanni

Givanni začala svoju kariéru ako koordinátorka prvého Festivalu tretieho svetového kina v Londýne Third Eye a bola súčasťou organizačného tímu, ktorý viedla Parminder Vir, založeného v rámci oddelenia pre etnické menšiny Rady väčšieho Londýna.

Pokračovala v založení a riadení Filmovej jednotky pre afrických a karibských obyvateľov pri BFI a stala sa spoluzakladateľkou a spoluredaktorkou štvrťročníka Black Film Bulletin, ktorý tam bol vytvorený. Zároveň programovala sekciu Planet Africa na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte počas štyroch rokov. Givanni pracovala ako kurátorka filmov na piatich kontinentoch, „programovala pre televízne kanály a festivaly od Martiniku po Kéralu – pomáhala rozvíjať štúdium panafrického kina na celom svete,“ uviedlo BAFTA. Tiež publikovala knihy, vrátane Remote Control: Dilemmas of Black Intervention in British Film and TV a Symbolic Narratives/African Cinema: Audiences, Theory and the Moving Image.

BAFTA Film Awards Ceremony

Ceremoniál cien BAFTA filmov, ktorý bude moderovať David Tennant, sa uskutoční 18. februára v londýnskej Royal Festival Hall v Southbank Centre.

Zdroj: https://www.hollywoodreporter.com