Skip to main content

Nominácie na 77. filmové ceny BAFTA sa odhaľujú v Londýne.

BY GEORG SZALAI

Nominácie na filmové ceny BAFTA za rok 2024 budú oznámené v Londýne vo štvrtok. Herca Naomi Ackie a Kingsley Ben-Adira odhalia nominácie o 12:00 miestneho času (7:00 ET, 4:00 PT) naživo z centrály Britskej akadémie na adrese 195 Piccadilly v britskej metropole.

Začiatkom tohto mesiaca boli zverejnené dlhé zoznamy pre každú kategóriu — výsledky prvého kola hlasovania pre tieto pocty. Tie viedli Greta Gerwigove ružové šialenstvo Barbie, biografická epopeja Christophera Nolana Oppenheimer a westernová kriminálna dráma Martina Scorseseho Quiters of the Flower Moon so 14 zmienkami každý, nasledované vedecko-fantastickým príbehom od Yorgosa Lanthimosa Poor Things so 14 zmienkami. Maestro získal na dlhých zoznamoch 12 zmienok a Saltburn 11, zatiaľ čo The Zone of Interest a All of Us Strangers mali po 10 zmienok.

Koneční víťazi budú odhalení a ocenení na slávnostnom ceremoniáli 77. filmových cien BAFTA, ktorý sa uskutoční v nedeľu 18. februára v londýnskom Royal Festival Hall, čo je miesto konania už druhý rok po sebe po niekoľkých rokoch v Royal Albert Hall.

Škótsky herec David Tennant (Doctor Who, Inside Man) bude tento ročník moderovať. Vo Veľkej Británii bude ceremóniu vysielať stanica BBC One a streamovacia služba BBC iPlayer. Streamovacia služba BritBox International odvysiela ceremóniu v USA, Kanade, Dánsku, Fínsku, Švédsku, Nórsku a Južnej Afrike.

Netflixov epický protivojnový film All Quiet on the Western Front viedol nominácie BAFTA za rok 2023 s historicky najvyšším počtom 14 nominácií. Tento film získal najväčší počet nominácií BAFTA od roku 2011 (keď film The King’s Speech získal 14 nominácií) a vyrovnal sa s filmom Crouching Tiger, Hidden Dragon za film s najviac nomináciami BAFTA vo svojej kategórii v histórii.

Sledujte oznámenie nominácií na filmové ceny za rok 2024 naživo prostredníctvom účtu BAFTA na YouTube nižšie.

Zdroj