Skip to main content

Prvý ‚Aquaman‘ zarobil v Číne 292 miliónov dolárov v roku 2018 a režisér James Wan má v krajine nezrovnateľný záznam z tržieb,

BY PATRICK BRZESKI

Môže James Wan so svojím pokračovaním ‚Aquaman a stratené kráľovstvo‘ prelomiť sériu neúspechov hollywoodskych štúdií v čínskych kinách? Filmoví nadšenci a analytici to čoskoro zistia. Sequel k superhrdinovi od spoločností Warner Bros. a DC Studios bol podľa čínskych spravodajských webových stránok z utorok určený na premiéru 20. decembra, dva dni pred severoamerickým otvorením.

Pôvodný Aquaman (2018), v ktorom hlavnú úlohu hral Jason Momoa, sa v Číne stal fenoménom, s úvodným zárobkom 93 miliónov dolárov a celkovým súčtom 291,8 milióna dolárov. Film je stále najvýnosnejším DC filmom všetkých čias s celosvetovými tržbami 1,148 miliardy dolárov. No americké franchisové filmy – a konkrétne superhrdinské sequele – strácajú na čínskom trhu na popularite od pandémie. Pred dvomi týždňami otvorilo Disney’s The Marvels na druhom mieste s len 11,5 miliónmi dolárov, čo je historické minimum pre otvárací víkend MCU v Číne. Skôr tento rok, DC’s Shazam! Fury of the Gods a The Flash tiež nedosiahli očakávania, s tržbami len 6 miliónov a 25,9 milióna dolárov v Číne – zlomky z toho, čo aj najmenej úspešné americké superhrdinské tituly zvyčajne zarábali v krajine pred niekoľkými rokmi.

‚Aquaman 2‘ bude profitovať z nedávneho vyriešenia štrajku SAG-AFTRA, čo umožní jeho hviezdam prechádzať červeným kobercom a podieľať sa na obvyklých propagačných akciách. Warners zatiaľ neoznámil žiadne plány na návštevu Číny pre Wana, Momoa a ostatných. Jason Momoa a Amber Heard sa v roku 2018 objavili v Pekingu na miestnej premiére Aquamana. Niektorí anlytici v čínskom priemysle uviedli, že čiastočnou príčinou znížených tržieb v krajine je nedostatok zameraných miestnych marketingových kampaní v období po pandémii. Christopher Nolan je jedinou veľkou hollywoodskou postavou, ktorá navštívila Peking na propagačnom turné po pandémii – a Oppenheimer je tento rok jedným z mála prekvapení v čínskych kinách. Film zarobil 62 miliónov dolárov, čo je Nolanov druhý najlepší výkon v Číne po filme Interstellar (122 miliónov dolárov) – a nevídané pre 3-hodinovú historickú drámu v angličtine.

Príchod filmu ‚The Lost Kingdom‘ do kín bol dlhý. Podobne ako mnohé filmy vytvorené počas éry COVID-19, dátum jeho vydania bol viackrát odložený. V jednom bode mal byť otvorený v Severnej Amerike v decembri 2022. To sa zmenilo na marec 2023, predtým než bolo opäť posunuté na Vianoce 2023. Film taktiež prešiel cez tri režimy vo Warner Bros. a podrobil sa sérii dodatočných nakrúcaní.

Wanov záznam tržieb v Číne je však fenomenálny. Jeho časti vo franšíze Rýchlo a zbesilo patria k najväčším americkým trhovým úspechom v krajine. Furious 7 (2015) zarobil 390,9 miliónov dolárov a The Fate of the Furious (2017) vyniesol 392,8 miliónov dolárov.

The Lost Kingdom, ktorý ponúka opätovné spojenie Momoovho hrdinu s Patrickom Wilsonom ako s Ormom Mariom a Yahya Abdul-Mateen II ako Black Mantou, je posledným filmom, ktorý sa odohráva v DCEU, ktorý začal pred desaťročím s filmom Zacka Snydera Man of Steel (2013). Po ‚Aquaman and the Lost Kingdom‘, vedúci predstavitelia James Gunn a Peter Safran spustia ich vlastný vesmír, začínajúc filmom Superman: Legacy, na ktorý je plánované vydanie v júli 2025.

Zdroj