Skip to main content

Na developerskej konferencii Apple WWDC 2022 neoznámili žiadne ohromujúce nové funkcie a o Siri sa v podstate ani nehovorilo. No predsa sme dostali veľa malých, ale potenciálne významných softvérových aktualizácií zameraných na koncového používateľa.

Pre developerov nie sme ľudia, ale koncoví používatelia

No my, ľudia, sa od „koncových používateľov“ líšime, pretože zabúdame slová, robíme preklepy a omylom posielame nedopísané e-maily. Každý jeden človek má špecifické vlastnosti a silné názory a v ideálnom svete by to naše zariadenia, ktoré nosíme pri sebe 24 hodín denne, mali odrážať.

Spoločnosť Apple vždy prísne kontroluje každý aspekt svojich zariadení, od ich vzhľadu až po spôsob ľudskej interakcie s nimi. Na tohtoročnej konferencii Apple WWDC 2022 sme mohli vidieť, že spoločnosť Apple sa trochu uvoľnila a uznala dôležitosť skutočných ľudí, ktorí ich zariadenia používajú. Tento vývoj je mimoriadne vítaný, ale nenechajte sa pomýliť – gigant má stále všetko pevne pod kontrolou.

Pre začiatok, zariadenia Mac, iPady a iPhony budú k našim chybám zhovievavejšie. Aplikácia Správy na všetkých troch platformách vám umožní, aby ste mohli 15 minút po odoslaní iMessage opraviť preklepy alebo úplne zrušiť odoslanie. Podobne v aplikácii Mail budete môcť odvolať e-mail do 10 sekúnd po stlačení tlačidla odoslať. Aktualizácie sa dočká aj vyhľadávanie v tejto aplikácii, ktorá umožní opravovať preklepy a používať synonymá.

Konferencia Apple WWDC 2022 prináša zlepšenie používateľnosti

Spoločnosť Apple má tendenciu trvať na tom, aby sa jej produkty používali určitým spôsobom, pričom niekedy ignoruje realitu a ľudí. No vyzerá to tak, že sa v tomto zlepšuje. 

Už sa nebudete musieť báť, že keď okamžite neodpoviete na správu alebo e-mail, stratí sa medzi ostatnými správami. Teraz už bude možné označiť správu ako neprečítanú a už nikdy nezabudnete odpísať. Mail tiež presunie odoslané správy na začiatok priečinka doručenej pošty.

Spoločnosť Apple sa stále zdráha umožniť majiteľom iPadu používať ich tak, ako to mnohí chcú: ako notebooky (nie ako obrovské iPhony). To sa v dohľadnej dobe nezmení, ale spoločnosť urobila značný ústupok tým, že do systému iPadOS pridala funkciu Stage Manager. Funkcia umožňuje otvárať viacero okien a meniť ich veľkosť, čím sa začína viac podobať notebookom. 

Apple ukazuje svoj rešpekt voči skutočnému používateľovi aj pridaním množstva možností prispôsobenia uzamknutej obrazovky. Na uzamknutej obrazovke môžete meniť písmo, vyberať farby a pridávať widgety. Určite si teraz hovoríte, že zariadenia Android tieto funkcie poskytujú už večnosť. Možno sa iOS konečne nechal inšpirovať Androidom 12. Aj po príchode všetkých týchto vylepšení zameraných na ľudí je jasné, že stále žijeme vo svete Apple. Aj s novými možnosťami personalizácie zariadenia nestratí svoju jedinečnosť, ktorú ponúka iba tento gigant.

Zdroj: theverge.com

Summary
Apple WWDC 2022: Gigant začína myslieť na ľudí
Article Name
Apple WWDC 2022: Gigant začína myslieť na ľudí
Description
Na developerskej konferencii Apple WWDC 2022 neoznámili žiadne ohromujúce nové funkcie a o Siri sa v podstate ani nehovorilo. No predsa sme dostali veľa malých, ale potenciálne významných softvérových aktualizácií zameraných na koncového používateľa.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo