Skip to main content

Apple umožní tretím stranám prístup k NFC schopnostiam iPhone v rámci ústupkov zameraných na riešenie vyšetrovania Európskej komisie v oblasti protimonopolného práva, dnes oznámila regulácia. Komisia teraz zháňa spätnú väzbu na záväzky, ktoré by ukončili exkluzívny prístup Apple Pay a Apple Wallet k platobným funkciám NFC na iPhone. Je to najnovší vývoj v takmer štvorročnom vyšetrovaní.

Navrhované záväzky prišli zhruba jeden a pol roka po tom, ako Komisia oficiálne obvinila Apple z využívania svojich politík iOS na obmedzenie konkurencie na trhu mobilných platieb v rozpore s právom EÚ. „Komisia má výhrady voči rozhodnutiu spoločnosti Apple zabrániť vývojárom aplikácií mobilných peňaženiek, aby mali prístup k potrebnému hardvéru a softvéru (‚NFC vstup‘) na svojich zariadeniach, čím nahráva svojmu vlastnému riešeniu Apple Pay,“ povedal regulátor vtedy.

„Ponúkli sme záväzky, aby sme poskytli vývojárom tretích strán v Európskom hospodárskom priestore možnosť, ktorá umožní ich používateľom vykonávať bezkontaktné NFC platby priamo z ich iOS aplikácií, nezávisle od Apple Pay a Apple Wallet“

Hoci Apple necháva vývojárov tretích strán využívať NFC funkcie iPhone na čítanie elektronických značiek, obmedzuje vykonávanie platieb cez NFC na vlastný softvér. V decembri ako prvý informoval Reuters, že Apple otvorí svoje hardware na platby dotykom aj konkurentom.

„Prostredníctvom našich prebiehajúcich diskusií s Európskou komisiou sme ponúkli záväzky, aby sme poskytli vývojárom tretích strán v Európskom hospodárskom priestore možnosť, ktorá umožní ich používateľom vykonávať bezkontaktné NFC platby priamo z ich iOS aplikácií, nezávisle od Apple Pay a Apple Wallet,“ povedal Apple v prehlásení pre Wall Street Journal.

Nie je zmienka o tom, že by záväzky sa vzťahovali na používateľov iPhone alebo vývojárov peňaženiek tretích strán mimo EÚ, ale tlačová správa Komisie hovorí, že návrhy Applu by umožnili niekomu s Apple ID registrovaným v Európskom hospodárskom priestore vykonávať NFC platby s použitím aplikácií tretích strán mimo bloku.

Navrhované záväzky by platili 10 rokov, a mohli by byť potrestané pokutou až do výšky 10 percent celosvetového ročného obratu Applu, ak by ich nedodržiaval.

Výzva na spätnú väzbu k záväzkom prišla týždeň po stretnutí vedúcej antitrustu Komisie Margrethe Vestager s generálnym riaditeľom Applu Timom Cookom v Kalifornii. Apple Pay je len jedna zo služieb Applu, ktorú EÚ cieľovala v rámci svojich antimonopolných vyšetrovaní; Komisia tiež podporila Spotify a mala výhrady k pravidlám App Store, ktoré bránia vývojárom v reklamovaní predplatného aplikácií mimo platformy Applu. Konečné rozhodnutie a potenciálna pokuta a zákaz praxe sa očakáva v tomto roku, ako už skôr informoval Bloomberg.